Pozytywna, a przynajmniej neutralna relacja z jedzeniem to podstawa dla prowadzenia zdrowego stylu życia. Praktycznie niemożliwe jest należyte dbanie zarówno o ciało, jak i psychikę wówczas, gdy podejście do spożywanych posiłków jest zaburzone. Jak rozwijać umiejętność bycia w zdrowej relacji ze swoim ciałem, myślami i jedzeniem?
Jak wygląda prawidłowa relacja z jedzeniem?
Na prawidłową relację z jedzeniem składają się zrównoważone nawyki żywieniowe, fizyczne oraz psychiczne. Kluczowe znaczenie ma elastyczność, w rozumieniu umiejętności dostosowywania swoich wyborów żywieniowych do zmieniających się potrzeb i sytuacji. Ważna jest też równowaga i różnorodność – posiłki powinny składać się z różnych grup produktów spożywczych.
Prawidłowa relacja z jedzeniem obejmuje umiejętność rozpoznawania sygnałów sytości i głodu, wysyłanych przez ciało. Jest to niezbędne dla utrzymania równowagi energetycznej. Warto mieć na uwadze to, że za ten aspekt funkcjonowania odpowiada leptyna i grelina. Aby ich poziom był prawidłowy, należy dbać nie tylko o dietę, ale również o sen. Jeśli chcesz zadbać o swój jadłospis, koniecznie wprowadź do codziennej rutyny również zdrowe nawyki sypialniane. Zainwestuj też w wygodny i tani materac 90×200 cm, który z pewnością ułatwi Twojemu ciału regenerację.
Zdrowa relacja z jedzeniem obejmuje też radość ze spożywania posiłków i eksperymentowania w kuchni. Cieszenie się smakiem jest ważne dla dobrostanu psychicznego. Warto podkreślić też to, jak ważna jest akceptacja własnego ciała i unikanie obsesyjnego monitorowania wagi. Celem powinno być skupienie się na zdrowiu i samopielęgnacji, a nie idealizacji i dążeniu do określonego wzorca wyglądu.
Kiedy relacja z jedzeniem wymaga poprawy?
Z łatwością można wyróżnić symptomy wskazujące na to, że relacja z jedzeniem wymaga poprawy. Kiedy warto rozważyć wprowadzenie w swoim życiu zmian?
- Jedzenie emocjonalne – jeżeli Twoim sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami (takimi, jak stres, smutek czy złość) jest jedzenie, warto rozważyć rozmowę z psychologiem.
- Natrętne myśli – relacja z jedzeniem jest niezdrowa wówczas, gdy ciągle myślisz o posiłkach, wadze i diecie. Jeśli przed zjedzeniem jakiegokolwiek produktu myślisz o tym, jak wpłynie on na wagę Twojego ciała, najprawdopodobniej masz problem.
- Testowanie restrykcyjnych diet – nieustanne podejmowanie diet eliminacyjnych bez konieczności medycznej to sygnał alarmujący.
- Brak elastyczności – sztywne trzymanie się tylko pewnych rodzajów żywności, które utrudnia funkcjonowanie podczas wyjazdów, wakacji i spotkań ze znajomymi, jest niezdrowe.
- Zaprzeczanie problemom – jeśli dostrzegasz problemy z trawieniem, zmęczenie i zaburzenia snu, ale uznajesz, że nie należy nic z nimi robić – przeanalizuj swoją relację z jedzeniem.
- Koncentracja na wyglądzie ciała – zaburzenia odżywiania praktycznie zawsze są skorelowane z problemami z samooceną.
Niebezpieczeństwa zaburzeń odżywiania
Niezdrowa relacja z jedzeniem na dłuższą metę może prowadzić do wykształcenia się zaburzeń odżywiania. Te z kolei prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych takich, jak zaburzenia hormonalne, kłopoty z układem pokarmowym, osteoporoza czy osłabienie mięśnie. Często towarzyszy im nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki elektrolitowej. Z kolei niedożywienie to prosta droga do wstrząsu metabolicznego – skrajnie niebezpiecznego dla zdrowia i życia.
Zaburzenia odżywiania destrukcyjnie wpływają nie tylko na sferę fizyczną, ale również fizyczną. Często towarzyszą im zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne i depresja. Wszystko to wiąże się z wycofaniem społecznym, izolacją i z problemami w relacjach interpersonalnych.
Jak pracować na zdrowym podejściem do diety?
Praca nad zdrowym podejściem do diety powinna obejmować 5 podstawowych kroków:
- Unikaj radykalnych diet – nie stosuj restrykcyjnych jadłospisów. Zamiast tego skup się na zrównoważonym podejściu. Posiłki powinny być różnorodne. Jednocześnie – zachowaj umiar.
- Słuchaj swojego ciała – pracuj nad identyfikowaniem głodu fizjologicznego i psychicznego.
- Pracuj nad akceptacją – unikaj porównywania się z ideałami i standardami piękna, które narzucają Ci media.
- Nie popadaj w skrajności – postaw na umiarkowane i zrównoważone podejście. Nie wprowadzaj nadmiernych restrykcji kalorycznych i nie stosuj zbyt intensywnych ćwiczeń.
- Korzystaj ze wsparcia – zarówno oferowanego przez Twoich najbliższych, jak i profesjonalnych specjalistów.
Kiedy warto zwrócić się po pomoc?
Praca nad zdrową relacją z jedzeniem jest trudna i wymagająca. Czasem warto zwrócić się w tym zakresie po pomoc do specjalisty. Kompetencje w tym zakresie posiada psychodietetyk lub psychoterapeuta zajmujący się leczeniem zaburzeń odżywiania. Z takich usług można skorzystać w każdym większym mieście takim, jak Lublin.
Jeśli czujesz, że jakość Twojego życia znacznie spadła w związku z problemami z dietą, nie czekaj. Medycyna i psychologia są dziś na tyle rozwinięte, że oferują rozwiązania nawet wyjątkowo trudnych kłopotów. Dzięki pracy nad relacją z jedzeniem możesz znacznie poprawić swój komfort życia, a także zadbać o prawidłowe funkcjonowanie w pracy, rodzinie i wszelkich innych relacjach społecznych.
Przeczytaj też: Czym charakteryzują się łóżka drewniane?