Naturalnie kręcone włosy to marzenie wielu kobiet. Jednak panie, które natura obdarzyła gęstymi lokami, muszą sumiennie dbać o prawidłową pielęgnację. W przeciwnym razie nie tylko stają się suche i splątane, ale również brakuje im blasku. W jaki sposób dbać o kręcone włosy, aby wydobyć przepiękny skręt i sprawić, że pasma będą zdrowe oraz sprężyste?
Czym charakteryzują się kręcone włosy?
Pierwsza kwestia, którą należy rozważyć podczas planowania idealnej pielęgnacji włosów, to porowatość. Większość włosów prostych charakteryzuje się niską porowatością. Z kolei włosy kręcone są najczęściej wysokoporowate. Co to oznacza? Ich łuska jest mocno oddalona od rdzenia, a cała struktura włosa jest podatna na przesuszanie się i często ulega uszkodzeniom.
Z tego powodu posiadaczki bujnych loków często zmagają się z licznymi problemami. Wśród nich można wyróżnić problemy z rozczesywaniem włosów, nieustanne puszenie się kosmyków, a także rozdwojone końcówki. Pasma są wrażliwe na wilgoć – stają się wówczas nadmiernie napuszone, a skręt może stać się nieestetyczny. Brak im także odporności na uszkodzenia, a zaniedbanie pielęgnacji bardzo szybko prowadzi do nadmiernej suchości i utraty blasku. Wszystko to sprawia, że panie obdarzone kręconymi włosami mogą mieć problemy również z koloryzacją – poleca im się często pozostanie przy swoim naturalnym kolorze i niestosowanie farb.
Cenne składniki kosmetyków dla kręconych włosów
W kosmetykach dla włosów kręconych często można znaleźć powtarzające się substancje. Jedną z nich jest olej z pestek winogron. Stanowi on silną barierę chroniącą strukturę włosa przed uszkodzeniami. Cenną właściwością jest to, że nie wnika on w całości pod łuski włosa, a pozostaje na zewnątrz, wygładzając łodygę. Poza tym jest pełen substancji odżywczych (m.in. witaminy A,K i D). Z kolei bardzo zniszczone kręcone włosy, dobrze reagują na proteiny pszenicy. Mają one silne właściwości regenerujące i odbudowujące, a efekty są widoczne dość szybko przy systematycznym stosowaniu.
Producenci kosmetyków często wykorzystują również aloes. Jest on czasem określany mianem „opatrunku” dla włosów. Działa kojąco i wspiera odbudowę kręconych włosów. Maksymalizację efektów można osiągnąć dzięki połączeniu go z miodem. Podobną funkcję pełni olej lniany. Dodatkowo sprawia on, że włosy stają się lśniące i wyglądają na wyjątkowo wygładzone.
Z kolei najpopularniejszy i powszechnie znany składnik szamponów, odżywek i masek do kręconych włosów to masło shea. Pochodzi z afrykańskiego drzewa masłowego i silnie uelastycznia włosy dzięki zapewnieniu im wyjątkowego nawilżenia. Jest najskuteczniejszą substancją w zapobieganiu nadmiernemu puszeniu się fryzury. Panie posiadające bujne loki powinny stosować go w szczególności podczas deszczowych dni, kiedy najtrudniej utrzymać niesforne włosy pod kontrolą.
Mycie i układanie włosów w 5 krokach
Nie rozczesuj na sucho!
Kręconych włosów nie należy rozczesywać na sucho. Powoduje to tylko nadmierne puszenie się i plątanie kosmyków. Nie zaleca się tego nawet po użyciu odżywki czy nawilżającego olejku. Poza nieestetycznym efektem, czesanie loków na sucho sprzyja też powstawaniu uszkodzeń w strukturze włosa.
Czesanie pod prysznicem
Kręcone włosy najlepiej czesać pod prysznicem. Najpierw jednak powinno się nałożyć na kosmyki dobrą, nawilżającą odżywkę lub maskę. Wówczas grzebień może swobodnie przesuwać się po łuskach włosa, w tym samym czasie nie naruszając rdzenia i nie powodując uszkodzeń. Konieczne jest też zadbanie o dobry grzebień. Fryzjerzy sugerują stosowanie modeli z szeroko rozstawionymi zębami.
OMO
Od kilku lat najpopularniejszą metodą mycia kręconych włosów jest OMO. Polega na stosowaniu najpierw odżywki, później szamponu i na koniec ponownie odżywki. Ta technika ma na celu zminimalizowanie uszkodzeń. Poza tym znacznie ułatwia ona wydobycie pożądanego skrętu, który jest równomierny. Aby metoda OMO przyniosła oczekiwane efekty,
Bawełna to podstawa
Nie należy wycierać kręconych włosów standardowymi ręcznikami. Uszkadzają one łuskę włosa i powodują rozdwajanie się końcówek. Zamiast tego, można korzystać z bawełnianych ręczników lub starych koszulek. To samo dotyczy pościeli i poszewek na poduszkę. Nawet prześcieradło pokrywające ulubiony materac (taki, jak jeden z dostępnych tu: https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200) powinno być wykonane z bawełny, gdyż często wchodzi w kontakt ze strukturą włosa.
Unikaj suszarki
Włosom kręconym szkodzi stosowanie urządzeń do stylizacji wykorzystujących gorącą temperaturę. Kosmyki są zdecydowanie zdrowsze, jeśli nie są poddawane suszeniu czy prostowaniu. Zamiast tego, warto zadbać o prawidłowe umycie włosów i nałożenie na kosmetyki kremu wydobywającego skręt, a następnie wysuszenie głowy w naturalny sposób. Choć z reguły jest to czasochłonna opcja, chroni strukturę włosa przed uszkodzeniami.
Pielęgnacja kręconych włosów to spore wyzwanie. Jednak przy wprowadzeniu kilku zdrowych nawyków do codziennej rutyny pielęgnacyjnej i stosowaniu naturalnych kosmetyków wysokiej jakości, posiadaczki loków mogą cieszyć się oszałamiającą fryzurą.