Nie można ukryć, że aktywność fizyczna jest dla nas korzystna. Świetnym sposobem, aby wdrożyć ją do swojego życia, jest zapisanie się na zajęcia z fitnessu. Jeśli nigdy wcześniej nie trenowaliśmy, możemy nie wiedzieć, co zabrać ze sobą i jak się przygotować. Sprawdź, co należy wiedzieć przed zajęciami z fitnessu!

Jak przebiegają zajęcia fitness?

Zajęcia fitness mogą być bardzo przyjemnym doświadczeniem. Najczęściej możemy spotkać się z tym, że jedna sesja trwa około godziny. W tym czasie jesteśmy pod okiem instruktora, który wyznacza nam ćwiczenia i kontroluje, czy wykonujemy je prawidłowo. W zależności od tego, jaki rodzaj zajęć wybraliśmy, możemy ćwiczyć indywidualnie lub grupowo. Na początku wykorzystuje się proste ćwiczenia, które mają na celu rozgrzać nasze ciało. Po tym segmencie przechodzi się do głównej części, która trwa najdłużej. Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze efekty, powinniśmy dać z siebie wszystko. Wykorzystajmy ten czas w stu procentach. Jest to wspaniała okazja, aby się sprawdzić, a także nauczyć się poprawnego wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Na koniec znowu tempo zwalnia. Już wtedy możemy odczuć pozytywne działanie fitnessu na nasze samopoczucie.

Wygodny ubiór

Jak przygotować się do zajęć z fitnessu?Wygodny ubiór to podstawa. Musimy czuć się swobodnie i komfortowo, aby móc ćwiczyć. Dobrze, aby wybrane przez nas ubrania były wykonane z oddychającego materiału. Wtedy nie będziemy musieli obawiać się, że się przegrzejemy lub za bardzo spocimy. Na zajęciach z fitnessu, które są dynamiczne, świetnie sprawdzą się przylegające topy. One bowiem zapewnią nam największą swobodę ruchów. Nie będą przeszkadzać, gdy będziemy wykonywać na przykład skłony. Spodnie tak samo nie powinny być zbyt luźne. Pasować będą legginsy lub popularne latem kolarki. Musimy też zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. Powinniśmy wybrać takie buty, które będą prawidłowo podtrzymywały nasze stopy, kiedy będziemy skakać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w lekkie obuwie, które jednak będą miały utwardzoną podeszwę, która zapewni niezbędną amortyzację. Bardzo ważne, aby buty nie uciskały i obcierały – inaczej możemy nabawić się bolesnych odcisków. Na niektórych zajęciach z fitnessu, gdzie wykorzystywana jest mata, ćwiczy się boso. Pamiętajmy o tym, aby to sprawdzić przed pójściem na pierwsze zajęcia.

Nawodnienie

Fitness to dynamiczna dyscyplina. Nierzadko wymaga od nas dużego wysiłku fizycznego. Skaczemy, skłaniamy się, robimy przysiady… Nie ma wątpliwości, że bardzo łatwo się wtedy zmachać i spocić. Aby zachować odpowiedni poziom wody w organizmie, powinniśmy zabrać ze sobą na zajęcia napój. Nawodnienie jest bardzo ważne. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, będziemy musieli mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego nie wahajmy się wziąć łyk wody od czasu do czasu na zajęciach. Lepiej ominąć jedno ćwiczenie, niż potem cierpieć z odwodnienia. Jeśli zapomnieliśmy o własnej butelce, rozejrzyjmy się, czy na sali zajęciowej nie ma dzbanka z wodą. Coraz więcej szkół dba o swoich klientów i szykuje dla nich napoje.

Rozgrzewka

Do każdego wysiłku fizycznego należy się przygotować. Nie zapominajmy o tym również w przypadku fitnessu. Postarajmy się rozgrzać i zmotywować ciało do działania. Powinniśmy też rozciągnąć mięśnie, aby uniknąć ewentualnych kontuzji. Rozgrzewka nie musi być długa. Upewnijmy się jedynie, że nie zaczynamy treningu od najbardziej intensywnych ćwiczeń bez odpowiedniego przygotowania.

Regeneracja mięśni

Aktywność fizyczna jest wspaniała dla naszego samopoczucia. Dzięki niej możemy poprawić nasz nastrój i zredukować poziom odczuwanego przez nas stresu. Dzieje się tak za sprawą uwolnienia serotoniny, czyli hormonu szczęścia, który jest wytwarzany podczas wysiłku fizycznego. Po ćwiczeniach możemy poczuć, jak zeszło z nas całe napięcie. Ruch sprzyja też naszemu zdrowiu – dotlenia organizm, polepsza odporność, poprawia krążenie, wzmacnia nasze mięśnie, a także zapobiega powstawaniu się wad postawy. Widzimy zatem, że jego korzyści są nieocenione. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że odczujemy tylko pozytywne skutki aktywności fizycznej, powinniśmy zadbać o regenerację mięśni. Jest to proces, dzięki któremu nasz organizm może dojść do siebie. Regeneracja powoduje, że nasze mięśnie nie będą boleć po treningu i nie powstaną w nich zakwasy. Aby im zapobiec, musimy zagwarantować sobie moment odpoczynku po ćwiczeniach. Pamiętajmy, że wszędzie ważna jest równowaga. Zbyt intensywne trenowanie i przeciążanie swojego ciała nie wyjdzie nam na dobre. Pozwólmy sobie też na relaks. Jeśli mamy problem z odprężeniem się, powinniśmy zainwestować w materac, który będzie idealnie dopasowany do naszych naturalnych krzywizn. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli się rozluźnić. Modelu dla siebie możemy szukać na stronie internetowej sleepmed.pl lub w sklepie stacjonarnym Lublin.

Jakie są rodzaje zajęć fitness?

Fitness będzie idealną dyscypliną dla tych, nie lubią nudy. Istnieje bowiem wiele różnych odmian fitnessu. Spośród nich na pewno znajdziemy coś idealnego dla nas. Będziemy mieć też zawsze szansę na to, aby spróbować coś nowego. Wśród popularnych rodzajów fitnessu możemy wymienić na przykład zumbę. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń kardio w rytm muzyki latynoamerykańskiej. Nie brakuje tu zatem ani wysiłku, ani dobrej zabawy. Jeśli zależy nam na zbudowaniu siły mięśniowej, postawmy na trening siłowy. W jego ramach wykorzystuje się obciążniki, hantle oraz maszyny do ćwiczeń. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pilates, który skupia się przede wszystkim na kręgosłupie i dolnych mięśniach brzucha.

Pierwsze zajęcia fitnessu wcale nie muszą być stresujące! Jeśli odpowiednio wcześnie zapoznamy się z tym, co należy wziąć i jak się odpowiednio przygotować, będziemy mogli czerpać z nich pełną przyjemność. Fitness jest świetnym sposobem na to, aby wdrożyć do naszego życia trochę ruchu, nie wahajmy się zatem go wypróbować!

Przeczytaj także: Materace dla aktywnych – jakie powinny posiadać właściwości?