Odpoczynek na świeżym powietrzu, w towarzystwie ulubionej książki i pysznej kawy, to coś co mogą mieć na co dzień nie tylko mieszkańcy domów z ogródkiem, ale również posiadacze niewielkich mieszkań w bloku. Jak urządzić mały balkon? Co powinno się na nim znaleźć, aby był estetyczny i funkcjonalny?

Jakie funkcje w mieszkaniu pełni balkon?

Balkon może stanowić ważną przestrzeń, która będzie sprzyjała wypoczynkowi i stanowiła swego rodzaju letni salon. Nawet niewielki balkon można urządzić tak, aby stał się miejscem spotkań i relaksu na wyciągnięcie ręki, z dala od codziennych obowiązków. W zależności od potrzeb można umieścić na nim stół i grilla lub wygodną kanapę. Warto zainwestować w urządzenie przytulnego balkonu. Wypoczynek ma bowiem ogromne znaczenie w codziennym życiu! I choć podstawą jest oczywiście sen, w łóżku z wygodnym materacem – takim jak te dostępne w asortymencie marki https://hilding.pl/, również przebywanie na zewnętrz może mieć zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie, nastrój i stan zdrowia.

Najważniejsze zasady aranżacji balkonu

Balkony z reguły są stosunkowo niewielkie. Dlatego całą przestrzeń należy dobrze zaplanować. Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie wszystkich elementów, które mają się na nim znaleźć. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim, meble, rośliny, dodatki i oświetlenie. Aby cała aranżacja była spójna i estetyczna, już na etapie planowania warto trzymać się określonej stylistyki. Styl boho wymaga dużej ilości wikliny, a nowoczesny, designerski balkon będzie prezentował się doskonale jeżeli zostanie utrzymany w minimalistycznej stylistyce. Po stworzeniu wstępnego projektu, należy koniecznie zweryfikować wszystkie pomysły pod kątem ich funkcjonalności. Nawet najpiękniejszy balkon nie spełni swojej funkcji jeśli będzie niepraktyczny. Czasem warto zrezygnować z niektórych rozwiązań, które miałyby podnieść estetykę balkonu, na rzecz wygody. Jeśli interesuje Cię tematyka domu i ogrodu, poszerz swoją wiedzę dotyczącą wyposażenia wnętrz z portalem https://lifestyleonline.pl/kategoria/dom-i-ogrod/.

Balkon o niewielkim metrażu – jak go urządzić?

Jakie są najważniejsze elementy wyposażenia niewielkiego balkonu? Przede wszystkim, warto postawić na wielofunkcyjność. Zakup stabilnej i solidnej skrzyni do przechowywania drobiazgów to praktyczne rozwiązanie – głównie ze względu na to, że może służyć również za wygodne miejsce do siedzenia! Ciekawym rozwiązaniem będą też meble ogrodowe, które można szybko złożyć w sytuacji, w której okaże się, że trzeba szybko zorganizować dodatkową przestrzeń. Nie można zapomnieć również o oświetleniu. Pełni ono niezwykle ważną rolę w kreowaniu miłej atmosfery. Girlanda świetlna lub klimatyczne lampiony mogą sprawić, że letnie wieczory na balkonie, przy zapachu rosnącej lawendy, będą niezapomniane.

Małe mieszkanie – czy można w nim wygodnie wypocząć?

Choć może się wydawać, że niewielkie mieszkanie jest mało praktyczne i ciężko wykreować w nim przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi, zdecydowanie tak nie jest! Kluczowe jest jednak zachowanie umiaru i unikanie umieszczania w pomieszczeniach zbyt dużej ilości mebli i dekoracji. Miejscem, które w największym stopniu wpływa na efektywność wypoczynku jest sypialnia. Jej centralnym punktem jest łóżko – powinny się w nim znaleźć wygodne artykuły sypialniane, które można znaleźć w dobrze zaopatrzonym sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/21-materace-nawierzchniowe. Doskonałą sytuację mają wszystkie osoby, które posiadają wyjście z sypialni bezpośrednio na balkon. Takie rozwiązanie umożliwia stworzenie dużej przestrzeni, która z pewnością ułatwi codzienne wypoczywanie. Niewielka ilość miejsca nie musi wywoływać chaosu i poczucia nerwowości czy stresu. Wręcz przeciwnie! Może stać się bezpiecznym azylem. Konieczne jest jednak dokładne przemyślenie aranżacji całego mieszkania – w tym balkonu i sypialni.

Meble ogrodowe na balkonie

Na balkonie koniecznie powinny znaleźć się wygodne meble ogrodowe. Jakie elementy wyposażenia mogą stanowić podstawę aranżacji?

  • Stół z krzesłami – balkon w sezonie letnim to idealne miejsce na rodzinne obiady lub spotkania ze znajomymi. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto zdecydować się na zakup stołu z kilkoma krzesłami.
  • Kanapa lub leżak – aby rozkoszować się poranną kawą na świeżym powietrzu, koniecznie trzeba umieścić na balkonie kanapę lub leżak z miękkimi, wygodnymi poduszkami w przyjemnych w dotyku poszewkach.
  • Hamak – mniej konwencjonalnym rozwiązaniem z pewnością okaże się zamontowanie na balkonie hamaka. Może stać się doskonałym miejscem do czytania książek lub urządzania krótkich, poobiednich drzemek.
  • Huśtawka – z pewnością pokochają ją wszyscy członkowie rodziny – zarówno młodsi, jak i starsi.

Sposoby na estetyczny, funkcjonalny i tani balkon

Stworzenie estetycznego i funkcjonalnego balkonu wcale nie musi wiązać się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. Urządzając tę część mieszkania, można z powodzeniem zrobić coś z niczego! Kwiaty można zasadzić na przykład w starej wazie na zupę, a z kilku listewek możliwe jest skonstruowanie estetycznej i stylowej osłony na donicę. Dodatki, które odświeżą wygląd balkonu warto kupować z drugiej ręki.  Jest to rozwiązanie tanie i ekologiczne, a dodatkowo umożliwia nabycie oryginalnych, niepowtarzalnych przedmiotów. Meble i dekoracje umieszczone w różnych popularnych sklepach na działach z akcesoriami ogrodowymi są z reguły dość drogie. Często jednak można znaleźć podobne elementy wyposażenia na innych działach – w nieco niższych cenach.

Ze swojego niewielkiego balkonu możesz stworzyć atrakcyjną przestrzeń, w której codziennie zregenerujesz siły i odpoczniesz od obowiązków. Pamiętaj o dużej ilości zieleni, zachowaniu jednolitej estetyki i zadbaj o funkcjonalność, a z pewnością na nowo pokochasz swój balkon!

Materiał partnera sleepinghouse.pl

Przeczytaj także: Materace przeciwodleżynowe – dla kogo i jak działają?