Aromaterapia to jedna z dziedzin medycyny naturalnej, która jest stosowana najczęściej w profilaktyce. Mogą działać przeciwbólowo, antybakteryjnie lub odprężająco – wszystko zależy od rodzaju rośliny, z której jest pozyskiwany. A czy olejki eteryczne mogą korzystnie wpływać na sen?

Jak olejki eteryczne wpływają na nasz sen?

Stworzenie odpowiedniej atmosfery w sypialni jest niezwykle ważne. Mogą do tego posłużyć, chociażby olejki do aromaterapii, które rozprowadza się w sypialnię, np. za pomocą kominków, świec zapachowych, dyfuzorów, czy nebulizatorów. Olejki eteryczne, które działają uspokajająco, mają korzystny wpływ na nasz sen, gdyż:

  • ułatwiają zasypianie,
  • zwiększają jakość snu,
  • umożliwiają wydłużenie wypoczynku.

Jakie olejki eteryczne do sypialni?

Jakie olejki eteryczne ukoją zmysły przed snem?Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie, zwłaszcza w sypialni. Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych ułatwiających odprężenie się przed snem należy:

  • olejek lawendowy,
  • olejek różany,
  • olejek geraniowy,
  • olejek paczulowy,
  • olejek jaśminowy.

Natomiast w leczeniu bezsenności możemy zastosować zioła, takie jak hiacynt, rozmaryn czy drzewo sandałowe.

Co zwiększa komfort snu?

Atmosfera w sypialni jest nieźle ważna, jednak nie najważniejsza. Bezpośrednio na jakość i długość naszego snu oddziałują wysokiej jakości elementy wyposażenia łóżka. A co do nich zaliczyć?

Materac

Materac do spania to najważniejszy element wyposażenia łóżka. Odpowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika. Co więcej, pozwalają zregenerować się organizmowi pod kątem fizycznym i psychicznym. Decydując się na materac, warto wziąć pod uwagę osobiste potrzeby, a także preferencje.

Poduszka

Poduszka odpowiada przede wszystkim za właściwe ułożenie barków, głowy oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dobra poduszka powinna być odpowiednio dopasowana do użytkownika pod kątem wysokości, rodzaju wypełnienia czy stopnia twardości.

Kołdra

Kołdra, w zależności od gramatury oraz rodzaju wypełnienia, odpowiada za komfort termiczny. Na rynku są dostępne trzy podeszwie modele – letnia, zimowa i całoroczna. Dodatkowo kołdra gwarantuje przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu.

Koc

Koc jest ważnym, lecz często pomijanym elementem wyposażenia łóżka. Ułożenie go pod prześcieradłem lub użycie jako dodatkowe okrycie, znacząco poprawia komfort termiczny. W zależności od naszych potrzeb możemy zainwestować w koc kaszmirowy, wełniany czy bawełniany.

Warto zadbać nie tylko o wygodne łóżko, ale także relaksującą atmosferę w sypialni. Ułatwi to zasypianie, a także korzystnie wpływa na zdrowy wypoczynek. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o każdy aspekt tego pomieszczenia!

Przeczytaj także: