Cukier to jeden z najbardziej podstawowych produktów, który zna każdy z nas. Nie można ukryć, że naprawdę cieszy się dużą popularnością – co zawdzięcza swojemu słodkiemu smakowi. Powinniśmy jednak wiedzieć, że spożywanie cukru niesie ze sobą pewne konsekwencje. Jak dokładnie cukier działa na nasz organizm?

Cukier – co się za nim kryje?

Produkty zawierające cukier są powszechnie obecne w naszym życiu. W sklepach mamy ogromny wybór batoników, cukierków czy innych artykułów spożywczych. Sam cukier jest równie łatwo dostępny, a do tego charakteryzuje się optymalną ceną, która jest przystępna dla zdecydowanej większości. Nic dziwnego, że tak często po niego sięgamy. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś, czym dokładnie charakteryzuje się cukier? To składnik należący do grupy węglowodanów, odpowiedzialnych za dostarczanie energii. Cukier występuje naturalnie w różnych owocach i warzywach, dzięki czemu ludzie od dawna mogli zaspokajać jego zapotrzebowanie. Obecnie jednak możemy skorzystać z dodatkowego źródła cukru, czyli sacharozy. Jest to cukier spożywczy, do stworzenia którego wykorzystuje się trzcinę cukrową lub buraki cukrowe. Ma on inne działanie w porównaniu do naturalnie występującego cukru, czyli glukozy i fruktozy. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że rozkłada się bardzo szybko, przez co też intensywnie podnosi poziom cukru we krwi. W ten sposób zyskujemy energię, ale tylko na chwilę. Nie potrzeba dużo czasu, abyśmy znowu czuli się osowiali i pozbawieni sił. To właśnie dlatego cukier spożywczy, czyli prosty, przez wiele osób jest uznawany za niezdrowy. Taki niekontrolowany skok i spadek energii wywołują różne konsekwencje w naszym organizmie. Trzeba wspomnieć również o tym, że w przeciwieństwie do glukozy i fruktozy, cukier prosty nie zawiera w sobie żadnych substancji odżywczych czy witamin. Spożywając go, nie dostarczamy zatem organizmowi niczego pozytywnego. Jest wręcz przeciwnie, jako że biały cukier prowadzi do wytwarzania się pustych, bezwartościowych kalorii.

Cukier ponadto sprawia, że zyskujemy zastrzyk energii. U niektórych osób może nawet przyczynić się do pojawienia się nadpobudliwości. Jeśli spożyją oni produkty o dużej ilości cukru wieczorem, może się okazać, że doświadczą trudności z zaśnięciem. Należy szczególnie na to uważać, ponieważ nieregularne wysypianie się i zaniedbanie higieny może doprowadzić do powstania problemów ze snem, takich jak na przykład bezsenność. Sen to fundamentalny element codziennego funkcjonowania. Powinniśmy dopilnować, aby był jak najlepszy. Możemy zrobić to poprzez wprowadzenie wieczornej rutyny, która pomoże nam się wyciszyć i przygotować do odpoczynku. Będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od spożycia słodkich artykułów, które niepotrzebnie nas pobudzą. Oprócz tego warto zainwestować w komfortowe podłoże snu, na którym będziemy mogli się w pełni odprężyć. Produkt taki jak sennamaterace.pl/114-materace-100×200 bez wątpienia umożliwi nam komfortowy i zdrowy odpoczynek. Zaopatrzenie się w materac dobrej jakości, dopasowany do naszego ciała i potrzeb, to wspaniały sposób na zatroszczenie się nie tylko o jakość snu, ale i o ogólne samopoczucie.

Czym grozi nadmiar cukru?

Jak cukier działa na nasz organizm?Przyglądając się działaniu cukru, możemy zauważyć, że jego właściwości to nie do końca coś dobrego. Z tego względu warto zainteresować się tym, jak ograniczyć nadmiar cukru w codziennym jadłospisie. Warto o to zadbać, jako że spożywanie zbyt dużej ilości tego składnika może przynieść wiele negatywnych skutków. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na związek między przybieraniem na wadze a jedzeniem produktów bogatych w cukier. Ta zależność wynika z tego, że spożywając słodkie produkty, zaspokajamy głód, ale tylko na chwilę. Szybko znów robimy się głodni i sięgamy po kolejną przekąskę. Łatwo tak wpaść w błędne koło, które może doprowadzić nas do nadwagi czy nawet otyłości. Nadmierna masa ciała wpływa negatywnie na funkcjonowanie wielu istotnych procesów w naszym organizmie. Może też przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa pojawienia się cukrzycy czy też innych dolegliwości zdrowotnych, takich jak ból stawów czy kręgosłupa. Nadmiar cukru wystawi nas na ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Mowa tu o nadciśnieniu, podwyższonym poziomie trójglicerydów czy miażdżycy tętnic. Co istotne, zwiększa też szanse pojawienia się cukrzycy typu 2.

Cukier ponadto przyczynia się do rozwoju dolegliwości na tle stomatologicznym. Chodzi przede wszystkim o próchnicę, której jest jedną z głównych przyczyn. Jego negatywne działanie dostrzeżemy na skórze, jako że wywołuje nieestetyczny trądzik. Sprawia też, że tkanki tracą elastyczność, a do tego przyspiesza proces starzenia się. Może skutecznie pogorszyć pracę układu odpornościowego, przez co stajemy się bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje. Przyczynia się do tego, że prawidłowy poziom składników odżywczych w naszym organizmie zostaje zaburzony, wywołując niedobór magnezu, wapnia czy też miedzi. Nie można zapomnieć o tym, że wpływa też na pracę mózgu. Znacząco obniża naszą zdolność koncentracji i uwagi. Badania podają, że szczególnie negatywnie oddziałuje na naszą pamięć, utrudniając zapamiętywanie faktów i poznawanie. Ten efekt spożywania dużej ilości cukru będzie niekorzystny zwłaszcza dla dzieci, których mózg dopiero się rozwija.

Ile należy słodzić?

Po tym, jak zaznajomimy się z właściwościami cukru, na pewno inaczej spojrzymy na zawierające go produkty. Będziemy wiedzieli, że jego ograniczenie jest wskazane, aby uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Warto wiedzieć, że optymalna ilość cukru, która jest zalecana według Światowej Organizacji Zdrowia, wynosi 12 łyżeczek. Jeśli jednak należymy do osób, które lubią słodki smak, nie musimy obawiać. Są alternatywy, z których możemy skorzystać. Mowa o zastępnikach cukru, które są zdrowsze i naturalne. Je również będziemy mogli znaleźć z łatwością w sklepach, warto zatem się tym zainteresować. Mamy do wyboru między innymi ksylitol, który jest cukrem pozyskiwanym z brzozy. Jest też stewia, która jest rośliną występującą w Ameryce Południowej. Co ciekawe, nie posiada w ogóle kalorii, a wciąż zachowuje słodki smak. Równie dobrze sprawdzi się syrop klonowy, którego wydobywa się z pni klonów.

Cukier to coś, co chętnie spożywamy. Słodycze, gazowane napoje… Nie można ukryć, że to coś, po co chętnie sięgamy. Musimy jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, jak bardzo przepadamy za produktami zawierającymi cukier, powinniśmy ograniczyć jego spożywanie. Nadmiar cukru wiąże się bowiem z przykrymi konsekwencjami dla naszego organizmu.

Przeczytaj także:

  1. Kołdra puchowa – czy to dobre rozwiązanie tylko na zimę? Niekoniecznie!
  2. Jaki materac pojedynczy do łóżka jednoosobowego – 80×200, 90×200, 100×200 czy 120×200?
  3. Twardość materaca H1, H2, H3 i H4 – jak odpowiednio dopasować do swoich potrzeb?