Dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Ekologiczne rozwiązania można znaleźć w różnych branżach – w tym w przemyśle kosmetycznym. Jak stworzyć rutynę pielęgnacyjną, która pozytywnie wpłynie zarówno na kondycję skóry i włosów, jak i stan środowiska?

Czym są kosmetyki naturalne i organiczne?

Do kosmetyków naturalnych zaliczane są produkty, które mają pochodzenie roślinne lub mineralne. W ich składzie nie znajdują się żadne substancje syntetyczne, ani pochodzenia zwierzęcego. Jedynym dopuszczalnym składnikiem tego typu jest miód pszczeli. Jego pozyskiwanie nie wymaga bowiem skazywania żadnych stworzeń na cierpienie. Najczęściej bazują one na olejkach mineralnych, roślinnych i eterycznych.

Warto odróżniać od siebie kosmetyki naturalne i organiczne. Produkcja tych drugich jest obwarowana dużo bardziej rygorystycznymi przepisami. Na żadnym etapie produkcji nie mogą być wykorzystane nawozy, antybiotyki czy pestycydy. Minimum 10% wszystkich składników musi pochodzić z ekologicznych upraw.

Kosmetyki naturalne, a syntetyczne – różnice

Naturalne kosmetyki - ekologiczna pielęgnacjaCzęste wątpliwości dotyczą konkretnych różnic między naturalnymi, a syntetycznymi kosmetykami. Jakie są najważniejsze aspekty, na które warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim naturalne kosmetyki nie zawierają parabenów, silikonów, parafiny, ani innych substancji o silnym potencjale alergizującym. Są wręcz idealnym wyborem dla wszystkich osób o wrażliwej skórze, które zmagają się ze skłonnością do częstego pojawiania się uczuleń.

Kolejna kwestia dotyczy wpływu naturalnych kosmetyków na środowisko. Tak, jak tradycyjne produkty nie są produkowane z dbałością o ekologię, tak naturalne alternatywy bardzo często powstają w duchu less-waste. Mniejsza ilość zanieczyszczeń, a także biodegradowalność opakowań są dzisiaj na wagę złota! Korzystanie z produktów to doskonałe dopełnienie ekologicznego trybu życia. Osoby, które ubierają się w zgodzie ze środowiskiem, a także wybierają ekologiczne wyposażenie do swoich domów – np. takie, jak niektóre materace od marki www.hilding.pl, koniecznie powinny zdecydować się na korzystanie z naturalnych kosmetyków.

Korzyści wynikające ze stosowania naturalnych kosmetyków

Produkty naturalne są przyjazne dla skóry atopowej, skłonnej do alergii i problematycznej. Często są w stanie pomóc w zmniejszeniu objawów niektórych chorób skórnych, poprawić wygląd cery, a także wpłynąć korzystnie na proces regeneracji komórek. Warto pamiętać, że niezwykle szeroki wybór produktów tego typu dostępnych na rynku sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni kosmetyk dla siebie. Przesuszenia, podrażnienia czy stany zapalne – ze wszystkimi problemami tego typu można poradzić sobie przy pomocy kosmetyków naturalnych.

Najważniejsze zasady naturalnej pielęgnacji

Jak zacząć naturalną pielęgnację? Warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

  • Nie marnuj! – kosmetyki należy kupować dopiero wtedy, gdy są potrzebne. Wprowadza to znaczące oszczędności do domowego budżetu, a jednocześnie sprawia, że produkowana jest mniejsza ilość odpadów.
  • Opakowania zastępcze – coraz więcej kosmetyków można znaleźć w tzw. refilach, czyli opakowaniach zastępczych. Po zakupie można przelać je do butelki w domu. Takie wkłady są produkowane przy mniejszym zużyciu plastiku niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, standardowych opakowań.
  • Kosmetyki w kostce – szampony i mydła w kostce to idealne rozwiązanie ograniczające ilość śmieci. Brak plastikowych opakowań to ogromna zaleta przemawiająca za korzystaniem z tego rozwiązania.
  • Produkty wielorazowe – doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów wielorazowych. Idealnym przykładem są m.in. ściereczki do demakijażu. Można prać je w pralce, nawet codziennie. Kobieta wykonująca makijaż każdego dnia zużywa ponad 700 wacików w ciągu roku! Ściereczki wielorazowe to prawdziwe zbawienie dla planety.
  • Domowe kosmetyki – w sieci można znaleźć wiele przepisów na domowe kosmetyki. Naturalne szampony, maseczki bananowe czy aloesowe żele do mycia twarzy to tylko niektóre z wielu interesujących propozycji. Przygotowanie takich produktów to idealny pomysł na domowe SPA poprzedzające długi sen na wygodnym materacu Hilding Bora.
  • Unikaj testów na zwierzętach – kupując kosmetyki dbaj o dobrostan zwierząt. Dzięki wybieraniu produktów, które nie były testowane na zwierzętach, można dołożyć coś od siebie do kreowania lepszego świata.
  • Terminy ważności – warto regularnie sprawdzać terminy ważności posiadanych kosmetyków i zużywać je na bieżąco. Tak, aby nic się nie marnowało.

Certyfikaty kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne są oznaczane różnymi symbolami, które wskazują, jakie normy spełniają. Z zasadami przyznawania certyfikatów można się zapoznać w każdej chwili – są one jawne i powszechnie dostępne. Najczęściej spotykane są certyfikaty takie, jak BDIH, COSMOS, COSMEBIO i ECOCERT. Wybór tego rodzaju produktów to gwarancja zakupu kosmetyku, który jest wykonany ze składników pozyskiwanych etycznie i z myślą o środowisku, a także wyprodukowany z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa każdemu użytkownikowi. Warto zwrócić też uwagę na to, czy poszczególne substancje są pozyskiwane z upraw ekologicznych lub plantacji prowadzonych zgodnie z filozofią określaną jako fair trade.

Kosmetyki naturalne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych produktów. Jednym z głównych powodów jest oczywiście ich pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jednak to nie jedyny argument przemawiający za ich stosowaniem. Wyróżniają się bezpieczeństwem i przystosowaniem do potrzeb nawet najbardziej wymagających osób, które zmagają się z reakcjami alergicznymi.