Zdrowe odżywianie to jedna z najważniejszych kwestii dotyczących prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Skład posiłków w istotnym stopniu wpływa na dziąsła i zęby. Wynika to z tego, że bezpośrednio stykają się one z jedzeniem. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dbanie o dietę, aby móc cieszyć się zdrowiem jamy ustnej. Jakie są najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas komponowania diety dla zdrowych zębów?

Dieta, a zdrowe zęby

Dobrze zbilansowana dieta, składająca się z odpowiednich produktów, jest niezbędna dla utrzymania tkanek przyzębia i samego uzębienia w dobrej kondycji. Aby móc przez wiele lat cieszyć się zdrowym, pięknym i białym uśmiechem, trzeba świadomie podchodzić do komponowania posiłków. Powinny one dostarczać organizmowi niezbędnych makro- i mikroelementów. W diecie bezpiecznej dla zębów bardzo ważne jest to, aby po jedzeniu na powierzchni zębów nie powstawała płytka nazębna. To właśnie ta cienka warstwa jest odpowiedzialna m.in. za powstawanie próchnicy.

Namnażające się bakterie mogą wywoływać stany zapalne, sprzyjać psuciu się zębów, czy parodontozie. Nawet idealna dbałość o higienę pod postacią systematycznego szczotkowania, stosowania płynów i nici dentystycznych, nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeżeli w diecie będzie znajdował się nadmiar szkodliwych pokarmów.

Najważniejsze witaminy

Dieta dla zdrowych zębów - o czym pamiętać?Brak witamin w codziennym jadłospisie zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju infekcji bakteryjnych, może stać się przyczyną zapalenia błon śluzowych, a także problemów ze szkliwem. Szczególną uwagę należy przywiązać do obecności w diecie witaminy D, A i C. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowej przyswajalności wapnia i fosforu. Można ją znaleźć w rybach, jajkach i maśle. Jednak jej głównym źródłem jest promieniowanie słoneczne – w okresie jesienno-zimowym powinna być suplementowana. Z kolei witamina C odpowiada za należyte ukrwienie dziąseł ze względu na wzmacnianie naczyń krwionośnych. Jej odpowiedni poziom zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych i krwawieniu dziąseł. Niezwykle ważna jest też wspomniana witamina A. Wykazuje działanie przeciwpróchnicze i wpływa na kondycję błony śluzowej. Są w nią bogate ryby, jajka, a także wątróbka i szpinak. Warto zwrócić uwagę na witaminę E, która bierze udział w procesach regeneracyjnych. Długi sen w wygodnym łóżku, w sypialni wyposażonej w artykuły od marki http://www.hilding.pl/, w połączeniu z dietą bogatą w witaminę E, to klucz do szybkiego gojenia się ran – również tych znajdujących się w jamie ustnej.

Dieta na zdrowe zęby – czego unikać?

Istnieją pewne produkty, które destrukcyjnie wpływają na zęby i dziąsła. Co warto wykluczyć ze swojej diety, aby mieć piękny i zdrowy uśmiech?

  • Przekąski skrobiowe – chipsy, słodkie bułki czy chrupki kukurydziane to idealny pokarm dla bakterii próchniczych. Silnie oblepia zęby, a skrobia ulega rozkładowi, przekształcając się do cukrów prostych.
  • Napoje gazowane – osłabiają szkliwo ze względu na przeładowanie cukrem i dużą zawartość kwasu fosforowego oraz cytrynowego.
  • Alkohol – powoduje suchość w ustach i bardzo szybko odwadnia organizm. Niedobór śliny sprawia, że zęby stają się zdecydowanie bardziej podatne na próchnicę. Czasem suchość w ustach powodują też niektóre leki. Wówczas warto systematycznie stosować żele i płukanki zawierające fluor.
  • Słodycze – nadmiar cukru to jeden z czynników, które w ogromnym stopniu sprzyjają powstawaniu próchnicy.

Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?

Istnieje lista produktów, których zawartość w diecie sprzyja zdrowiu jamy ustnej. Są to m.in:

  • herbata – przede wszystkim czarna i zielona. To źródło polifenoli – mają one właściwości powstrzymujące namnażanie się bakterii w płytce nazębnej. Częste picie herbaty może zmniejszyć ilość kwasów, które często stają się przyczyną powstawania ubytków;
  • produkty z fluorkami – należą do nich zupy w proszku i woda kranowa. Czasem fluor jest dodawany do płatków, czy wędlin. Naturalnie składnik ten występuje w niektórych gatunkach ryb;
  • nabiał – jogurty i produkty mleczne są niezastąpionym źródłem fosforanów oraz wapnia! Są one niezbędne, aby zapobiegać demineralizacji szkliwa;
  • produkty bogate w błonnik – warzywa i owoce zawierają duże ilości błonnika, a podczas ich jedzenia znacznie zwiększa się ilość produkowanej śliny. Jest to naturalna ochrona organizmu przede wszystkim przed chorobami dziąseł. Są wówczas neutralizowane wszelkie substancje szkodliwe dla szkliwa;
  • guma do żucia – w sytuacjach, w których nie ma możliwości umycia zębów po jedzeniu, warto wybrać gumę do żucia bez cukru.

Stosowanie się do zasad zdrowej diety to nie tylko recepta na piękny uśmiech. Dobrze zbilansowany jadłospis, w połączeniu z aktywnością fizyczną i regularnym snem na wygodnym materacu – np. Hilding Fandango – to sposób na znaczne ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre choroby cywilizacyjne.

Higiena jamy ustnej – najważniejsze zasady

Przede wszystkim, zęby należy myć po każdym posiłku. Jeżeli taka możliwość nie istnieje, w ciągu dnia wystarczy użyć płynu z fluorem, a zęby i język wyszczotkować dwa razy – rano i wieczorem. Jednak mycie zębów to nie wszystko! Niezwykle istotne jest też nitkowanie. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie w czystości przestrzeni międzyzębowych. Jest to niezwykle ważne w szczególności dla osób noszących aparat ortodontyczny. Kolejną zasadą jest systematyczne odwiedzanie lekarza dentysty! Im szybciej wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, tym skuteczniejsze będzie podjęte leczenie.

Dieta ma ogromne znaczenie dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Warto dbać zarówno o odpowiednią podaż witamin i składników odżywczych, jak i ograniczać ilość cukrów i skrobi.