Cierpimy na bezsenność lub inne problemy ze snem? Wcale nie musi być to długotrwała sytuacja. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, szybko możemy liczyć na polepszenie naszego snu. Jednym ze sposobów może być aktywność fizyczna. Dowiedz się, jakie ćwiczenia sprawią, że będziemy lepiej spać! 

Jak aktywność oddziałuje na sen?

Nie wszyscy mogą zauważać zależność między aktywnością fizyczną a lepszym snem. Warto jednak uświadomić sobie, że już dzięki prostym ćwiczeniom możemy znacząco poprawić nasz wypoczynek. Wynika to z tego, że kiedy ćwiczymy, poprawia się jakość naszego snu. Zmianę zauważymy w przypadku snu głębokiego – wydłuża się jego ilość, a za to czas zasypiania znacznie się skraca. Dzięki temu możemy lepiej i dłużej spać. W powszechnej świadomości utrwaliło się przekonanie, że jeśli bardziej się zmęczymy, łatwiej będzie nam zasnąć.

Miejmy jednak na uwadze to, że gdy trenujemy bardzo intensywnie lub robimy to w godzinach wieczornych, może to przynieść odwrotny skutek. Odpowiada za to nasz rytm dobowy. Mimo tego, że popołudniami jesteśmy o wiele bardziej produktywni, nie powinniśmy zwlekać z treningami do samego wieczora. Do tej kwestii, tak jak do wielu innych, warto podejść z równowagą. Nie zmienia to faktu, że w porównaniu do osób, które prowadzą siedzący tryb życia i nie praktykują aktywności fizycznej, ci, którzy odpowiednio dbają o ruch, śpią o wiele lepiej.

Jakich ćwiczeń unikać przed snem?

Wiemy, że wysiłek fizyczny może usprawnić proces zasypiania i poprawić jakość naszego snu. Miejmy jednak na uwadze to, że nie wszystkie typy treningów sprawdzą się wieczorną porą. Zdecydowanie lepiej postawić na umiarkowane, dostosowane do naszych możliwości ćwiczenia, aniżeli zmuszać się do niezwykle intensywnych czynności. Przed snem powinniśmy unikać takich aktywności jak:

 • intensywne ćwiczenia,
 • treningi siłowe,
 • treningi wytrzymałościowe
 • treningi kondycyjne,
 • tabata.

Ćwiczenia na lepszy senLepszym rozwiązaniem okażą się takie techniki relaksacyjno-oddechowe. Dzięki nim będziemy mogli dostarczyć naszemu organizmu codzienną dawkę ruchu, ale nie będziemy za bardzo pobudzeni. Takie ćwiczenia pomogą nam ponadto się odprężyć i wyciszyć przed snem. Trenując, zapomnimy o męczących nas sprawach, a do tego znacznie zredukujemy stres. Dzięki temu podczas zasypiania nie będą towarzyszyć nam niepokojące myśli, czy negatywne emocje. Oprócz tego ćwiczenia przyniosą nam takie korzyści jak:

 • poprawa kondycji,
 • poprawa odporności,
 • poprawa wydolności,
 • wzmocnienie ciała,
 • zwiększenie elastyczności,
 • poprawa samopoczucia,
 • rozluźnienie mięśni.

Poza wyborem neutralnych i niezbyt wymagających ćwiczeń, warto też dopilnować tego, aby przystępować do treningu o regularnej porze. Nasz organizm lubi rutynę, a do tego lepiej dzięki niej pracuje. Systematyczne działania wykonywane przed snem mogą poprawić jakość naszego snu, zmniejszyć ilość budzenia się w nocy i zdecydowanie przyspieszyć zasypianie.

Stretching

Zastanawiając się nad tym, jakie ćwiczenia wybrać przed snem, warto zastanowić się nad stretchingiem. Technika ta polega na rozciągnięciu mięśni i zwiększeniu elastyczności ciała. Możemy w ten sposób też poprawić ruchomość stawów. Ten rodzaj ćwiczeń oddziałuje korzystnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Wynika to z faktu, że stretching niweluje napięcia nagromadzone w naszych mięśniach, których podłożem jest stres. Po wykonaniu serii ćwiczeń rozciągających staniemy się o wiele bardziej zrelaksowani i odprężeni. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć – pozbędziemy się niepokoju, a do tego za pomocą ruchu zlikwidujemy jakikolwiek ból w ciele, który mógłby nam potem dolegać.

Spacer

Jednym z niezwykle prostych, ale bardzo skutecznych sposobów na odrobinę ruchu przed snem jest wyjście na wieczorny spacer. Umożliwi nam to dotlenienie mózgu, a także poprawienie wydolności. Oprócz tego pobyt w naturze poprawia nasze samopoczucie i minimalizuje poziom stresu. Wychodząc na spacer, będziemy mogli poradzić sobie z rzeczami z bieżącego dnia, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się nimi tuż przed zaśnięciem.

Joga

Joga to praktyka, której popularność ciągle rośnie. Wynika to z faktu, że techniki jogi są bardzo różnorodne, dzięki czemu każdy może odnaleźć coś dla siebie. Przed snem sprawdzi się spokojna, relaksacyjna joga, dzięki której szybko wejdziemy w stan odprężenia. Metoda ta ponadto pomoże nam popracować nad naszym oddechem, bowiem każdemu ruchowi towarzyszy głęboki wdech i wydech. To właśnie dzięki temu joga ma taki relaksujący i wyciszający efekt. Wcale nie musi wykonywać jej na macie – wystarczy nasze łóżko i dobry materac, na przykład materac multipocket. Ofertę do materacy multipocket znajdziesz tu: https://sennamaterace.pl/34-materace-multipocket.

Rozciąganie ciała, joga czy wieczorny spacer to jedne z metod na to, aby poprawić nasz sen. Jeśli mamy problem z budzeniem się w nocy lub cierpimy na bezsenność, warto wprowadzić te techniki do naszego życia. Będzie to pierwszy krok do tego, aby poprawić nasz sen i cieszyć się komfortowym wypoczynkiem!

Warto przeczytać: