Wielu z nas nie wie, co zrobić, by skutecznie odpocząć. Nie chodzi tylko o moment, w którym jesteśmy w stanie nic nie robić. Bardzo ważne jest również odprężenie naszego umysłu i nieprzejmowanie się codziennością. Tak naprawdę, jeżeli nie zrelaksujemy się w pełni fizycznie oraz psychicznie, nie będziemy mieli poczucia, że oderwaliśmy się od obowiązków.
Jak znaleźć chwilę na relaks?
Często zastanawiamy się, jak odpocząć, gdy tak naprawdę nie mamy na to czasu. Wtedy warto wybrać metody relaksacyjne, które pomogą nam się na chwilę oderwać, ale nie zabiorą nam więcej niż kilka chwil. Jeżeli jesteśmy bardzo zajęci, trzeba postarać się wpleść te krótkie rytuały pomiędzy codzienne obowiązki. Spróbuj wykonywać te czynności pierw raz, dwa razy dziennie, a zobaczysz czy naprawdę to na ciebie działa. Dzięki systematyczności i konsekwencji gwarantowane jest, że poczujesz się o wiele lepiej. Skupisz się na sobie i lepiej poznasz, jak działasz w sytuacjach stresowych, przez co łatwiej będzie ci uniknąć tych niepożądanych emocji. Tak naprawdę, relaks i odprężenie powinny towarzyszyć nam każdego dnia. Pozwoli to dłużej utrzymać nasz organizm w zdrowiu.
Techniki relaksacyjne dla każdego
Jeżeli tradycyjne sposoby na odpoczynek nie działają, warto zainteresować się znanymi od bardzo dawna – technikami relaksacyjnymi. Mogą one pomóc w zredukowaniu stresu i lęku oraz sprawią, że naprawdę będziemy w stanie się maksymalnie odprężyć. Istnieje wiele metod, które stosowane regularnie mogą przynieść sukces. Warto jednak znaleźć te odpowiednie dla siebie, które sprawdzają się najlepiej i są najbardziej przydatne.
Głębokie oddychanie – to coś, na co każdy może przeznaczyć chociażby chwilę w ciągu dnia. Bierzemy głębokie wdechy przez nos i powoli wypuszczamy ustami. W ten sposób zmniejszymy poziom napięcia oraz spowolnimy tętno. Oprócz tego przeniesiemy potrzebny tlen do krwi, dzięki czemu poczujemy się bardziej odprężeni, a zarazem pobudzeni i skorzy do dalszego działania.
Ulubiona muzyka – działa idealnie, kiedy jesteśmy zestresowani. Jest to jedna z najprostszych i najprzyjemniejszych rzeczy, które możemy sobie zagwarantować, tak naprawdę obojętnie gdzie jesteśmy – w domu, w pracy, w samochodzie czy autobusie. Badania potwierdzają, że słuchanie ulubionych piosenek pozwala uwolnić endorfiny – hormony szczęścia oraz spowolnić tętno.
Napinanie i rozluźnianie mięśni – jak wiadomo, to właśnie w mięśniach kumuluje się stres i napięcie, przez co możemy czuć się nieprzyjemnie obolali. W takim wypadku warto poświęcić kilka minut dziennie na to, by napinać mięśnie tak mocno, jak tylko to możliwe, a następnie w pełni je rozluźniać. Po kilku seriach poprawa będzie wyraźna i przestaniemy odczuwać ból, a już na pewno poczujemy się bardziej zrelaksowani.
Joga – praktykowanie jogi ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. To wszystko dzięki temu, że ćwiczenia te niesamowicie rozciągają ciało, a oprócz tego pozwalają skoncentrować się na technikach oddechowych. W momencie, gdy jesteśmy skupieni na tym, by prawidłowo wykonywać różne, skomplikowane pozy, nie myślimy o stresach związanych z pracą, szkołą czy życiem rodzinnym lub towarzyskim. Joga również obniża poziom kortyzolu, co może pomóc w walce z bezsennością.
Automasaż – dla wielu osób najprzyjemniejszym uczuciem jest, gdy druga osoba nas masuje. Nie zawsze jednak ktoś ma na to siłę lub ochotę, a profesjonalne masaże często kosztują bardzo dużo. W takim wypadku warto nauczyć się kilku prostych technik automasażu, które zredukują napięcie i sprawią, że nasze ciało się rozluźni. Nie musimy wykonywać żadnych skomplikowanych ruchów. Wystarczy użyć własnych rąk i dodatków, takich jak na przykład małe, twarde piłki, by pozbyć się bólu.
Jak śmiech pomaga zredukować stres?
Od wielu ludzi słyszy się, że śmiech to zdrowie i jest najlepszym lekarstwem na wszelkie problemy. Jest w tym dużo prawdy. Podobnie jak przy słuchaniu ulubionej muzyki, śmiejąc się uwalniamy endorfiny, które poprawiają nastrój, relaksują i sprawiają, że jest się bardziej szczęśliwym. Można powiedzieć, że jest to technika relaksacyjna dostępna dla każdego, która nic nie kosztuje, a może naprawdę niesamowicie poprawić jakość życia. Gdy się śmiejemy, nasze serce bije szybciej, a organizm dotlenia się, dzięki czemu lepiej funkcjonuje. Maleje również wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Naukowcy uważają, że minuta śmiechu sprawia, że czujemy się odprężeni jakbyśmy odpoczywali około 40 minut. Oprócz tego, uczucie euforii, które towarzyszy nam podczas śmiania się, może działać przeciwbólowo. Jak widać, śmiech to uniwersalny lek na stres czy ból. Pozwala nam czuć się lepiej i redukuje napięcie, przez co jesteśmy bardziej zrelaksowani i gotowi do działania.
Niezbędne dodatki, pomagające się odprężyć
Oczywiście, czym byłby relaks bez odpoczynku we własnych czterech ścianach, najlepiej pod koniec dnia w łóżku, z ulubioną książką w ręku. Chyba z tym najbardziej kojarzy nam się prawdziwe odprężenie. Gdy jesteśmy w stanie nie robić nic, mamy poczucie, że właśnie wtedy możemy zapomnieć o otaczającym nas świecie i wszelkich problemach. Najłatwiej odpoczywa nam się, gdy jesteśmy otuleni przyjemnym ciepłem, ponieważ kojarzy nam się to z bezpieczeństwem. Dla osiągnięcia naprawdę wartościowego stanu relaksu warto odpowiednio zadbać o dodatki, które będą towarzyszyły nam podczas czasu wolnego. Ciepły koc to zawsze modny i potrzebny gadżet, który przyda się każdemu. Pozostając w łóżku warto się nim okryć, by się ogrzać i odpocząć po całym dniu. Równie warto zwrócić uwagę na pościel, którą okryjemy swoje ciało. Ta miła i delikatna w dotyku sprawi, że chętniej będziemy wracać do łóżka oraz szybciej się zrelaksujemy. Nie tylko to, jak żyjemy i co robimy ma znaczenie w usuwaniu napięcia i stresu. Dodatki mają również niesamowitą moc. Odpowiedni ich dobór pozwala utrzymać umysł i ciało w harmonii.
W obecnych czasach coraz więcej ludzi czuje się przytłoczonych i szuka odpowiedzi na to, jak się zrelaksować. Nie istnieje na to jeden, uniwersalny przepis. Istotne jest, by znaleźć techniki czy gadżety, które pomagają właśnie nam się odprężyć. W tym wypadku potrzeba lepiej poznać siebie oraz metodą prób i błędów dojść, dzięki czemu jesteśmy w stanie naprawdę odpocząć.