W pewnym momencie życia każdej kobiety przychodzi menopauza. Jest to proces całkowicie naturalny, a mimo to wciąż przerażający. Dlaczego? Jak się okazuje, większość pań nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie zmiany zachodzą w organizmie oraz z czym się one wiążą. Jak zatem można przygotować się do menopauzy? Zacznijmy od zaprzyjaźnienia się z nią poprzez lepsze poznanie!

Czym jest menopauza i kiedy się pojawia?

Menopauza – znana również jako klimakterium lub przekwitanie oznacza moment całkowitego ustania miesiączkowania z przyczyn fizjologicznych. Najczęściej pojawia się w wieku 50-53 lat, jednak przedział ten nie jest sprecyzowany. Jedne panie przechodzą ją szybciej, inne później. Warto tutaj zaznaczyć, że pierwsze objawy wygasania czynności hormonalnej jajników mogą pojawić się już kilka lat wcześniej. Menopauza to określenie obejmujące cały okres od wystąpienia pierwszych objawów przekwitania do całkowitego ustania miesiączkowania. Można podzielić ją na trzy etapy:

  • perimenopauza – kilkuletni okres przejściowy, w czasie którego kobieta może doświadczać typowych objawów menopauzy,
  • menopauza – ostatnia menstruacja, po której z przyczyn fizjologicznych nie występuje krwawienie przez następne dwanaście miesięcy,
  • postmenopauza – okres w życiu kobiety, który obejmuje stabilizację hormonów na nowym, niższym poziomie.

Menopauza już kilka miesięcy lub kilka lat wcześniej daje o sobie znać. Wówczas pojawiają się nieregularne miesiączkowanie wiążące się z powolnym zmniejszaniem produkcji hormonów. Tutaj nie ma reguły – miesiączka może być dłuższa lub krótsza. Oprócz tego kobieta zmaga się z licznymi, nieprzyjemnymi objawami. Za najbardziej charakterystyczny uznaje się uderzenia gorąca. Polega on na nagłym podwyższeniu oraz obniżeniu temperatury ciała. Towarzyszy temu uczucie osłabienia oraz duża potliwość. W tym czasie stopniowo zmniejsza się także masa kostna, a jej ubytek może wynosić nawet 2-5% na rok. WIąże się to ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Wyróżnia się także inne objawy, takie jak zimne poty, kołatanie serca, bezsenność, wahania nastroju czy zmęczenie.

Jak złagodzić objawy menopauzy? Oto 7 sposobów!

Jak przygotować się do menopauzyKażda dojrzała kobieta prędzej czy później będzie musiała stawić czoło menopauzie. Jednak niektóre z jej objawów mogą znacząco obniżyć jakość życia. A czy można tego uniknąć? Jak się okazuje, istnieje wiele sposobów na ich łagodzenie! A oto siedem z nich!

Sposób na uderzenia gorąca i nocne poty

W pierwszej kolejności określamy, co wywołuje u nas uderzenia gorąca, gdyż istnieje wiele wyzwalaczy, takich jak kofeina, stres czy upalna pogoda. Z nocnymi potami można radzić sobie poprzez lekką koszulą nocną, warstwową pościel czy materacem chłodzącym dostępnym m.in. na www.hilding.pl.

Sposób na problemy ze snem

W tym przypadku najważniejsze jest poprawienie jakości snu. Unikajmy kofeiny oraz zbyt dużej ilości alkoholu w godzinach wieczornych, Dobrze jest także uregulować rytm snu oraz zrelaksować się przed położeniem do łóżka. Zaleca się także zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania, takie jak Hilding Aspre.

Sposób na wahania nastroju

Pojawiający się smutek, lęk czy drażliwość znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Wahania nastroju można łagodzić poprzez techniki relaksacyjne, a także redukcję stresu. Inną opcją jest masaż oraz ćwiczenia wykorzystujące głębokie oddychanie.

Sposób na problemy z nietrzymaniem moczu

Krępujący problem, z którym możemy poradzić sobie m.in. poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy. Odpowiednie ćwiczenia, czyli ćwiczenia Kegla pomagają w ich wzmocnieniu. W ten sposób możemy zmniejszyć epizody nietrzymania moczu.

Sposób na przybieranie na wadze

Wiele kobiet boi się przybierania na wadze. Można temu zapobiec poprzez stosowanie zrównoważonej diety, czyli spożywania owoców, warzyw czy produktów pełnoziarnistych. Ograniczmy także oleje, cukry oraz nasycone tłuszcze. Warto także skonsultować się z lekarzem w sprawie suplementacji.

Sposób na suchość pochwy

Tutaj najlepiej stosować środki nawilżające, dostępne bez recepty. Stawiamy tutaj na produkty pozbawione gliceryny, która może powodować podrażnienie. Oprócz tego warto zachować aktywność seksualną, gdyż pomaga ona zwiększyć ukrwienie pochwy.

Jak jeszcze można przygotować się do menopauzy?

Wszystkie wyżej wymienione sposoby z pewnością pomogą nam przygotować się do menopauzy – w końcu mówią o tym, jak można radzić sobie z pojawiającymi się objawami. Jednak nic nie przygotuje nas lepiej, niż zrozumienie zachodzących w naszym organizmie zmian. Głównym winowajcą jest tutaj gospodarka hormonalna, gdyż u kobiety w wieku rozrodczym mamy do czynienia z wysokim poziomem wydzielania gonadoliberyny (w podwzgórzu), niskim hormonów FSH i LH (w przysadce), a najniższym estrogenów (w jajników). Hormony przysadki i podwzgórza mobilizują jajniki do produkcji estrogenów, co jednocześnie stanowi odpowiedź zwrotną dla mózgu o wypełnieniu zadania. Jednak okres pokwitania wiąże się z wygaszeniem czynności jajników, a więc brakiem estrogenów we krwi. Wówczas rośnie poziom FSH i LH we krwi, a stan ten powoduje liczne zmiany w sferze fizycznej i psychicznej, na które należy reagować.

Menopauza nie dzieje się z dnia na dzień. Mamy tutaj do czynienia ze stopniowym wygaszaniem czynności jajników, które może trwać nawet kilka lat. Wówczas wiele kobiet obserwuje u siebie mniej lub bardziej nasilone symptomy przekwitania.Warto zatem wiedzieć, co może wie wówczas dziać i jak temu zapobiec.