Ćwiczenia korekcyjne to sposób na naturalną walkę z wadami postawy. Choć niegdyś uważano, że są one domeną dzieci, dziś wiemy już, że mogą być równie przydatne dla dorosłych. Siedzący tryb życia i wyzwania dnia codziennego niekiedy sprawiają, że zapominamy o utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała. Czy wprowadzenie kilku ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej przed snem może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie? Sprawdzamy.
Ćwiczenia korekcyjne – kiedy warto?
Ćwiczeniami korekcyjnymi powinny zainteresować się w szczególności osoby, które spędzają długie godziny pracując i ucząc się w pozycji siedzącej, przy komputerze czy biurku. Charakter siedzącej pracy sprawia, że częściej się garbimy czy układamy kręgosłup w niewłaściwej pozycji, a później odczuwamy nieprzyjemne skutki tych niedopatrzeń w bólach pleców.
O wprowadzeniu do wieczornej rutyny ćwiczeń korekcyjnych powinny też pomyśleć osoby pracujące fizycznie. Po dniu wypełnionym pracą rąk łatwo o przeciążenia czy ból. Ćwiczenia korekcyjne nie tylko zapobiegają pogłębianiu się wad postawy u takich osób, ale też pozwalają im delikatnie rozluźnić mięśnie i przygotować je na kolejny dzień pracy.
Ćwiczenia korekcyjne sprawdzą się także u osób cierpiących na chroniczne bóle i napięcie mięśniowe we śnie. Te dolegliwości często prowadzą do kłopotów ze snem oraz pogarszają jakość wypoczynku. Praktykowanie wyciszającej rutyny ćwiczeń korekcyjnych przed snem pomoże osobom borykającym się z bólem zrelaksować mięśnie, a tym samym ułatwi zasypianie i poprawi jakość snu.
Jaka jest rola gimnastyki korekcyjnej?
Gimnastyka korekcyjna powstała po to, by walczyć z nieprawidłowym rozwojem kręgosłupa u dzieci, a w szczególności z wadami postawy i skrzywieniami pleców u najmłodszych. Kiedy ćwiczenia z grupy korekcyjnych stosuje się u młodych osób, których układ kostny nie rozwinął się jeszcze w pełni, mają one największą szansę na przyniesienie widocznych efektów i korekcję nieprawidłowej postawy.
Dorośli proces dorastania mają już za sobą, a ich układ kostny jest mniej skory do współpracy i zmian. Nie oznacza to jednak, że powinni oni porzucić pomysł gimnastyki korekcyjnej, która „przecież i tak nie przyniesie im żadnych efektów”. Choć trudno jest uzyskać widoczny efekt dzięki stosowaniu gimnastyki korekcyjnej w dojrzałym wieku, to można z powodzeniem zahamować powstawanie dalszych, szkodliwych zmian oraz pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Dodatkowo, gimnastyka korekcyjna sprawia, że wzmacniają się nasze mięśnie brzucha oraz grzbietu. Odpowiadają one bezpośrednio za stabilizowanie prawidłowej postawy, jednak ich ćwiczenie wpłynie pozytywnie na nasz ogólny dobrostan, a także wygląd.
Ćwiczenia korekcyjne – jak je wykonywać?
Ogromną zaletą ćwiczeń korekcyjnych jest to, że do ich wykonywania nie potrzebujemy specjalnej przestrzeni. Dużo łatwiej jest zmotywować się do regularnego ćwiczenia, kiedy wymaga ono jedynie rozłożenia maty na podłodze sypialni, a nie wyprawy na siłownię. Choć wiele ćwiczeń korekcyjnych wymaga przyrządów, takich jak piłka, taśmy czy hantle, to na początku naszej przygody nie potrzebujemy żadnego z nich.
Zanim przystąpimy do właściwego treningu, postawmy na delikatną, acz intensywną rozgrzewkę. Wykonajmy kilkanaście powtórzeń krążeń rąk, nóg i tułowia. Nie zapomnijmy także o dogrzaniu dłoni oraz stawów skokowych, przykładowo okrężnymi ruchami.
Istnieje wiele różnych treningów z wykorzystaniem ćwiczeń korekcyjnych. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się do specjalisty – trenera personalnego, lekarza lub fizjoterapeuty – by ten ułożył specjalny zestaw ćwiczeń dopasowanych do naszych potrzeb, dzięki któremu uzyskamy najlepsze efekty.
Na początku przygody z ćwiczeniami możemy jednak spróbować wykonywania najprostszych treningów. Przykładowo: połóżmy się na macie na brzuchu. Ręce umieśćmy pod czołem. Unieśmy delikatnie górną partię ciała, czyli głowę, ręce i część klatki piersiowej, bez odrywania brzucha czy przekrzywiania kręgosłupa. Następnie rozluźnijmy ciało. To ćwiczenie powinno się powtarzać kilkukrotnie. Inne ćwiczenie wymaga ułożenia się na plecach i próby naprzemiennego przyciągania kolana jak najbliżej klatki piersiowej. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie poprawnej płaszczyzny w plecach. Możemy podnieść też poziom trudności tego zadania – spróbujmy przyciągnąć lewy łokieć do prawego kolana, a później pracy łokieć do lewego.
Po serii ćwiczeń pamiętajmy o odpowiedniej relaksacji. Poświęćmy co najmniej kilka minut na uspokojenie oddechu i rozluźnienie mięśni. Możemy wykorzystać ten czas na wykonanie niespiesznych ćwiczeń rozciągających. Dzięki wprowadzeniu tego elementu odprężymy ciało i przygotujemy je do nadchodzącego wypoczynku sennego.
Jak jeszcze możemy wspomóc swoją postawę?
Wprowadzenie ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej przed snem z pewnością będzie miało pozytywny efekt dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto spotęgować ich korzystne działanie, decydując się na <wyposażenie sypialni w odpowiednie akcesoria.
Najważniejszy dla zdrowia naszych pleców będzie poprawnie dobrany materac. Jego rozmiar, twardość oraz rodzaj wypełnienia powinny zapewniać odpowiednią amortyzację dla naszego ciała, a także odpowiadać za stabilizowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Osobom, które borykają się z problemami postawy, szczególnie polecamy materace o statusie produktu medycznego oraz te z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych, które można znaleźć tutaj: https://sennamaterace.pl/17-materace-kieszeniowe.
Dodatkowo, warto jest zainwestować także w ergonomiczną poduszkę, która zadba o bezpieczną pozycję odcinka szyjnego naszego kręgosłupa we śnie. Nie tylko zapewnia ona wygodę snu, ale też chroni przed urazami. Dzięki temu podłożu dla głowy będziemy budzili się bez nieprzyjemnego uczucia zesztywnienia w karku i bez bólu głowy.