Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Wielu alergików skarży się na objawy pojawiające się wieczorem i w nocy. To właśnie wtedy katar, kaszel i duszności utrudniają zasypianie i spokojny sen. Jednym z doskonałych rozwiązań dla takich osób jest zakup materaca antyalergicznego.

Czym charakteryzuje się materac dla alergika?

Jedną z najważniejszych przyczyn alergii jest namnażanie się roztoczy, pyłów oraz kurzu w sypialni, a przede wszystkim w materacu i jego pokrowcu. Należy zaznaczyć, że zdecydowanie najwięcej roztoczy pojawia się w materacach sprężynowych, a zwłaszcza w starszych modelach, gdzie brakuje odpowiedniej wentylacji. Właśnie dlatego osoby cierpiące na alergie i uczulenia powinny dobrać odpowiedni dla siebie materac, który zmniejszy oddziaływanie alergenów i zapewni spokojny, higieniczny i zdrowy sen. Materac dla alergika powinien być wykonany z materiałów piankowych lub lateksowych. Należy unikać materacy sprężynowych, a także modeli wykonanych z naturalnych tkanin. Alergicy powinni wystrzegać się więc takich materiałów jak końskie włosie, gryka, owcza wełna, ponieważ mogą one pogorszyć stan zdrowia i sprawić, że w nocy pojawią się objawy uczuleniowe. Jaki materac dla alergika wybrać? Należy zwrócić uwagę na następujące cechy charakterystyczne materaca:

  • rodzaj zastosowanych materiałów, co ma znaczenie zarówno w kontekście samego materaca, jak i jego pokrowca,
  • przewiewność, wysoki stopień cyrkulacji powietrza,
  • dobra higiena snu,
  • odpowiedni pokrowiec do materaca, łatwo poddający się czyszczeniu i praniu,
  • certyfikaty oraz zastosowane przez producenta technologie.

Materace dla alergików powinny posiadać posiadać certyfikat szwajcarskiego instytutu AEH. To odznaczenie przyznawane jest tylko najlepszym materacom, które są ergonomiczne, higieniczne, mają odpowiedni klimat i wysoką trwałość. W kontekście alergii największe znaczenie ma oczywiście higiena (gwarancja świeżości i czystości w trakcie snu, ochrona przed roztoczami, grzybami, bakteriami, alergenami) oraz klimat (prawidłowa regulacja poziomu wilgotności, odpowiedni przepływ powietrza w materacu).

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

Hilding - materace dla alergikaMożna wyróżnić trzy rodzaje materacy dla alergików:

  1. Materac piankowy, czyli model wykonany z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Materace piankowe mają strukturę, która doskonale przepuszcza powietrze, zapewnia wysoki poziom higieny snu, a także redukuje ryzyko namnażania się roztoczy, bakterii i innych alergenów. Warto dodać, że producenci starają się wprowadzić do tego typu materacy nowoczesne technologie, czego przykładem jest antybakteryjna pianka lub nacięcia w materiale, które tworzą wentylacyjną kratkę.
  2. Materac lateksowy, który charakteryzuje się wysoką higieną oraz przepuszczalnością powietrza. Warto pamiętać o tym, że materac antyalergiczny powinien być wykonany z lateksu syntetycznego, a nie naturalnego. Należy dodać, że lateks charakteryzuje się elastycznością punktową, co jest bardzo cenione przez osoby z bólami kręgosłupa. Dodatkowo lateksowe materace świetnie odprowadzają wilgoć, a struktura nie absorbuje kurzu, ani roztoczy. Oczywiście materace lateksowe nie są odpowiednie dla osób uczulonych na ten materiał. W takim wypadku rozsądnym rozwiązaniem jest zakup modelu piankowego.
  3. Materac ze specjalnym antyalergicznym pokrowcem, czyli opcja dla osób, które mają alergie skórne, a nie oddechowe. Pokrowiec może być wzbogacony specjalnymi surowcami, na przykład zeolitami, których działanie jest antybakteryjne. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku alergików bardzo duże znaczenie ma częste pranie pokrowca, a także wietrzenie materaca i regularne zmienianie jego strony (jest to możliwe oczywiście w przypadku materacy dwustronnych).

Podsumowując można więc stwierdzić, że alergicy mają do wyboru materace piankowe lub lateksowe. Należy jednak pamiętać o tym, że współcześni producenci często łączą te dwa materiały, tworząc wygodne warstwy.

Jak wybrać materac dla alergika i ile za niego zapłacimy?

Materace antyalergiczne można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, na przykład w Lublinie, jak i w Internecie. Obecnie coraz więcej klientów decyduje się na skorzystanie z oferty zakupów online, ponieważ jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o tym, że przed zakupem dobrze jest przetestować materac i sprawdzić, czy będzie on wygodny.
Decydując się na zakup materaca dla alergika, warto sprawdzić ofertę marki Hilding. Na uwagę zasługuje model Hilding Lambada, czyli materac o średniej twardości z pokrowcem Probiotex. Ten model charakteryzuje się następującymi cechami:

  • produkt antyalergiczny, polecany osobom z uczuleniami, zarówno oddechowymi, jak i skórnymi,
  • materac wykonany z pianki wysokoelastycznej i pianki lateksowej, czyli materiałów odpowiednich dla alergików – charakteryzują się one wysokim poziomem higieny i odpowiednią wentylacją,
  • dodatkowo materac wyposażony jest w matę kokosową, czyli warstwę zapewniającą zdrowy i higieniczny sen, która doskonale przepuszcza powietrze i zapobiega rozwojowi roztoczy oraz bakterii,
  • materac jest odwracalny, dzięki czemu można go efektywnie wietrzyć, a dodatkowo możliwe jest wydłużenie czasu eksploatacji,
  • we wkładzie materac utworzone zostały specjalne nacięcia i profilowania, co zapewnia wysoki poziom wentylacji (tak ważny dla alergików),
  • pokrowiec Probiotex to produkt z innowacyjną technologią Purotex – specjalnymi mikrokapsułkami, które zawierają probiotyki, dzięki czemu ilość alergenów na powierzchni materaca jest zmniejszona aż o 93%,
  • certyfikat AEH, przyznawany materacom najwyższej jakości.

Wybierając materac dla alergika warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na zastosowane materiały, pokrowiec, a także rozwiązania technologiczne. Jeśli chodzi o ceny materacy antyalergicznych to zależą one od wielu czynników, w tym też marki producenta oraz oczywiście wielkości materaca. Wyżej prezentowany model Hilding Lambada jest bardzo atrakcyjny cenowo, ponieważ za materac o wymiarach 80×200 trzeba zapłacić około 1600 złotych. Warto dodać, że materac ten posiada 15-letnią gwarancję i jest bardzo wysokiej jakości. W sklepach internetowych można znaleźć szeroki wybór materacy dla alergików, których ceny wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Na swoim zdrowiu i higienie snu nie należy oszczędzać.