W dzisiejszych czasach coraz więcej się mówi o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Charakteryzuje się on wysoką jakością, odpowiednią długością czy głębokością. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i zregenerowani. Każdy człowiek powinien zadbać o to, aby móc się zdrowo wyspać – w tym seniorzy. A jak to zrobić?

W jaki sposób można zadbać o zdrowy sen? 

Chcąc zadbać o zdrowy sen, warto zapoznać się z definicją higieny snu. Obejmuje ona normy i zachowania, których wprowadzenie w codzienne życie korzystnie oddziałuje na jakość wypoczynku. Wśród nich wyróżnia się:

 • lekkostrawną kolację spożywaną na trzy godziny przed snem,
 • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
 • unikanie drzemek w ciągu dnia,
 • unikanie alkoholu, kawy i papierosów w godzinach wieczornych,
 • ustalenie jednej pory na kładzenie się do łóżka i wstawania,
 • zadbanie o odpowiedni klimat w sypialni

W dobie powszechnej dostępności urządzeń elektronicznych, takich jak telefon czy laptop, wiele osób, w tym seniorzy, jest narażonych na negatywny wpływ światła niebieskiego. Jak się okazuje, zakłóca ono prawidłowe wydzielanie melatoniny, przez co utrudnia zasypianie oraz pogarsza jakość snu. Z uwagi na to, warto unikać kontaktu z urządzeniami elektronicznymi przynajmniej na godzinę przed położeniem się spać.

Jak urządzić sypialnię, aby senior mógł się wyspać? 

Sypialnia dla seniora powinna być urządzona w uniwersalnym stylu, który podkreślić można dodatkami. Jednak kolorystyka powinna bazować na stonowanych lub pastelowych odcieniach, które wyciszają zmysły, przez co ułatwiają zasypianie. Świetnie sprawdzą się tutaj odcienie beżu, błękitu czy zieleni. Natomiast, jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, to godne uwagi są świece zapachowe, które podczas spalania uwalniają olejki eteryczne, które umożliwiają całkowite zrelaksowanie się pod względem fizycznym i psychicznym, co korzystnie wpływa na sen. Inną kwestią jest oświetlenie czy akcesoria tekstylne, które mogą gromadzić kurz. Aby uniknąć negatywnego wpływu na zdrowy sen, zaleca się ich częste pranie i wietrzenie.

Z czego składa się łóżko dla seniora? 

Niezależnie od tego, jak urządzimy sypialnię dla seniora, jej najważniejszym elementem i tak będzie łóżko. Wpływa ono na zdrowy i spokojny sen, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Zatem, jak stworzyć odpowiednie warunki do właściwego wysypiania się oraz z czego składa się odpowiednio skomponowane łóżko?

Materac do spania

Jak zapewnić komfortowy sen seniorom?Odpowiednie wsparcie kręgosłupa oraz stabilizacja całej sylwetki jest ważna w każdym wieku, a zwłaszcza w podeszłym, kiedy to zmagamy się z licznymi schorzeniami kręgosłupa. Pomóc tutaj może materac do spania, który jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. A jak wybrać odpowiedni model? Należy wziąć pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, do których zalicza się:

 • stan zdrowia, gdyż seniorzy często zmagają się z dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa i wówczas najlepiej sprawdza się materace ortopedyczne,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż na rynku dostępne są różnego rodzaju modele, w tym materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość, gdyż dostępne są modele węższe i szersze.

Kołdra 

Kołdra stanowi kolejny element wyposażenia każdego łóżka, który odgrywa ważną rolę w zapewnieniu nam komfortowego wypoczynku. Jest ona w stanie zapewnić nam przyjemne wrażenie otulenia oraz odpowiada za komfort termiczny w czasie snu. Przy zakupie kołdry najważniejszą rolę odgrywa gramatura. Jest to ilość wypełnienia w gramach przypadająca na metr kwadratowy kołdry i określa klasę ciepła. Najprościej mówiąc, im wyższa klasa ciepła, a tym samym i gramatura, tym jest ona cieplejsza i lepiej sprawdza się w chłodne lub mroźne dni. Natomiast idealna kołdra na lato odznacza się niższą gramaturą oraz klasa ciepła. Oprócz tego ważny jest także rozmiar. Zaleca się, aby kołdra była o 20-40 cm szersza, przez co będzie w stanie całkowicie okryć ciało użytkownika. Ostatnią kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj wypełnienia, gdyż to od niego zależą właściwości oraz liczne cechy kołdry.

Poduszka

Mało kto wyobraża sobie komfortowy sen bez poduszki do spania. Jest ona niezwykle ważna z uwagi na fakt, iż umożliwia właściwą regenerację górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa szyjnego. W ten sposób można zapobiec porannym bólom głowy lub sztywnemu karkowi. Chcąc wybrać dla seniora najlepszą poduszkę do spania, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • rodzaj wypełnienia,
 • kształt,
 • wysokość,
 • stopień twardości.

Inne akcesoria sypialniane

Materac, kołdra i poduszka stanowią podstawowe elementy wyposażenia każdego łóżka. Jednak, aby zapewnić sobie komfortowy i higieniczny wypoczynek, warto również zainwestować w inne akcesoria sypialniane. Do nich zaliczyć można dodatkowo takie produkty, jak:

 • stelaż,
 • pościel,
 • prześcieradło,
 • ochraniacz na materac.

Niezaprzeczalnie, sen jest ważny dla każdego i to niezależnie od wieku człowieka. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania i nie zapominajmy o higienie snu.

Przeczytaj także: