Nie można ukryć, że piękno kwiatów to coś niepowtarzalnego. Jeśli chcemy cieszyć się nim dłużej niż tylko przez okres ich kwitnienia, koniecznie powinniśmy zapoznać się ze sztuką ich suszenia. To bardzo prosty sposób, aby zachować urok płatków na dłużej. Dowiedz się, jak suszyć kwiaty i dlaczego warto to robić!

Od kiedy suszono kwiaty?

Warto wiedzieć, że suszenie kwiatów to technika, która jest wykorzystywana od bardzo dawna. Źródła pochodzące ze starożytności podają, że suszone kwiaty można było znaleźć w grobowcach, gdzie były pozostawione najprawdopodobniej jako wyraz uznania dla zmarłej osoby. Używano ich ponadto w produkcji kosmetyków oraz perfum. Pierwsze określenie na tę technikę powstało jednak w Japonii, gdzie suszenie kwiatów na płasko nazwano Oshibana. Postrzegano to wówczas jako formę sztuki. Metoda ta była szczególnie ceniona, ponieważ uważano, że dzięki niej można skutecznie rozwinąć takie wartości jak cierpliwość i staranność. Spopularyzowanie suszenia kwiatów i wykorzystywania ich jako element dekoracji w Europie miało miejsce w XVI wieku, kiedy stało się to jednym z popularnych kobiecych hobby. W końcu suszone kwiaty zyskały funkcję dekoracji salonów i nie tylko. Niestety, wraz z rozwojem kwiatów sztucznych, ludzie coraz rzadziej stawiają na tzw. susz. Stanowi on obecnie naturalną i ekologiczną alternatywę dla produktów stworzonych z plastiku.

Po co suszyć kwiaty?

Jak suszyć kwiaty?Widzimy, że suszenie kwiatów to zajęcie z długą tradycją. Warto się go podjąć, jako że suszenie kwiatów może przynieść nam więcej korzyści, niż mogłoby nam się wydawać. Tak jak zostało to już wspomniane, dzięki temu możemy przedłużyć piękno kwiatów. Okaże się to przydatne w sytuacji, w której dostaniemy od kogoś bliskiego piękny bukiet i będziemy chcieli go zachować w pamięci na zawsze. Jest to świetny pomysł na dekorację domu lub pokoju. Suszone kwiaty dodadzą wnętrzu romantycznego, rustykalnego klimatu. Co więcej, zapewnią piękny zapach, który będzie roztaczał się po całym pomieszczeniu. Suszone kwiaty mogą pachnieć równie wspaniale co świeże – ich aromat na pewno nas zachwyci. Nie zapominajmy, że zapachy mogą mieć różne właściwości – sprawdza się to też w przypadku suszonych kwiatów. Dzięki temu mogą być wykorzystywane jako element domowej aromaterapii. Jeśli zaopatrzymy się w susz z lawendy, będziemy mogli skorzystać z jej relaksującego, wyciszającego działania. Ususzając kwiaty, możemy następnie samodzielnie wykonać woreczki zapachowe, które wypełnią naszą przestrzeń swoim cudnym aromatem. Co ciekawe, suszone kwiaty sprawdzą się również podczas przygotowania domowych świec, kosmetyków czy ozdób. Nie ma wątpliwości, że dodadzą sporo uroku. Koniecznie sięgnijmy po nie również wtedy, gdy będziemy przygotowywać gorącą kąpiel – wrzucenie ususzonych płatków sprawi, że jeszcze lepiej będziemy mogli się zrelaksować. Jeśli zależy nam na tym, aby czuć się tak zawsze, nie tylko po odprężającej kąpieli, zainwestujmy w wygodny materac, którego komfortowe podłoże sprawi, że każdej nocy będziemy mogli skutecznie wypocząć. Spośród produktów dostępnych na stronie https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190 na pewno znajdziemy taki model, który będzie idealnie do nas pasował.

Jak suszyć kwiaty?

Suszenie kwiatów to zajęcie, które na pewno przypadnie nam do gustu, zwłaszcza, że jest ono niezwykle proste. Jeśli chcemy ususzyć kwiaty na płasko, wystarczy do tego zeszyt lub książka. Wkładamy do środka roślinę, a następnie dociskamy ją grzbietem książki. Możemy pomiędzy włożyć papier, aby wilgoć nie zabrudziła stron. Pamiętajmy jednak, że im grubsza książka, tym lepiej – będziemy mieć wówczas pewność, że kwiat jest odpowiednio dociśnięty. Wcześniej powinniśmy ponadto skrócić łodygę, aby była możliwie najkrótsza. Przenieśmy książkę do jak najcieplejszego miejsca w mieszkaniu. Na uzyskanie upragnionego efektu musimy czekać około dwóch tygodni. Inną, równie prostą metodą, jest zasuszanie kwiatów w wazonie. Wstawiamy je do naczynia z minimalną ilością wody, dzięki czemu będziemy mogli obserwować, jak stopniowo usychają. Miejmy jednak na uwadze, że technika ta działa jedynie w przypadku roślin o silnych, grubych łodygach i delikatnych płatkach, jak na przykład gipsówka. Jeśli zależy nam na skuteczności, możemy zaopatrzyć się w specjalną prasę do suszenia kwiatów, która jest ogólnie dostępna na rynku. Zaskakującym sposobem może być zasuszenie płatków w mikrofalówce – należy wówczas rozłożyć je pomiędzy warstwami ręcznika papierowego i przycisnąć czymś cięższym, na przykład misą. Wystarczy podgrzewać je przez mniej więcej pół minuty. W momencie, w którym chcemy zasuszyć nie pojedyncze kwiaty, a cały bukiet, również możemy wykorzystać metodę z wazonem i minimalną ilością wody. Równie dobrą opcją będzie powieszenie bukietu łodygami do góry, co z czasem też doprowadzi do ich zasuszenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby uprzednio oczyścić je ze wszelkich liści czy kolców, tak aby miały zapewnioną jak najlepszą cyrkulację powietrza.

Suszone kwiaty w kuchni

Suszone kwiaty możemy wykorzystać w wielu miejscach, również w kuchni. Idealnie posłużą jako ozdoba do różnych potraw, sprawiając, że całość prezentuje się niezwykle elegancko. Kwiaty takie jak lawenda, nagietek czy jaśmin możemy swobodnie wrzucić do herbaty, aby nadać jej wspaniałego kwiatowego posmaku. Suszone zioła, takie jak szałwia, oregano czy majeranek będą bardzo ważnym dodatkiem do wielu dań. Co ciekawe, suszone kwiaty mogą posłużyć jako ochraniacz przeciw owadom – warto pamiętać o tym zwłaszcza latem, gdy niechcianych robali jest zdecydowanie najwięcej.

Suszone kwiaty w wierzeniach

Suszenie kwiatów to tak powszechna technika, że posiada nawet własne przesądy. Mimo że susz tak pięknie się prezentuje, kiedyś uważano, że przynosi on pecha. Suszonych kwiatów nie powinno ofiarowywać się na prezent, jako że pochłaniają pozytywną energię. Co więcej, suszenie bukietu, który otrzymało się od ukochanego, miało doprowadzić do osłabienia jego uczuć. Nie powinno robić się tego zwłaszcza z bukietem ślubnym, ponieważ równało się to z usychaniem uczuć nowożeńców. Chociaż można znaleźć takie poglądy w różnych wierzeniach, my wiemy, że suszone kwiaty to przepiękna rzecz!

Suszenie kwiatów to wyjątkowa umiejętność, której zdecydowanie warto się nauczyć. Dzięki niej możemy przedłużyć piękno kwiatów, a także skorzystać z ich cennych właściwości. Suszone kwiaty mogą przydać nam się w aromaterapii, dekoracji czy nawet podczas gotowania!