Każdy produkt w końcu ulega kiedyś zużyciu lub zniszczeniu, przez co nie jest w stanie dalej prawidłowo spełniać swojego przeznaczenia. Nie inaczej jest w przypadku poduszek do snu SleepMed. Choć z jednej strony są to produkty, które wyróżniają się wyjątkową trwałością oraz odpornością na eksploatację, to jednak kiedyś nadchodzi ten moment, w którym poduszka nie potrafi nam dalej skutecznie służyć. Warto więc wiedzieć, co jaki czas poduszka wymaga wymiany na nowszy model oraz jakie są typowe objawy i sygnały zużycia produktu.

Występowanie odkształceńKiedy należy wymienić poduszkę SleepMed? Objawy zużycia i sygnały

Jednym z pierwszych i najbardziej widocznych sygnałów zużycia poduszki jest występowanie odkształceń, które można wyraźnie zauważyć na jej powierzchni. Jeśli więc zauważymy trwałe wgniecenia, zmiany kształtu na bokach poduszki, a nawet to, iż jest ona bardziej spłaszczona, niż powinna, naszym zadaniem jest niestety wymiana produktu. Wypełnienie poduszki może też często zbijać się w mniejsze lub większe grudki, przez co podczas snu nie otrzymujemy równie rozłożonego wsparcia. Jeżeli z kolei zadziałamy siłą na poduszkę, a ona po chwili nie wraca do swojego pierwotnego kształtu, to także kolejny znak, że powinniśmy zastanowić się nad zakupem nowego modelu. W szczególności dotyczy to poduszek wykonanych z pianki termoelastycznej, które posiadają pamięć kształtu i są wysoce sprężyste. Jeśli pojawiają się na nich widoczne odkształcenia, oznacza to, iż niestety ich właściwości się pogorszyły, a w dłuższej perspektywie wypoczynek na tych poduszkach może skutkować pogorszeniem jakości snu.

Poranne dolegliwości bólowe

Należy być również świadomym, że poduszka z racji odkształceń czy utraty sprężystości jest w stanie także przyczynić się do dolegliwości bólowych głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Posiadając więc zużyty model, rano po przebudzeniu możemy zmagać się ze sztywnością karku, a nawet bólem całego kręgosłupa. Taka sytuacja jest spowodowana naturalnie niewłaściwym ułożeniem głowy w czasie wypoczynku. Jeśli poduszka posiada odkształcenia oraz innego rodzaju fizyczne zmiany, to tym samym nie jest w stanie dłużej zapewniać stabilnego wsparcia ciała, a już na pewno nie gwarantuje zachowania prawidłowej postawy. Na dolegliwości bólowe w szczególności też jesteśmy narażeni wtedy, gdy preferujemy wypoczynek na brzuchu, a nasz kręgosłup oraz kark pozostają napięte. W połączeniu z zużytą poduszką są one niemalże stuprocentową gwarancją porannego bólu szyi.

Możemy jednak zaopatrzyć się w poduszkę SleepMed Supreme Pillow, która wyróżnia się większą trwałością niż standardowe modele. Dzięki czemu jest ona bardziej odporna na codzienne użytkowanie i nie ulega odkształceniom, a bezproblemowo wraca do swojej pierwotnej formy. Co więcej, poduszka posiada ergonomiczny kształt, który zapewnia doskonałe wsparcie głowy oraz karku niezależnie od przyjętej pozycji sny. Jej specjalne profilowanie uwzględnia naturalne krzywizny odcinka szyjnego, co przekłada się na wysoki poziom komfortu wypoczynku oraz zapobiega ewentualnym dolegliwościom bólowym.

Brak wygody oraz utrata sprężystości

Po czym jednak możemy jeszcze poznać, że poduszka wymaga wymiany? Przede wszystkim po tym, że nie zapewnia już ona nam takiej wygody jak dotychczas. Tym samym możemy mieć trudności z zasypianiem i ciężko nam znaleźć komfortową pozycję do snu. Wiąże się to w pewien sposób także z utratą przez wypełnienie sprężystości. Poza tym brak wygody może być również oczywiście uwarunkowany występowaniem wcześniej omówionych odkształceń. Wtenczas podczas wypoczynku możemy odczuwać, że poduszka wywołuje większy nacisk na jedną stronę głowy, gdy z drugiej całkowicie go brakuje.

Alergie oraz nieprzyjemny zapach

Nie wszyscy są także świadomi, iż zużyta poduszka nie jest już w stanie zapewniać czystego środowiska snu. W takim przypadku mogą więc pojawiać się nieuzasadnione reakcje alergiczne, choć do tej pory raczej nie mieliśmy z nimi problemu i styczności. Poduszka bowiem utraciła swoje właściwości higieniczne, takie jak chociażby zdolność do samodzielnej wentylacji czy odprowadzanie wilgoci. Wtenczas naturalnie w jej wypełnieniu zaczyna się magazynować więcej zanieczyszczeń, które mogą nawet doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Tym samym także gromadzą się alergeny wywołujące właśnie takie objawy, jak katar, kaszel czy podrażnienie oczu. Zużytą poduszkę można również rozpoznać po tym, iż z jej wnętrza zaczyna się uwalniać nieprzyjemny zapach. Kładąc się do snu, możemy zatem odczuwać wilgoć, która z czasem gromadzi się w wypełnieniu poduszki. W połączeniu z wydzielanym przez nas potem i martwym naskórkiem powstaje właśnie nieprzyjemna mieszanka zapachowa, której należy jak najszybciej zaradzić, wymieniając poduszkę na nowy model. Niestety w tym przypadku samo wypranie pokrowca nie wystarczy, ponieważ we wnętrzu nadal będą rozwijać się zanieczyszczenia przenikające do naszych dróg oddechowych w czasie snu. Chcąc więc pozbyć się dokuczliwych reakcji alergicznych, należy pozbyć się starej poduszki, a na jej miejsce zdecydować się na nowy model, np. SleepMed Comfort Pillow. Jest to produkt, który cechuje się doskonałą przewiewnością uniemożliwiającą gromadzenie się alergenów w wypełnieniu poduszki. Poza tym bazuje on na hipoalergicznych materiałach w pełni bezpiecznych dla zdrowia oraz przyjaznych dla skóry człowieka.

Czas użytkowania

Samym wyznacznikiem wymiany poduszki powinien też być oczywiście czas jej użytkowania. Nie powinniśmy myśleć, że stawiając na wysokiej jakości i drogi produkt, doskonale posłuży on nam do końca naszego życia. Tak jak każdy inny element wyposażenia łóżka również poduszka ma prawo po wielu latach stałego użytkowania się zużyć. W ogólnej mierze zaleca się, aby wymiany dokonywać maksymalnie co trzy lata. Jest to jednak górna granica, po której przekroczeniu powinniśmy być świadomi tego, iż poduszka może zacząć tracić swoje właściwości. Dlatego też warto przeprowadzać wymianę nieco częściej, aby móc faktycznie zapewnić sobie higieniczny i komfortowy wypoczynek pozbawiony ewentualnych dolegliwości czy innych objawów wynikających z zużycia produktu.

Okazuje się więc, że sygnałów świadczących o zużyciu poduszki może być naprawdę wiele i warto być ich świadomym, aby móc zareagować w odpowiednim momencie. Jeśli więc zauważymy jakiekolwiek odkształcenia czy zaczniemy odczuwać brak komfortu, a może nawet nieprzyjemny zapach wydzielający się z wnętrza poduszki, to wyraźny znak na to, iż należy wymienić swoje akcesorium do snu.