Suplementacja witamin to coś, co pomoże nam zadbać o nasze zdrowie. Okazuje się, że w niektórych momentach w roku powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o to, aby dostarczyć naszemu organizmowi potrzebne składniki. Co z witaminą D – kiedy należy ją suplementować?
Objawy niedoboru witaminy D
Jeśli nie jesteśmy przekonani do pomysłu suplementowania witaminy D, powinniśmy koniecznie zapoznać się z nieprzyjemnymi skutkami, z jakimi wiąże się niedobór tej substancji. Dzięki temu być może przekonamy się, że to element, o który koniecznie musimy zadbać. Objawy niedoboru witaminy D to między innymi:
- zmęczenie,
- spadek odporności,
- ból kości,
- ból kręgosłupa,
- ból mięśni,
- problemy ze snem,
- osłabienie,
- częste chorowanie,
- podwyższona masa ciała,
- brak apetytu,
- sucha skóra,
- złe samopoczucie.
Gdzie znajdziemy witaminę D?
Nie ma wątpliwości, że w naszej diecie należy zadbać o uwzględnienie produktów, które są bogate w witaminę D. Gdzie zatem odnajdziemy ten składnik? Większość osób pamięta, że dużą ilość witaminy D możemy zaczerpnąć dzięki promieniom słonecznym. Umożliwia nam to lato, podczas którego słońce intensywnie świeci. Miejmy na uwadze to, że aby cieszyć się pozytywnym działaniem energii słonecznej, musimy spędzić na zewnątrz co najmniej 15 minut. Nie powinniśmy być wtedy też za bardzo zakryci, ponieważ promienie słoneczne nie będą mogły przejść do naszej skóry.
Witaminę D odnajdziemy również w niektórych produktach spożywczych, które z łatwością możemy zawrzeć w naszym jadłospisie. Będą to takie artykuły jak różnego rodzaju ryby, takie jak łosoś, węgorz, dorsz czy węgorz. Ważne, aby były podawane gotowane, pieczone bądź duszone. Oprócz tego źródła witaminy D to też jaja, produkty mleczne, oleje roślinne czy wątroba.
Co w przypadku nadmiaru witaminy D?
Okazuje się, że nadmiar danej substancji, podobnie jak niedobór, również może być szkodliwy. Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w naszym organizmie znajduje się za dużo witaminy D, to:
- osłabienie,
- nudności,
- wymioty,
- problemy z nerkami,
- zaparcia,
- odwodnienie,
- problemy z kośćmi.
Kiedy należy szczególnie suplementować witaminę D?
Witamina D to cenny składnik naszej diety. Jak widzimy, jej niedobór może przynieść niekorzystne skutki, dlatego warto zadbać o jej suplementowanie. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, koniecznie powinniśmy coś z tym zrobić.
Należy wspomnieć o tym, że istnieje czas w roku, w którym większości z nas grozi niedobór witaminy D. Mowa to zimniejszych miesiącach, kiedy ilość produkowanych promieni słonecznych jest znacznie mniejsza. Uważa się, że witaminę D trzeba suplementować mniej więcej od października do kwietnia. W ten sposób unikniemy wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Brak wystarczającej ilości witaminy D może przyczynić się do gorszego stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. To właśnie ze względu na samopoczucie tak wiele osób nie przepada za zimą.
Jak poprawić samopoczucie podczas zimy?
Brak witaminy D odczuwamy szczególnie podczas zimy. Dzień trwa wtedy bardzo krótko, a niezbyt silne promienie słoneczne nie są w stanie poprawić naszego samopoczucia. Z tego względu zimą powinniśmy szczególnie zadbać o nasz dobrostan. Postawmy na takie czynności, które poprawią nasz humor i sprawią, że łatwiej będzie nam przetrwać ten niełatwy czas.
Czynnością, która pomoże przepędzić zimowe smutki, z pewnością będzie gorąca kąpiel. Dzięki niej będziemy mogli się ogrzać. Ciepła woda pomoże zredukować napięcie w naszym ciele i sprawi, że nasza skóra stanie się miękka i przyjemna w dotyku. Możemy dodać parę kropel olejków eterycznych, które ułatwią zrelaksowanie się i wyciszenie umysłu. Nie powinniśmy zapominać też o dobrym wypoczynku – bez wystarczającej ilości snu staniemy się jeszcze bardziej drażliwi. Aby temu zapobiec, zadbajmy o rzeczy, które zapewnią nam komfort i wygodę. Na pewno przyda się kołdra z włókna poliestrowego, która zagwarantuje nam przyjemne uczucie otulenia. Zimą warto zadbać o różnorodną dietę – przygotujmy pyszne, sezonowe potrawy, które pomogą nam się ogrzać, a do tego będą dobre dla naszego organizmu.
Witamina D to cenna substancja, która odpowiada za wiele procesów w naszym organizmie. Powszechnie kojarzona jest z latem, ponieważ duże jej ilości możemy zaczerpnąć dzięki promieniom słonecznym. Powinniśmy pamiętać o tym, aby w czasie zimy szczególnie zadbać o jej suplementację, ponieważ jej niedobór możemy wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami.