Z wielu względów wymiana materaca czy całego łóżka nie jest możliwa i choć wydawać by się mogło, że nie stanowi to większego problemu, to wiele osób coraz częściej skarży się na poranne bóle pleców, ramion czy karku. W takich przypadkach negatywnie odbija się to na efektywności i samopoczuciu oraz wpływa zarówno na życie zawodowe, jak i prywatne. Stąd coraz popularniejsze są materace nawierzchniowe pełniące rolę nakładki na daną powierzchnię. Dzięki swojej funkcjonalności konstrukcje te można stosować zarówno w małych mieszkaniach, jak i większych domach z przestronnymi sypialniami. Czym jednak wyróżniają się te dobre i jakie materace nawierzchniowe wybrać, by były dobrze dopasowane do potrzeb użytkownika? Przekonaj się, jak komfortowy może stać się sen z materacem nawierzchniowym.

Czym różni się materac nawierzchniowy od innych konstrukcji dostępnych na rynku?

Hilding - materace nawierzchnioweChoć materace nawierzchniowe zyskują coraz większą popularność, to wiele osób nie miało jeszcze okazji się z nimi zetknąć. Głównie dlatego, że podczas urządzania czy odświeżania sypialni domownicy decydują się na zastosowanie zupełnie nowego łóżka i materaca. Współczesne konstrukcje pozwalają na dobranie rozwiązania dopasowanego do potrzeb danego użytkownika, sprawiając, że sen będzie wyjątkowo komfortowy. Często jednak zastosowanie całkowicie nowego materaca czy stelaża nie jest możliwe, dlatego wówczas dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na materac nawierzchniowym. W odróżnieniu od innych rozwiązań oferowanych przez sklepy czy lokalnych dystrybutorów, materac nawierzchniowy pełni rolę jedynie nakładki i nie może być stosowany samodzielnie.

Takie materace dostępne są zazwyczaj w formie kilku centymetrowej maty wykonanej z pianki lateksowej, bądź też termo- lub wysokoelastycznej, która owinięta została specjalnym pokrowcem. W materacach nawierzchniowych marki Hilding Anders poszycie zostało wykonane z nowoczesnych włókien wiskozowych, a do tego sam pokrowiec można łatwo zdjąć dzięki zamkowi rozdzielczemu.

Inną rzeczą, która wyróżnia materac nawierzchniowy, jest możliwość stosowania w niestandardowych miejscach. Osoby wynajmujące jednopokojowe mieszkanie nie zawsze mogą pozwolić sobie na oddzielne łóżko, a co za tym idzie, ich komfort wypoczynku spada. Z tego właśnie powodu materac nawierzchniowy idealnie będzie uzupełniał codzienne wyposażenia singla lub singielki korzystających z kanapy, sofy czy starej wersalki. Fakt, że materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej doskonale dostosowuje się do ciała użytkownika, pozwala na zwiększenie komfortu snu, zapewniając tym samym podparcie dla kręgosłupa przez cały czas trwania snu.

Materac nawierzchniowy dla alergików – jakie są cechy konstrukcji hypoalergicznej?

Podczas snu ciało człowieka poci, co w połączeniu ze złuszczoną skórą, włosami czy fragmentami paznokci, stanowi doskonałą pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii i drobnoustrojów. Stąd tak ważne jest, by materac nawierzchniowy był przeciwgrzybiczny, antybakteryjny i antyalergiczny. Godnym polecenia materacem nawierzchniowym wspierającym sen osób wrażliwych, z osłabionym układem odpornościowym czy dzieci jest model Hilding Blues wykonanym z pianki lateksowej.

Innym istotnym aspektem w kwestii tego, jaki materac nawierzchniowy nada się do sypialni alergika, jest wzięcie pod uwagę tego, czy konstrukcja jest odwracalna. Wpływa to nie tylko na możliwość zmiany twardości czy lepszego dostosowania materaca nawierzchniowego do swoich potrzeb, ale również pozwala zachować wysoki poziom higieny. Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na to, czy pokrowce materaca nawierzchniowego nadają się do prania w pralce. Dzięki temu konstrukcja zyska na świeżości, a nakładka dłużej będzie mogła spełniać swoją rolę. Dobierając materac nawierzchniowy dla najmłodszych warto również wziąć pod uwagę to, czy ma on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Materac nawierzchniowy twardy czy miękki – który będzie lepiej podpierał kręgosłup?

Jednym z wielu czynników decydującym o tym, na jaki materac nawierzchniowy warto się zdecydować, jest poziom twardości. Konstrukcje miękkie wykonane są z lekkiej pianki wysoko- lub termoelastycznej, która zapewnia wyjątkowy komfort podczas snu. Materiał ten dobrze dostosowuje się również do sylwetki, ciężaru ciała czy nawet jego temperatury, zapewniając doskonałe podparcie dla kręgosłupa podczas całego czasu trwania snu. Sprawia to również, że taka konstrukcja doskonale nadawać się będzie do zastosowań specjalnych. Materac nawierzchniowy ortopedyczny cechuje się wysoką elastyczność i doskonale uzupełniał będzie zestaw z łóżkiem rehabilitacyjnym z opcją regulacji kąta podparcia pleców.

Z kolei materac nawierzchniowy twardy będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających stabilności podczas odpoczynku. Materac nawierzchniowy Hilding Bass wykonany został z wysokoelastycznej pianki Velvet Touch, która pozwala na utwardzenie głównego materaca, zapobiegając tym samym powstawania nieprzyjemnego uczucia zapadania się. Przy okazji doboru materaca nawierzchniowego warto również pamiętać o tym, by konstrukcja była odwracalna, a co za tym idzie, miała dwie różne twardości. Pozwoli to w większym stopniu dopasować materac nawierzchniowy do potrzeb danej osoby, zapewniając jej zdrowszy i bardziej komfortowy sen.

Materac nawierzchniowy – kto powinien na nim spać?

Tego typu konstrukcje pełnią zazwyczaj rolę nakładki termoelastycznej na materac główny, dlatego stosuje się jej zazwyczaj na zużytych już łóżkach, wersalkach czy kanapach, które nie podpierają kręgosłupa we właściwy sposób. Materace nawierzchniowe to również doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na poranne bóle kręgosłupa czy karku, a także osób, które w szybki i łatwy sposób chcąc podnieść jakość swojego snu.