Jedną z najczęściej występujących w naszym społeczeństwie chorób autoimmunologicznych jest łysienie plackowate. Problem ten ma duży wpływ na komfort życia pacjentów, ich samoocenę i funkcjonowanie w społeczeństwie. Jakie są objawy łysienia plackowatego i jak odzyskać zdrowe i piękne włosy?
Czym jest łysienie plackowate?
Łysienie plackowate to choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym. Jej głównym objawem są liczne placki na głowie, w których nadmiernie wypadają włosy. Jest to schorzenie, które może dotknąć osoby w każdym wieku. Czasem obserwowane jest nawet u dzieci! Ta choroba wiąże się z licznymi stanami zapalnymi mieszków włosowych. Z reguły dotyka wszelkich owłosionych obszarów ciała – głowy, pach, okolic narządów płciowych, a nawet rzęs oraz brwi. Na szczęściej obecnie istnieją skuteczne sposoby leczenia, dzięki którym można znacznie zmniejszyć intensywność objawów, a tym samym zniwelować dotkliwość choroby. Jakie możemy wyróżnić rodzaje łysienia plackowatego?
- Zwykłe – ogniska wyłysienia mają okrągły kształt, a czasem też się zlewają.
- Całkowite – łysieniu podlega cała głowa – nie pozostają na niej żadne włosy.
- Uogólnione– włosy wypadają w stopniu całkowitym nie tylko z głowy, ale również z innych obszarów ciała.
Przyczyny łysienia plackowatego
Istnieje wiele różnorodnych przyczyn łysienia plackowatego. Najważniejsze czynniki to te o podłożu autoimmunologicznym. Wtedy łysienie ma miejsce wspólnie z innymi chorobami, m.in. z bielactwem czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Może zdarzyć się również, że przyczyną łysienia plackowatego będą cytokiny uwalniane przez komórki naskórka, które doprowadzą do obkurczania mieszka włosowego i w końcu do wypadania włosów. Część pacjentów choruje na łysienie plackowate ze względów genetycznych. Bardzo często zdarza się, że przyczyną zachorowania jest trauma lub długotrwały stres. Trudne doświadczenie życiowe może wywołać pierwszy epizod łysienia, a późniejsze obniżenie jakości życia tylko pogłębia problem i sprawia, że objawy stają się coraz bardziej widoczne i intensywniejsze.
Jak zapobiegać tej chorobie?
Łysienie plackowate jest chorobą, której ciężko zapobiegać. Jednak po przebyciu pierwszego epizodu, można wdrożyć profilaktyczne postępowanie, które zmniejszy prawdopodobieństwo ponownego zachorowania. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii optymalne nawodnienie oraz dieta. Włosy mogą nadmiernie wypadać ze względu na niedobór niektórych witamin i składników mineralnych. Szczególne znaczenie ma optymalna podaż cynku, żelaza i witamin z grupy B. Kosmetyki bezpieczne dla osób, które chcą uniknąć ponownego epizodu łysienia, powinny być delikatne i nieobciążające. Szczególnie istotne jest wybieranie szamponów, które będą oczyszczać i pielęgnować mieszki włosowe, a także odblokowywać pory skóry na głowie. Niezbędne jest też regularne wysypianie się. W sypialni powinien znaleźć się wygodny materac marki https://hilding.pl/ oraz delikatne poszewki na poduszki, które nie będą wpływały negatywnie na łamanie się włosów. Więcej tekstów dotyczących dbania o ciało i włosy znajdziesz na stronie https://lifestylowy.pl/kategoria/uroda/.
Łysienie plackowate – leczenie
Łysienie plackowate to choroba, która jest diagnozowana przez dermatologa. Niestety nie istnieje terapia przyczynowa. Możliwe jest jednak skutecznie minimalizowanie negatywnych objawów, które już się pojawiły. Podstawa to preparaty działające miejscowo. Lekarze z reguły zalecają kremy, żele, maści, płyny i pianki z glikokortykosteroidami, a także cygnolinę oraz minoksydyl. Ostatni wymieniony preparat działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i regenerowanie mieszków włosowych, jednak można go stosować jedynie u pacjentów, których postać choroby jest delikatna, a objawy niezbyt natężone. Innym rozwiązaniem jest z kolei wdrożenie terapii immunomodulującej. Kwalifikują się do niej osoby, które nieustannie zmagają się z nawracającymi epizodami łysienia plackowatego. Od jakiegoś czasu zastosowanie znajduje też terapia PUVA – jest jednak sposobem dość kontrowersyjnym i ocenianym niejednoznacznie. Polega na naświetlaniu ognisk choroby promieniowaniem ultrafioletowym w połączeniu z podaniem środka fotouczulającego.
Jak wspomóc proces leczenia i przyspieszyć całą terapię?
Choć istnieją różne środki umożliwiające leczenie łysienia plackowatego, należy pamiętać, że jest to schorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć i zawsze możliwe jest wystąpienie nawrotu. Jednym z kroków, który warto podjąć zarówno podczas epizodu choroby, jak i w remisji, jest kupienie poszewki na poduszkę z delikatnej tkaniny, która nie będzie pogarszała kondycji włosów. Takie pościele można kupić m.in. w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/124-posciel. Z pewnością dobrze sprawdzi się makosatyna i 100% bawełna. Przyspieszenie terapii i zwiększenie skuteczności leczenia możliwej jest jedynie dzięki prawidłowemu stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków oraz regularnemu dbaniu o ogólny stan zdrowia. Kluczem do sukcesu jest tu dieta, dbałość o higienę, wypoczynek i aktywność fizyczna.
Łysienie plackowate to choroba, która może być bardzo dotkliwa. Ogniska uwidaczniające wypadanie włosów są uznawane za nieestetyczne i często prowadzą do pogorszenia samooceny u osoby chorej. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie prawidłowego leczenia już na samym początku pierwszego epizodu chorobowego. Później konieczne jest dbanie o zdrowie, higienę i dietę, aby skutecznie zminimalizować ryzyko ponownego zachorowania.
Materiał partnera sennamaterace.pl