Sypialnia to przede wszystkim miejsce dla komfortowego snu. Wszyscy każdego wieczoru wracamy do niej, aby po długim i męczącym dniu móc w końcu się wyspać. Jednakże często nasza sypialnia spełnia także wiele innych funkcji. Wynika to zazwyczaj ze złej aranżacji całego mieszkania i przykładowo w efekcie tego wszystko, co możliwe, przechowujemy właśnie w niej. Często także mieszkanie dzielimy ze współlokatorami, więc wtedy w zasadzie większość czasu spędzamy w swoim pokoju. Nie jest oczywiście powiedziane, że sypialnia musi służyć tylko i wyłącznie do spania. Dobrze zorganizowana może stanowić dodatkowy użytek. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować swoją sypialnię nie tylko do wypoczynku.

Sypialnia to też garderoba

Raczej każdy w swojej sypialni posiada szafę z ubraniami, to rzecz dość oczywista, może też posiadać osobne pomieszczenie przeznaczone na garderobę. Nie ma nic w tym złego! Jest to nawet praktyczniejsze rozwiązanie, gdyż szafa, nawet duża, zajmuje o wiele mniej miejsca niż dodatkowy pokój. Jednakże takie wyjście wiąże się często ze sporym bałaganem. Pierwszym krokiem ku osiągnięciu sukcesu będzie więc dobra organizacja naszej sypialni. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobranie odpowiedniej wielkości szafy. Chyba każdy z nas zna tę sytuację, gdzie ubrania wręcz wysypywały mu się z szafy lub po prostu były wciśnięte w półkę. Bardzo łatwo można doprowadzić do takiego bałaganu właśnie ze względu na zbyt małą ilość miejsca. Dobrym rozwiązaniem są głębokie i wysokie aż pod sam sufit szafy, które są wyposażone nie tylko w półki, ale także w szuflady czy w drążki na wieszaki. Powieszone ubrania zajmują o wiele mniejszą przestrzeń niż te złożone, a jeśli nadal brakuje ci odpowiedniej ilości miejsca, zawsze możesz zaopatrzyć się w dodatkową komodę, która będzie idealną opcją na przechowanie bielizny czy innych lżejszych ubrań. Natomiast rzeczy cięższe w postaci butów czy zimowych kurtek warto przechowywać w oddzielnej w szafie w przedpokoju czy na holu. Co więcej, warto postawić na takie szafy, które będą miały już wbudowane lustro, najlepiej na zewnętrznej stronie drzwi. Usuń również wszystkie niepotrzebne krzesła, które z pewnością są zasypane masą ubrań. Zaoszczędzi to także dodatkowe miejsce w Twoje sypialni.

Sypialnia może stanowić miejsce do pracy

Sypialnia nie tylko do spaniaWkradło się przekonanie, że sypialnia powinna być odizolowana od reszty mieszkania i pod żadnym pozorem nie może stanowić miejsca do wykonywania pracy. Natomiast czasy się nieco zmieniły i obecnie duża część społeczeństwa pracuje zdalnie bez konieczności wychodzenia z domu, a gdy zadamy im pytanie, gdzie najlepiej im się pracuje, niewątpliwie większość z nich odpowie, że w sypialni lub nawet we własnym łóżku. Sypialnia może więc stanowić przestrzeń do pracy, jednakże musi wtedy spełniać kilka podstawowych zasad. Niestety nie najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie jej w łóżku. Choć jest to bardzo przytulne miejsce i nie mamy ochoty go opuszczać, lepiej będzie wygospodarować trochę miejsca w swojej sypialni oraz postawić na zakup niedużego biurka i ergonomicznego krzesła. Koniec końców spędzamy jednak codziennie sporo czasu przy swojej pracy, chociażby te osiem godzin, dlatego też przygotowanie sobie odpowiednich warunków jest niezwykle istotne. Pozwoli nam to uniknąć bólów kręgosłupa czy nawet głowy. Dodatkowo warto postawić swoje biurko przed oknem, gdzie będziesz miał dobrze oświetloną przestrzeń do pracy, a gdy wykonujesz ją często w wieczornych porach, słusznie będzie zainwestować w małą lampkę biurową. Przed samą pracą usuń także z Twojego otoczenia wszystkie zbędne przedmioty, które mogą rozpraszać myśli.

Sypialnia jako przestrzeń do odpoczynku

We własnych łóżkach poza spaniem często robimy wszystkie inne rzeczy. Przykładowo wielu z nas uwielbia przed snem poczytać ulubioną książkę czy obejrzeć kolejny odcinek serialu. Sypialnia to także często miejsce do spędzania czasu we dwoje. Jest to jak najbardziej w porządku, w końcu służy ona właśnie do tego, aby móc się w niej w pełni zrelaksować i robić rzeczy, które lubimy i na które po prostu mamy ochotę. Dlatego też coraz częściej wyposażamy ją o dodatkowe elementy w postaci telewizora czy projektora. To naprawdę świetne rozwiązanie, ponieważ wieczorem możemy wygodnie usadowić się w swoim łóżku i już z niego nie wychodzić. Jednakże warto tutaj zwrócić uwagę także na inne aspekty związane z komfortowym wypoczynkiem. Z pewnością o wiele wygodniej będzie Ci się odpoczywać na odpowiednio dostosowanym do Twoich potrzeb materacu. Jest to niestety kwestia, którą wiele osób często pomija, a w rzeczywistości stanowi bardzo istotny element naszej sypialni, który pozwala na faktycznie regenerujący wypoczynek oraz zdrowy sen. Warto także do sypialni wprowadzić kilka zmian w postaci wygodnego fotela, stolika nocnego czy regału na książki, które sprawią, że przebywanie w niej stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Sypialnia dziecka to też miejsce dla zabawy

Sypialnie dziecięce są szczególnie narażone na dezorganizację i bałagan najczęściej ze względu na sporą liczbę zabawek. Chcąc zachować resztę domu w należytym porządku, prosimy swoje dzieci, aby bawiły się we własnych pokojach. Rezultat jest taki, że finalnie i tak ktoś ten bałagan musi posprzątać. Rozwiązania zatem są dwa: nauczyć swoje dzieci sprzątać lub dobrze zaaranżować przestrzeń przeznaczoną do zabawy. Zazwyczaj wybieramy tę drugą opcję, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Idealnym sposobem więc na zachowanie czystości będzie wyposażenie pokoju w sporą liczbę półek oraz koszy na zabawki, a także wyłożenie podłogi okładziną lub dywanem. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiej będzie zachować porządek, a każda zabawka będzie miała swoje miejsce. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie maskotki i samochodziki są potrzebne Twojemu dziecku i sporą częścią z nich zapewne się już nie bawi. Dlatego też, aby niepotrzebnie zajmowały one dodatkowe miejsce, możesz je oddać lub sprzedać na internetowych serwisach zakupowych.

Większość naszych sypialni to raczej małe pomieszczenia, których nie chcemy zbytnio zagracać. Czasem jednak nie mamy wyjścia i musimy tą przestrzeń zorganizować w jak najlepszy sposób, aby służyła nie tylko do wypoczynku, ale także do pracy i innych codziennych czynności. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje masa dogodnych rozwiązań, które pozwalają na praktyczne zagospodarowanie każdej przestrzeni – dużej lub małej. Warto zainteresować się którąś z podanych propozycji, aby dowiedzieć się, że Twoja sypialnia może być naprawdę funkcjonalna!

Przeczytaj także: