W nowoczesnych przestrzeniach domowych możemy spotkać różne elementy aranżacji. Mogą one dotyczyć dodatków, parkietu czy łóżka – a raczej jego brak. Jak się okazuje, coraz częściej rezygnujemy z łóżka i śpimy na materacu umieszczonym na podłodze. Jednak, czy jest to zdrowe? Oto wady i zalety odnośnie tej decyzji!

Jak wybrać dobry materac do spania?

Dobry materac do spania https://sleepinghouse.pl/139-materace-200×200 odpowiada za zdrowy wypoczynek. Charakteryzuje się on wysoką jakością, a także właściwą długością oraz głębokością. W ten sposób rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. Dbając o niego, dbamy jednocześnie o prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Dodatkowo wspomaga pracę licznych układów, w tym układu pokarmowego, nerwowego czy odpornościowego. Jednak, dlaczego tak dużo mówi się o tym, aby wybrać odpowiednie podłoże do spania? Jak się okazuje, jego rola jest naprawdę znacząca! Dzięki swojej unikalnej budowie oraz wyjątkowym właściwościom jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów sylwetki. Przekłada się to na właściwe wsparcie, przez co nasze ciało może zregenerować się pod kątem fizycznym oraz psychicznym. A jak wybrać dobry materac do spania? Należy uwzględnić osobiste potrzeby na podstawie:

 • wieku, gdyż na rynku są materace przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży,
 • stanu zdrowia, gdyż w sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele wyróżniające się właściwościami prozdrowotnymi,
 • stopnia twardości, gdyż wpływa ona na prawidłowe wsparcie całego ciała,
 • rozmiaru, gdyż gwarantuje odpowiednią ilość miejsca do komfortowego wypoczynku.

Dlaczego niektórzy rezygnują z łóżka?

Spanie na podłodze, czyli czy warto zrezygnować z łóżkaCoraz więcej mówi się o tym, aby zrezygnować z łóżka i umieścić materac na podłodze. Stanowi to powrót do korzeni, gdyż w czasach prehistorycznych człowiek nie posiadał takich luksusów. Spał w legowisku z gałęzi i liści. Obecnie w krajach Dalekiego Wschodu mieszkańcy kultywują do dzisiaj spanie na podłodze. Może to również wynikać z kwestii zdrowotnych, ponieważ coraz częściej mówi się o tym, że spanie na twardej podłodze i materacu może regulować dolegliwości bólowe. Wówczas ciało ma solidne podparcie. A dlaczego jeszcze niektórzy rezygnują z łóżka i kładą swój materac na podłodze? Wynika to m.in. z:

 • niższej temperatury, która sprzyja komfortowemu wypoczynkowi,
 • poprawy postawy ciała, gdyż spanie na podłodze pomaga w utrzymaniu wyprostowanego kręgosłupa,
 • redukcji bezsenności, ponieważ poprawia komfort wypoczynku,
 • poprawy krążenia krwi, co wynika z równomiernego rozłożenia ciężaru, przez co nie występuje nadmierny nacisk na określone powierzchnie ciała, w tym kręgosłup, biodra czy ramiona,
 • wyrównania bioder oraz ramion, co wpływa na prawidłową postawę ciała.

Czynniki ryzyka spania na podłodze

Wiele osób wciąż zastanawia się, czy faktycznie materac na podłodze ma tak wiele zalet https://sleepinghouse.pl/artykul/materac-na-podlodze-czy-warto-zrezygnowac-z-lozka-i-klasc-materac-na-podlodze. Jak się okazuje, warto tutaj wspomnieć o czynnikach ryzyka, do których zaliczyć można:

 • przeziębienie – w ciepłe, letnie noce nic nam nie grozi, jednak zimą podłoże znacząco się wychładza, przez co o wiele łatwiej zachorować,
 • słabszą cyrkulację powietrza – w normalnym łóżko materac łączy się ze stelażem, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, natomiast gdy podłoże do spania leży na płaskiej powierzchni, to jego możliwości do wentylacji znacząco się osłabiają,
 • drobnoustroje chorobotwórcze – podłoga to siedlisko kurzu, bakterii, grzybów, roztoczy i innych żyjątek, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza u alergików.

Z czego jeszcze powinno składać się komfortowe łóżko?

Komfortowe łóżko – nawet jeśli jego podstawą jest tylko materac, składa się z kilku innych elementów. Mowa tutaj o ważnych akcesoriach sypialnianych, które korzystnie wpływają na zdrowy i komfortowy wypoczynek. Są one dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak https://sleepinghouse.pl/. A na co warto zwrócić swoją uwagę? Oto trzy najważniejsze elementy, o których każdy z nas powinien pamiętać!

Po pierwsze – poduszka

Praktycznie każde łóżko składa się z poduszki do spania. Jest to ważny element, który podobnie jak materac, odpowiada za prawidłowe wsparcie. Obejmuje ono górne partie ciała, do których zalicza się głowa, barki czy kręgosłup w odcinku szyjnym. Decydując się na odpowiednio dopasowany do nas model, pamiętajmy o uwzględnieniu rozmiaru, stopnia twardości czy wysokości.

Po drugie – kołdra

Mało kto z nas jest w stanie wyobrazić sobie komfortowy wypoczynek bez kołdry. Nic zatem dziwnego, że jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia komfortowego miejsca do spania. To właśnie ona odpowiada za właściwy komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia. Przy jej wyborze warto uwzględnić trzy podstawowe kwestie, do których zalicza się rozmiar, rodzaj wypełnienia oraz gramatura.

Po trzecie – ochraniacz na materac

Chcąc zadbać o komfortowe miejsce do spania, nie można zapomnieć także o ochraniacz na materac. Jest to ważny element, który jest w stanie zagwarantować higieniczne warunki do wypoczywania. Wynika to z faktu, iż dzięki swojej budowie jest w stanie ochronić materac przed zabrudzeniem oraz zawilgoceniem. Pamiętajmy jednak, aby był on odpowiednio dopasowany do rozmiaru naszego podłoża do spania.

Nie ma co ukrywać, materac na podłodze to ciekawe rozwiązanie dla osób śpiących na plecach w porze letniej. Jednak rozwiązanie to wiąże się również z licznymi wadami, o których warto pamiętać. Wybierzmy zatem najlepszą opcję dla siebie!