Nie można ukryć, że seniorzy często zmagają się z różnymi dolegliwościami. Nawet jeśli wciąż są aktywni, warto zadbać o to, by mieli przestrzeń do spokojnego relaksu i dobrego wypoczynku. W tym pomoże materac dla seniora, który w pełni odpowiada jego potrzebom. Czym takim musi charakteryzować się model dla osób starszych? Poznaj nasze propozycje! 

Dlaczego materac dla seniora musi być odpowiednio dobrany?

Nie ma wątpliwości, że niezależnie od wieku wybór dobrego materaca nie powinien być bagatelizowany. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku seniorów aspekt ten odgrywa jeszcze większą rolę. Wynika to z faktu, że są bardziej narażeni na różnego rodzaju urazy czy bóle. Nierzadko męczą się z różnymi chorobami, które dodatkowo utrudniają im funkcjonowanie. Czas na sen ma być dla nich szansą na odpoczynek, chwilą wytchnienia od codziennych trudności. Pamiętajmy, że seniorzy śpią krócej niż osoby w kwiecie wieku – dlatego warto dopilnować, aby ten moment był dla nich naprawdę komfortowy.

Osoby starsze skarżą się szczególnie na bóle stawów lub pleców. Spanie na niedopasowanym materacu jest dla nich tak niebezpieczne, ponieważ wzmaga ono właśnie te dolegliwości. Źle dobrana powierzchnia przyczyni się do powstania dyskomfortu i bólu, który towarzyszy nam przez cały dzień. Może również pogłębić posiadane już wady czy schorzenia. Zwróćmy uwagę na to, aby dopasować materac do sytuacji zdrowotnej. Jeśli senior zmaga się z bólem kręgosłupa, wybierzmy taki model, który pomoże odciążyć tę część ciała. W przypadku osób leżących, konieczny będzie wybór materaca przeciwodleżynowego, który zadba o odpowiednią higienę.

Czym charakteryzuje się materac dla seniora?

Wybranie jednego, uniwersalnego materaca dla seniora może być trudne, ponieważ każdy charakteryzuje się trochę innymi właściwościami i odpowiada na inne potrzeby. Z tego względu warto najpierw samemu zastanowić się, czego tak naprawdę chcemy. Gdy walczymy z bólem mięśni, postawmy na taki model, który pozwoli im się rozluźnić i zniweluje nagromadzone napięcie.

Jaki materac dla seniora?Takim rozwiązaniem będzie materac piankowy. Jego podstawę stanowi pianka termoelastyczna lub wysokoelastyczna. Termoelastyczność gwarantuje nam idealne dopasowanie do naszych naturalnych krzywizn, ponieważ dzięki tej technologii produkt reaguje na ciepło naszego ciała i perfekcyjnie się układa. W tym przypadku nie musimy obawiać się niedopasowanej powierzchni czy dyskomfortu. Co więcej, piankowa powierzchnia umożliwia pełną regenerację kręgosłupa. Docenią to właśnie osoby starsze, które często po całym dniu odczuwają ból tej części ciała. Należy wspomnieć też o tym, że materac termoelastyczny gwarantuje wspaniały komfort termiczny. Śpiąc na nim, latem się nie przegrzejemy, a zimą nie odczujemy zimna. Dla seniorów, których krążenie nie jest najlepsze, będzie stanowiło to wielką zaletę.

Innym, popularnym wyborem w przypadku seniorów jest materac sprężynowy. Zapewnia on stabilne podparcie ciała, a do tego umożliwia swobodę ruchów. Wyróżnia go też wyjątkowa elastyczność punktowa, która sprawia, że każda część ciała ma zagwarantowane komfortowe podłoże. Model ten składa się z wielu indywidualnych sprężyn, które działają pod wpływem nacisku. Materace sprężynowe są polecane dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa czy problemami z układem kostnym. Seniorzy z pewnością polubią ich profesjonalne działanie i wysoki komfort, jaki gwarantują.

Podczas wyboru powinniśmy uwzględnić nie tylko rodzaj materaca, ale i cechy, jakimi się charakteryzuje. Jeśli ma on być przeznaczony dla osoby starszej, warto, aby należał do materacy ortopedycznych, które mają potwierdzone zdrowotne działanie i posiadają miano wyrobu medycznego. Właściwości tych produktów przeszły szereg badań, dzięki temu zapewnią najwyższy komfort. Zminimalizują dolegliwości takie jak ból pleców czy karku, ale i zapobiegną zesztywnieniu mięśni. Wybierając materac ortopedyczny, możemy być pewni, że przyniesie on wiele pozytywnych korzyści.

Czym charakteryzuje się materac odleżynowy?

Jednym z rozwiązań, które mogą przydać seniorom, jest materac odleżynowy. To specjalny produkt, który dba o higienę i komfort użytkownika. Gdy osoba jest przewlekle chora i większość czasu spędza w pozycji leżącej, występuje ryzyko pojawienia się odleżyn, czyli trudnych do wyleczenia ran. Chory nie ma możliwości poruszenia się, a więc dotlenienia tkanek i rozciągnięcia mięśni. Te elementy mogą doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków. Aby im zapobiec, warto postawić na materac odleżynowy. Działa on profilaktycznie, a do tego zapewnia regularne zmiany nacisku i masaż skóry. Dzięki niemu możemy liczyć również na odpowiednie dotlenienie. Zadba również o higienę snu, gwarantując dobrą wentylację i cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są różne rodzaje materacy odleżynowych – na przykład bąbelkowe, rurowe czy zmiennociśnieniowe, które za pomocą regulacji ciśnienia zmieniają ucisk.

Pomocne rozwiązania 

Chcąc zapewnić seniorowi jak najbardziej komfortowy sen, poza materacem możemy zainwestować w inne pomocne elementy. Niezwykle przydatną rzeczą będzie poduszka ortopedyczna, która, podobnie jak materac ortopedyczny, cechuje się właściwościami prozdrowotnymi. Sprawdzi się szczególnie u osób, które skarżą się na ból karku. Pomoże też w walce ze sztywnieniem szyi, które również często występuje u seniorów. Zagwarantuje wygodę i komfortowe podparcie dla naszego odcinka szyjnego. Dzięki takiej poduszce nie będziemy musieli obawiać się doświadczenia porannych bólów głowy czy szyi.

Wybierając artykuły sypialniane dla seniora, warto wiedzieć, że jedną z najlepszych kołder okaże się kołdra wełniana. Wynika to z faktu, że taki produkt pomaga na reumatyzm, czyli dolegliwości związane z bólem stawów czy mięśni. Taka kołdra może przynieść ukojenie w bólu, a do tego zagwarantuje wysoki komfort termiczny. Co więcej, wełna jest wygodna i przyjemna w dotyku.

Będąc seniorem, wcale nie musimy godzić się na ból kręgosłupa. Wymieńmy stary materac na nowy model, który zagwarantuje nam zdrowotne właściwości i wygodę, o jakiej wcześniej mogliśmy tylko pomarzyć. Odpowiedni produkt pomoże nam złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, a do tego poprawi jakość naszego snu. Nie ma wątpliwości, że jest to coś, w co warto zainwestować na stare lata.

Przeczytaj także: