Wysoka lub niska cena materaca to pojęcie bardzo względne. Uzależniona jest od wielu czynników, o których na ogół zapominamy, wybierając materac. Zobacz, czym różnią się materace między sobą i gdzie kupić dobry materac w Lublinie.

Co wpływa na cenę materaca?

Często popełnianym błędem przy kupnie materaca jest robienie założenia, że cena nie gra roli. Faktycznie, to nie ona powinna decydować o zakupie, jednak nie należy jej lekceważyć. To naprawdę nie jest tak, że tanie materace są tanie, bo producent nie chce zarobić. Ich cena jest odzwierciedleniem jakości i jeśli trafia nam się okazja – materac jest bardzo tani, a nie jest sprzedawany w promocji ani na przecenie – powinniśmy go dokładnie obejrzeć i sprawdzić wiele rzeczy. Droższy materac będzie miał wyższą cenę, bo najpewniej będzie lepszy. Oczywiście nie jest to sztywna reguła, dlatego warto wiedzieć, co wpływa na cenę materaca.

Wielkość – rzecz niby oczywista, ale nie zawsze i nie dla każdego. Im mniejszy materac, tym niższa jego cena, ale trzeba też pamiętać, że pojedynczy produkt kosztuje mniej, niż dwa równe mu wielkością. Innymi słowy – materac w rozmiarze 160×200 nie będzie kosztował tyle, ile dwa materace w rozmiarze 80×200. Jego cena będzie niższa. Ta informacja może mieć znaczenie dla par, które zastanawiają się, czy kupić do sypialni jeden duży materac, czy dwa małe.

Rodzaj wypełnienia – czyli to, co znajduje się w środku materaca. Wypełnienie jest niewidoczne, więc musimy zaufać informacjom od producenta. Warto nauczyć się je odczytywać i np. wiedzieć, co to są sprężyny bonellowe. Nie gwarantują one wysokiego komfortu snu. To stary typ sprężyn – wszystkie są ze sobą połączone i obłożone pianką, materac faluje przy poruszaniu się, nie poleca się go parom.

Hilding - ceny materacyZasadniczo możemy mieć do czynienia z wypełnieniem piankowym lub sprężynowym. Piankowe dzieli się na piankę poliuretanową termoelastyczną i wysokoelastyczną oraz lateksową. Sprężynowe na sprężyny bonellowe i kieszeniowe. To drugie jest zdecydowanie lepsze, bo każda sprężyna zamknięta jest w osobnej kieszeni. Materac ugina się punktowo i nie przenosi drgań. Podobnie zachowują się materace piankowe.

Ogólnie materace piankowe są nieco droższe od sprężynowych, ale ich jakość jest zdecydowanie wyższa.

Liczba warstw pianki w materacu – wbrew pozorom materac nie jest (przynajmniej nie zawsze) złożony z jednej warstwy pianki zamkniętej w pokrowcu. Dobrze widać to na przykładzie materacy piankowych marki Hilding, która oferuje materace składające się z dwóch warstw pianki. Z jednej strony są one płaskie, z drugiej profilowane, co pozwala wyodrębnić strefy twardości. Dzięki nim ciało jest dobrze podparte w najbardziej strategicznych miejscach: głowa, barki, plecy, biodra, uda, kolana, łydki. W materacach hybrydowych marki Hilding mamy dwie warstwy pianki i warstwę sprężyn kieszeniowych. Ten materac będzie droższy, ale komfort spania nieporównywalnie większy.

Pokrowiec – czyli to, w czym zamknięte jest wypełnienie materaca. Pokrowce mogą być szyte z różnych tkanin. Niektóre są antyalergiczne, inne wodoodporne lub odporne na ścieranie. Takie pokrowce zastosowano w materacach młodzieżowych marki Hilding. Jakość pokrowca ma wpływ na ostateczną cenę materaca.

Panuje przekonanie, że cena materaca zależna jest od tego, gdzie go kupimy. Nie jest to do końca prawdą, aczkolwiek ceny w poszczególnych sklepach mogą się nieznacznie różnić. Jednak materac kupiony w Lublinie nie będzie spektakularnie tańszy lub droższy od tego samego modelu sprzedawanego w Warszawie. Dla pewności można porównać ceny w sklepach internetowych. Jeśli będą korzystne, można dokonać zakupu online. Plusem takiego rozwiązania jest dostawa do domu.

Ile kosztuje dobry materac?

Dobry materac to przede wszystkim taki, który posłuży swojemu użytkownikowi wiele lat. I to właściwie jedyna ogólna definicja, jaką można stworzyć. Dobre materace to tak naprawdę pojęcie względne, bo każdy użytkownik ma swoje potrzeby i dla każdego co innego będzie dobre. Jednak można wyodrębnić grupy odbiorców i na tej podstawie podać uśrednione ceny. Posłużmy się cennikiem sklepu internetowego marki Hilding.

Materace młodzieżowe są najtańsze nie tylko dlatego, że są najmniejsze. Są obliczone na zaledwie kilkuletnie używanie. Powód? Nastolatek dorośnie, zmieni się jego wzrost i waga (a to do nich dobiera się materac) i będzie potrzebował nowego materaca. Za młodzieżowy materac marki Hilding zapłacimy około 700 zł.

Materace dla osób śpiących samotnie to niekoniecznie te najmniejsze. Tu trudno jednoznacznie określić cenę, ponieważ może to być zarówno materac sprężynowy, jak i piankowy. Średnio trzeba założyć, że taki materac kupimy w przedziale 1000 – 2000 zł.

Materace dla par – tu ceny materacy mogą się bardzo różnić. Szeroki materac piankowy to koszt około 2000 zł, w przypadku materaca lateksowego, więcej. Jeśli jednak dwie osoby różnią się znacząco gabarytami, powinny postawić na materac hybrydowy, czyli łączący najlepsze cechy materaca sprężynowego i piankowego. Materac hybrydowy Hilding Dance w rozmiarze 180×200 kosztuje około 4000 zł. Takie materace polecane są też osobom o dużej wadze.

Materace dla osób obłożnie chorych – czyli w praktyce stale leżących w łóżku. Tu potrzebny jest materac medyczny, co paradoksalnie jest dobrą informacją. Wyroby medyczne sprzedawane są z obniżoną stawką VAT do 8%, więc cena będzie niższa, niż wskazywałaby na to specyfikacja. Jednak trzeba się przygotować na koszt materaca rzędu 2000 zł.

Co ma wpływ na wyższą cenę materaca?

Znamy już podstawowe parametry, które mają wpływ na cenę materaca, wiemy też, ile kosztuje dobry materac. Są jeszcze dwa aspekty, które trzeba sprawdzić przed kupnem materaca. One też mają wpływ na cenę, ale są jednocześnie informacją dotyczącą jakości.

Pierwszy aspekt to długość gwarancji. Marka Hilding udziela aż piętnastoletniej gwarancji na wkład materaca. Oznacza to, że przez te kilkanaście lat warstwy pianki lub sprężyny nie odkształcą się i materac nie straci swoich właściwości. Piętnaście lat to bardzo długo, nie wszyscy producenci udzielają takiej gwarancji. A im dłuższa gwarancja, tym większe jej odbicie w cenie.

Drugim ważnym aspektem są certyfikaty, którymi może poszczycić się materac. Zdobycie certyfikatu nie jest proste – wymaga nakładów pracy i nakładów finansowych. Z drugiej strony – certyfikat to nic innego jak potwierdzenie wysokiej jakości produktu przez niezależną, zewnętrzną jednostkę badawczą. Nie powinno więc dziwić, że cena certyfikowanego materaca jest wyższa.