Podróżowanie ma wiele odsłon, zwłaszcza z uwagi na środek transportu. Niektórzy z nas preferują samolot, a inni pociąg. Są też takie osoby, które komfortowo czują się w samochodzie i do miejsca docelowego chcą dojechać autem. Jednak nie zawsze jest opcja noclegu. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jakie kwestie są ważne podczas nocowania w samochodzie.

Parkuj na legalnych miejscach postoju

Już na początku warto zaznaczyć, że spanie w samochodzie w Polsce nie jest nielegalne. Jednak musimy zwrócić uwagę na to, gdzie parkujemy. Jeśli regulamin korzystania z postoju (np. w lesie) nie ma odrębnych zasad, to śmiało można spędzić tam noc!

Udaj się w bezpieczną okolicę

Chcąc spędzić noc w samochodzie, musimy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce postojowe, ale także okolice. Ważne, aby było ono osłonięte od drogi oraz nie stanowiło “lokalnego” punktu imprezowego.

Zabezpiecz się przed deszczem

Letnie noce są gorące, a w czasie deszczu z pewnością chcielibyśmy uchylić okno i zaczerpnąć świeżego powietrza. Weźmy zatem ze sobą owiewki, które zakłada się jak mały daszek. W ten sposób zabezpieczymy wnętrze samochodu przed wodą.

Uważaj na owady

Chcąc spędzić noc w samochodzie, warto zaopatrzyć się w specjalną moskitierę. Pozwoli ona na ochronę wnętrza auta przed niechcianymi gośćmi, jak np. komary.

Noc w samochodzie? Sprawdź, o czym warto pamiętać!Weź ze sobą wygodny materac

W domu pozostał wygodny materac Hilding Boogie, którego niestety nie można zabrać do samochodu. Jednak to nie znaczy, że musimy spać na niewygodnym podłożu! Na stronie www.hilding.pl znajdziemy materace nawierzchniowe, które idealnie sprawdzą się w tej sytuacji.

Spakuj ze sobą leki

Samochód nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania leków. Można jednak spakować je do torby termicznej i mieścić pod siedzeniem.

Zabierz osłonę przed porannym słońcem

Samochód nie ma rolet, dlatego gdy tylko słońce zaczyna wschodzić, to zacznie nagrzewać szybę. Weźmy zatem ze sobą osłonę przeciwsłoneczną i starajmy się parkować w cieniu.

Sprawdzaj pogodę na noc

W czasie podróży ciężko przewidzieć pogodę. Jednak warto ją sprawdzić, aby wiedzieć, czy na noc można parkować pod drzewem, czy może lepiej się tego wystrzegać.

Pamiętaj o toaletach

Nie zawsze w miejscu naszego noclegu jest toaleta. Dlatego pamiętajmy o tym, aby nie załatwiać się blisko miejsca zaparkowania, a udać się przynajmniej 30-50 m dalej. Jest to obleśne i z pewnością nie chcemy poczuć tych nieprzyjemnych zapachów w lenią, bezwietrzna noc po otworzeniu okien.

Unikaj mycia się mydłem w rzece lub jeziorze

Chcąc wykąpać się w rzece lub jeziorze pamiętajmy o jednym – wszelkie kosmetyki są tutaj zabronione. Mają one wpływ na napięcie powierzchniowe wody, a tym samym zakłócają życie owadów, które zaczynają się topić.

Uwzględnij źródło prądu

Samochód stanowi świetne źródło prądu, jednak dodatkowy panel solarny z pewnością pozwoli nam na zasilenie wielu sprzętów na raz!

Weź zestaw do gotowania

Mamy ochotę zjeść coś ciepłego, a w okolicy nie ma żadnej restauracji? Nic straconego, jeśli mamy ze sobą zestaw do gotowania. Składa się ona z kuchenki gazowej, butli z gazem, garnków, noża oraz deski do krojenia.

Nie chwal się miejscem nocowania

Nigdy nie wiemy, jakie ktoś ma wobec nas zamiary. Właśnie dlatego warto nie chwalić się miejscem nocowania. Starajmy się także być poza zasięgiem wzroku, jeśli w okolicy nie ma innych osób nocujących w samochodzie.

Ustaw alarm

Kładąc się spać pamiętajmy o ustawieniu alarmu w samochodzie – oczywiście, jeśli go posiadamy. Najlepiej sprawdza się tryb niepełny, w którym auto nie jest w pełni uzbrojone. Oznacza to, że nie odpali się, gdy będziemy się wiercić w środku, ale uaktywni przy próbie otwarcia drzwi.

Nie zostawiaj włączonego silnika na postoju

Za pozostawienie pracującego silnika w czasie postoju na obszarze zabudowanym można dostać mandat. Nie warto tego robić ani w mieście, ani poza miastem, gdyż smród i zanieczyszczenia nie współgrają z miła, cichą i spokojną nocą.

Nocowanie w samochodzie najczęściej odbywa się na łonie natury. Z uwagi na to pamiętajmy, aby zabrać ze sobą wszystkie pozostawione śmieci oraz zachować ciszę. Zasada ta dotyczy również nocowania na parkingu.