Zdrada, różne priorytety życiowe czy styl bycia, utrata zainteresowania czy brak tolerancji połączymy z irytacją — są to główne powody, które prowadzą do rozpadu nawet kilkuletniego związku. Z tą chwilą wiążą się różne emocje. Najczęściej czujemy się smutni i sfrustrowani — w końcu rozstanie kończy pewien etap w naszym życiu. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas nie może dojść do siebie po tym wydarzeniu. Zatem, jak poradzić sobie po rozstaniu?

Jakie są etapy rozstania?

Zakończenie związku to ciężka decyzja, która może być podejmowana zarówno przez obu partnerów, jak i przez jednego. Niezaprzeczalnie, druga opcja wiąże się z szokiem i cierpieniem drugiej osoby. W końcu się niczego nie spodziewa, przez co nie jest w stanie się psychicznie nastawić na rozstanie. Z uwagi na to, wyróżnia się pięć etapów rozstania, które przeżywa zraniona osoba.

Zaprzeczenie

Pierwszy etap rozstania wiąże się z zaprzeczeniem. Obejmuje on szereg mechanizmów obronnych pojawiających się w obliczu bólu psychicznego i/lub poczucia bycia ofiarą w obliczu cierpienia. Pojawiają się tutaj myśli stracie i frustracja.

Poczucie winy

Kolejnym etapem jest poczucie winy. To właśnie w tym momencie zastanawiamy się, czy rozstanie nie wydarzyło się z naszego powodu. Najczęściej to właśnie tutaj mamy największe szanse na powrót do byłego partnera z uwagi na wybaczanie błędów.

Jak radzić sobie po rozstaniu?Smutek

Do świadomości dochodzi fakt, że już nie odzyskamy utraconej osoby. Pojawia się coraz większe uczucie smutku, które wpływa na codzienne funkcjonowanie. Nie mamy ochoty jeść, spać czy iść do pracy. Często jesteśmy niezdolni do radzenia sobie z cierpieniem.

Gniew

Po smutku pojawia się gniew i złość. W końcu uświadamiamy sobie, że to nie była tylko nasza wina. Co więcej, oprócz negatywnych emocji, pojawia się także wrogością wobec byłego partnera.

Akceptacja

Ostatnim etapem jest akceptacja. To właśnie tutaj wszelkie emocje uspokajają się, a my zdajemy sobie sprawę z tego, że utrata kogoś jest całkowicie normalną rzeczą w życiu. To właśnie tutaj przychodzi czas na poradzenie sobie po rozstaniu.

5 sposobów na radzenie sobie po rozstaniu

Każda sytuacja, która prowadzi do rozpadu długoletniego związku, oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. Pomimo bólu połączonego z nową codziennością, nie warto zamykać się na bliskie osoby oraz spędzać cały dzień w domu. Po wejściu w etap akceptacji warto zadbać o siebie, przez co możemy uniknąć depresji po rozstaniu. Poniżej znajdziemy 5 sposobów, które mogą pomóc nam sobie poradzić z tym problemem. Pamiętajmy jednak, że to od naszego charakteru oraz samopoczucia zależy to, czy podejmiemy się konkretnych czynności. Starajmy się jednak nie unikać pomocy, a wręcz przeciwnie — szukajmy wsparcia u znajomych i rodziny. A w jaki sposób możemy sobie pomóc?

Sposób 1 – wyjazd

Czasem urlop i wyjechanie w nowe lub ukochane przez siebie miejsce może być najlepszym rozwiązaniem. Jednak wybierając hotel, pamiętajmy o uwzględnieniu łóżka, które ma zagwarantować nam zdrowy sen. http://sprezynowe-materace.pl/ zapewnią komfortowy wypoczynek, po którym będziemy w stanie odwiedzić wybrane przez siebie miejsce!

Sposób 2 – spędzanie czasu ze znajomymi

Czasem perspektywa trzeciej osoby może nam pomóc w zrozumieniu tego, że były partner faktycznie nie pasował do nas. Co więcej, przyjaciele zawsze służą dobrą radą i ramieniem do wypłakania się. Spędzając razem czas, z pewnością poczujemy się lepiej. Możemy udać się do kina, na zakupy czy po prostu usiąść w domu, przy kawie lub herbacie.

Sposób 3 – urządzanie domu na nowo

Po mieszkaniu razem zbyt wiele rzeczy może nam przypominać o byłym partnerze. W przejściu przez rozstanie może pomóc nam zmiana aranżacji salonu, biura czy sypialni. Co więcej, to idealny argument do wyjścia na zakupy ze znajomymi! Możemy tutaj rozejrzeć się dodatkowo za elementami do łóżka, które zapewnią nam zdrowy sen! Mogą to być materace https://hilding.pl/kategoria/materace-wysokoelastyczne/ lub świece czy też inne zapachy nadające sypialni unikalnego klimatu https://sennamaterace.pl/130-swiece-i-zapachy

Sposób 4 – nowe hobby

Istnieje wiele sposób na zapomnienie o nieprzyjemnych chwilach. Wśród zdrowych mechanizmów radzenia sobie znajdują się nowe aktywności. Hobby pomoże nam nie tylko poukładać myśli, ale także zajmie głowę. A co więcej, nauczymy się wielu nowych rzeczy!

Sposób 5 – psycholog

Gdy sprawy nie idą po naszej myśli, to warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psycholog z pewnością pomoże nam spojrzeć na całe rozstanie obiektywnie, a także podpowie, jak najlepiej prowadzić sobie w obecnej sytuacji. Zatem nie wstydźmy się udać po pomoc!

Rozstanie wiąże się najczęściej z negatywnymi uczuciami. Jednak czasem zakończenie relacji pozwala nam na nowo poznać siebie, znaleźć nowe zainteresowania czy też rozpocząć kolejny etap w życiu. Zatem postarajmy się nie patrzeć wstecz i iść dalej do przodu!