Niezaprzeczalnie, okres ciąży to dla organizmu prawdziwa rewolucja! W końcu nie da się zaprzeczyć, że u kobiet ciężarnych dochodzi do znacznych zmian adaptujących w anatomii czy fizjologi. Mają one na celu zagwarantowanie prawidłowego przebiegu ciąży oraz jej szczęśliwe zakończenie. A z czym to się wiąże oraz jak poszczególne zmiany wpływają na codzienne funkcjonowanie kobiety?

Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży

W czasie ciąży w naszym brzuchu rośnie dziecko. Jego obecność wiąże się z licznymi zmianami fizjologicznymi, które mają za zadanie zapewnić mu prawidłowy rozwój, a także miejsce. Zatem, jak ciąża wpływa na organizm oraz codzienne funkcjonowanie kobiety?

Układ rozrodczy

Mowa tutaj głównie o macicy, która zmienia się z małej gruszki ważącej 70 g w swego rodzaju „worek” ważący 1000 g o pojemności 5 l. Szyjka macicy staje się bardziej elastyczna, rozpulchniona i zasiniona, a jajniki stają się nieczynne. Jeśli chodzi o piersi, to pod wpływem dużej ilości estrogenów i progesteronu się powiększają. Cały narząd przygotowuje się do podjęcia laktacji po porodzie.

Czy ciąża wpływa na codzienne funkcjonowanie kobiety?Układ sercowo-naczyniowy

Zmiany dotyczą głównie serca, gdyż zwiększa się jego pojemność minutowa, a także objętość pompowanej krwi. Następuje przerost włókien mięśnia sercowego wraz ze zwiększeniem objętości komór. Szacuje się, że objętość krwi zwiększa się aż o 40% w porównaniu z kobietami nieciężarnymi. Stopniowo zwiększa się masa czerwonych krwinek, a także liczba leukocytów. Nie ma co ukrywać – serce w czasie ciąży jest obciążone, a wiele kobiet skarży się na palpitacje serca. Samo uczucie kołatania nie jest niczym niepokojącym.

Układ oddechowy

Zmiany hormonalne u ciężarnych wpływają na śluzówkę, powodując przekrwienie i obrzęk. Powiększająca się macica powoduje uniesienie się przepony nawet o 4 cm, a także zwiększenie wymiaru poprzecznego klatki piersiowej o 2 cm i obwodu o 6 cm. Zmiany w czynności układu oddechowego mają pokryć większe zapotrzebowanie na tlen. Jednak już na początku ciąży mogą pojawić się duszności w czasie wysiłku lub spoczynku.

Układ pokarmowy

Poruszająca się macica wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale także układ pokarmowy. Powoduje znaczną zmianę położenia żołądka i jelit, tym samym wpływając na zmniejszenie czynności motorycznej żołądka. Zmniejsza się także kwasowość soku żołądkowego czy wydolność dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje wystąpieniem zgagi. Można zauważyć także różnice w stężeniu albuminy, całkowitej bilirubiny i aktywność gamma-glutamylotranspeptydazy w wynikach badań z krwi, gdyż zmniejszają się one.

Układ moczowy

Mamy tutaj do czynienia z powiększeniem się objętości nerek, a także rozluźnienie mięśniówki gładkiej dróg moczowych. W połączeniu z ciągłym uciskiem na pęcherz możemy spodziewać się nie tylko częstego chodzenia do łazienki. W końcu powiększona macica uciska pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, a rozluźnione przez hormony i rozciągnięte mięśnie dna miednicy nie są w stanie tego wypływu powstrzymać.

Zmiany psychologiczne w czasie ciąży

Zmiany psychologiczne wiążą się głównie z wydzielaniem hormonów. Jednak wiele nowych reakcji wynika z samej ciąży. Oznacza to, że kobieta próbuje zaadaptować się do nowej roli matki, a z tym wiążą się liczne reakcje emocjonalne. Wywołać je mogą:

  • zmiany sylwetki ciała i związane z tym odczucia, połączone z przybieraniem na wadze,
  • ambiwalencje w stosunku do ciąży, które występują nawet u kobiet w pełni akceptujących obecną sytuację,
  • lęk i stres, które wiążą się z wychowaniem potomstwa oraz zmianami w naszym życiu.

Zmiany psychologiczne ukazują się w różny sposób. Dotyczą głównie zmian nastroju połączonych z wybuchami płaczu lub złości. W wielu sytuacjach mamy do czynienia także ze stanami wielkiej radości oraz zadowolenia. Z uwagi na swój obecny stan, kobieta powinna zadbać o zdrowy sen oraz relaks. Można to zrobić na wiele sposobów, co pokazuje https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/46_sen-w-czasie-ciazy-jak-zadbac-o-komfortowy-odpoczynek.

Dlaczego wygodne łóżko w czasie ciąży to must have?

W czasie ciąży następuje wzrost stężenia hormonów ciążowych, głównie estrogenów, które wpływają fazy snu. Wówczas wydłuża się faza REM, a skraca NREm, która odpowiada za odpoczynek organizmu. Nie ma się zatem co dziwić, że ciężarne wybudzają się w nocy czy czuje się zmęczona w ciągu dnia. W tym celu warto postawić na właściwą higienę snu, która pozwoli choć trochę poprawić jakość wypoczynku. Do jednych z ważniejszych zasad zaliczyć tutaj można wygodne łóżko. Powinno być ono odpowiednio przystosowane do osobistych potrzeb i preferencji ciężarnej. W tym celu najlepiej postawić na model 180×200 cm, który zapewni dużo miejsca zarówno kobiecie, jak i jej partnerowi. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to kompromis w tej sprawie nie istnieje z uwagi na zbyt duże różnice w wymaganiach. Wówczas warto rozważyć, np. dwa materace 80×200 cm https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200, które są odpowiednio dopasowane do użytkownika. W ten sposób zagwarantują nam zdrowy i spokojny wypoczynek, a także wsparcie całej sylwetki. Przekłada się to na regenerację zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Jednak wiąże się z szeregiem zmian zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Są one bezpośrednio połączone z rozwojem dziecka lub przygotowaniem matki do porodu. Nie musimy się ich obawiać, jednak warto mieć świadomość ich przyczyn oraz skutków. W końcu odpowie nam to na wiele nurtujących pytań o aktualne samopoczucie!