Zdrowy sen możemy z łatwością rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Oznacza to, że odznacza się wysoką jakością, odpowiednią długością, a także głębokością. Wyróżnia się wiele czynników, które mogą w korzystny lub negatywny sposób wpłynąć na niego. Wśród nich zalicza się odpowiednio skomponowane łóżko, które umożliwia nam komfortowy i efektywny wypoczynek. Składa się ono z wielu elementów, w tym poduszki do spania. A czym ona powinna się wyróżniać?

Jak wybrać idealną poduszkę?

Poduszka do spania to element wyposażenia łóżka, który według wielu z nas jest obowiązkowe. W końcu, kto z nas nie lubi położyć głowy na poduszce i z uśmiechem na ustach zasnąć? Mało kto wie, ale poduszka ma znaczny wpływ na jakość i długość naszego wypoczynku. W końcu odpowiada za wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Przy wyborze poduszki do spania ważne jest, aby uwzględnić indywidualne potrzeby i preferencje. Do najważniejszych kwestii zalicza się:

  • wiek użytkownika, gdyż nie zaleca się poduszki w łóżeczku dziecka, które nie ukończyło 2 roku życia,
  • rozmiar, czyli długość i szerokość, aczkolwiek standardowe modele mają wymiary 70×80 cm,
  • wysokość, którą uwzględnia się na podstawie szerokości barków użytkownika,
  • rodzaj materiału, z jakiego wykonano poszewkę, który powinien się wyróżniać trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne lub właściwościami antyalergicznymi.

Nie można również zapomnieć o najważniejszej kwestii, jaką jest rodzaj wypełnienia. Jakie modele znajdziemy w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz czym dodatkowo się wyróżniają?

Cechy poduszki a rodzaj wypełnienia

Idealna poduszka - czym powinna się charakteryzować?Decydując się na poduszki do spania, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wybór rodzaju wypełnienia. A dlaczego? Jak się okazuje, mamy dostęp do trzech rodzajów. Pierwszym i chyba najbardziej znanym jest puch i pierze pochodzenia naturalnego, czyli poduszki naturalne. Będące wewnątrz surowce są dokładnie oczyszczone oraz selektywnie wybierane, przez co w wybranych przez nas modelach znajdziemy jedynie te najwyższej jakości. Poduszki naturalne charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi, a także przewiewnością, sprężystością czy optymalnym dopasowaniem się do kształtu ciała. Drugim, w ostatnim czasie uzyskującym popularność rodzajem jest wypełnienie syntetyczne, czyli poduszki syntetyczne. W ich wnętrzu znajdziemy granulat, włókno silikonowe lub włókno poliestrowe. Uznaje się, że stanowią najbardziej elastyczny odpowiednik modeli naturalnych, który jest dostępny w przystępnej cenie. Sprawdzą się idealnie u alergików, gdyż nie gromadzą i nie przyciągają kurzu. Co więcej, ich konserwacja jest prosta w przeciwieństwie do poduszek naturalnych. Ostatnim, dopiero do docenianym przez nas wypełnieniem staje się pianka, którą zawierają poduszki piankowe, inaczej ergonomiczne. W ich wnętrzu znajdziemy modele z pianki lateksowej lub termoelastycznej. Są niezwykle sprężyste, miękkie, a także niemalże idealnie dopasowują się do anatomicznego kształtu głowy i szyi. Świetnie sprawdzą się w sypialni osób starszych i nie tylko!

Czy pozycja do snu ma wpływ na wybór poduszki?

Wiele osób preferuje wypoczynek na brzuchu, jednak nie jest to do końca zdrowe. Wiąże się z wywieraniem sporego ciężaru na brzuch, a także przyczynia się do nadmiernego ucisku na narządy wewnętrzne. Pogarsza to pracę układu oddechowego i trawiennego. Ponadto istnieje możliwość pogłębienia się chorób kręgosłupa, a zwłaszcza na odcinku szyjnym, piersiowym czy lędźwiowym. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj poduszka o klasycznym kształcie lub posiadająca cztery wypustki (w kształcie litery X). O wiele zdrowszym rozwiązaniem jest spanie na boku pod warunkiem, że nogi będą lekko ugięte. Ułatwia to naturalne ułożenie kręgosłupa oraz pozwala na właściwe oddychanie. Zaleca się wypoczywanie na lewym boku, ponieważ serce nie musi tak ciężko pracować. Dużą zaletą jest także usprawnienie pracy układu trawiennego. Jeśli chodzi o poduszkę do spania na boku, to powinna być tym wyższa, im bardziej miękki jest materac. Sprawdzą się modele klasyczne, aczkolwiek lepszym wyborem będą ortopedyczne, czyli piankowe. Zdecydowanie najzdrowsze jest spanie na plecach, gdyż ułatwia to rozluźnienie dróg oddechowych oraz właściwe wsparcie kręgosłupa. Jedyną wadą może być niewątpliwie głośniejsze chrapanie. Zaleca się tutaj modele średnio twarde, raczej niskie, jak np. poduszki piankowe.

Idealnie skomponowane łóżko – czyli jakie?

Sama poduszka, choć ma duży wpływ na sen, nie może go zapewnić bez innych akcesoriów sypialnianych. Jednym z nich jest pościel, na którą składa się poszewka na poduszkę i kołdrę. Stanowi ona swego rodzaju powłokę, która ma ograniczać zabrudzenie i zanieczyszczenie zarówno poduszki, jak i kołdry. Dodatkowo ma kontakt ze skórą użytkownika, dlatego powinna wyróżniać się właściwościami antyalergicznymi, a także miłym oraz przyjemnym w dotyku materiałem. Warto jednak wiedzieć, że głównym czynnikiem odpowiadającym za zdrowy sen jest materac. Jest to wysokiej jakości produkt, który został stworzony specjalnie w celu zapewnienia nam jak najlepszych warunków do wypoczynku. Jest to możliwe z uwagi na budowę, dzięki której podłoże do spania może niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantuje regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym, a także redukuje dolegliwości bólowe ze strony pleców. Oprócz pościeli i materaca łóżko powinno być wyposażone również w:

  • stelaż,
  • kołdrę,
  • prześcieradło,
  • ochraniacz na materac.

Coraz większa część naszego społeczeństwa ma świadomość tego, jak dużą rolę odgrywają w naszym życiu odgrywa sen. W końcu umożliwia prawidłowe funkcjonowanie ciała w ciągu dnia, a także wspomaga pracę licznych układów. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania, które zapewnić mogą nam takie akcesoria sypialniane, jak poduszka, kołdra czy materac.

Przeczytaj także: