Nadmiar pracy, brak czasu wolnego, milion obowiązków i bodźców docierających do mózgu z otoczenia — wszystko to wywołuje u wielu osób przewlekłe zmęczenie. Znalezienie chwili na wypoczynek może stanowić ogromne wyzwanie, a wtedy — jednym ze sposobów na poprawę samopoczucia staje się sięgnięcie po napój energetyczny. Czy jest to dobry sposób na zniwelowanie zmęczenia? Jaki wpływ na zdrowie ma picie napojów energetycznych?
Jak działają napoje energetyczne?
Główne składniki znajdujące się w większości napojów energetycznych to kofeina, cukier, tauryna, guarana, witaminy z grupy B i ekstrakty ziołowe. Ogromne ilości kofeiny będącej naturalnym stymulantem bardzo szybko zaczynają oddziaływać na układ nerwowy. Po spożyciu napoju niezwykle szybko jest ona wchłaniana do krwioobiegu i dociera do mózgu. Jej mechanizm działania jest oparty na blokowaniu receptorów adenozyny. Jest to substancja, która odpowiada za uczucie senności, a jej zablokowanie zmniejsza zmęczenie i prowadzi do wprowadzenia danej osoby w stan pobudzenia. Dodatkowo uwalniana jest adrenalina, a cały efekt jest zmaksymalizowany przez znajdujący się w składzie cukier. Ciężko jednoznacznie wskazać oddziaływanie innych substancji aktywnych na organizm. Wiele z nich nie jest precyzyjnie przebadanych i czasem powodują one skutki uboczne. Niedobór badań naukowych skłania do poddawania w wątpliwość skutków ich długotrwałego stosowania.
Czy napój energetyczny zmniejsza zmęczenie?
Wiele osób utożsamia napoje energetyczne z produktami usuwającymi zmęczenie. Nic bardziej mylnego! Nie są one w stanie usunąć źródła zmęczenia. Złe samopoczucie, brak sił i energii z reguły wynika ze stresu, nadmiaru pracy czy przebodźcowania. Wypicie napoju energetycznego sprawia, że układ nerwowy staje się silnie pobudzony. Jednak z reguły efekt ten jest jedynie chwilowy. Już po chwili organizm ponownie zaczyna odczuwać spadek energii — zdecydowanie jeszcze wcześniej niż po spożyciu środków pobudzających. Czasem uczucie zmęczenia wywołane jest brakiem odpowiedniego nawodnienia. Warto pamiętać, że napoje energetyczne nie zastąpią w żadnym stopniu picia wody! Wręcz przeciwnie, ich spożywanie wiąże się z koniecznością dostarczania do organizmu jeszcze większych ilości płynów.
Sięgając po napój energetyczny, zawsze należy pamiętać, że nie zastąpi on odpoczynku. Aktywność w godzinach nocnych w towarzystwie takich produktów nie sprzyja pracy — jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy w nocy, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/160_praca-w-godzinach-nocnych-jak-wplywa-na-jakosc-snu. Zamiast tego, warto się wyspać i ze zdwojoną siłą wrócić rano do wykonywania swoich obowiązków.
Napoje energetyczne, a skutki zdrowotne
Systematyczne picie napojów energetycznych może prowadzić do wystąpienia wielu negatywnych skutków zdrowotnych.
- Ryzyko wystąpienia zaburzeń sercowo-naczyniowych — przyspieszone bicie serca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca to częste kłopoty związane z nadmiernym piciem napojów energetycznych.
- Nadużywanie kofeiny — wiąże się z drżeniem mięśni, bólem głowy, nadpobudliwością, nerwowością i drażliwością.
- Zaburzenia snu — czasem napoje energetyczne prowadzą do problemów z zasypianiem, a nawet do wykształcenia się zaburzeń snu (takich bezsenność)
- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego — napoje energetyczne często wywołują refluks, zgagę, a także mogą być jednym z czynników prowadzących do otyłości czy nadwagi.
- Interakcje z lekami i alkoholem — pod żadnym pozorem nie należy pić napojów energetycznych, przyjmując w tym czasie m.in. leki na nadciśnienie, leki psychotropowe czy przeciwwymiotne.
Obecnie coraz większa ilość producentów napojów energetycznych umieszcza w składzie oferowanych przez siebie produktów zdrowe substancje i dążąc do zmniejszenia ich szkodliwości. Można w nich znaleźć taurynę wspomagającą regulację neuroprzekaźników czy witaminy z grupy B zwiększające metabolizm energetyczny.
Alternatywa dla napojów energetycznych — co warto wybrać?
Jeśli chcesz zwiększyć poziom swojej energii, a jednocześnie zrezygnować z picia napojów energetycznych, możesz wprowadzić do swojego życia kilka nawyków, które znacznie poprawią Twój dobrostan. Najskuteczniejszym środkiem do celu jest poprawa jakości snu. W tym celu warto kupić dobry materac — na przykład taki, jak jeden z tych dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/160_praca-w-godzinach-nocnych-jak-wplywa-na-jakosc-snu – oraz skrupulatnie trzymać się stałych godzin kładzenia do łóżka i wstawania. Dzięki temu możliwe będzie uregulowanie rytmu okołodobowego. Korzystny wpływ na samopoczucie może mieć też komponowanie posiłków z myślą o przestrzeganiu zasad zdrowej diety. Nieszkodliwe dla zdrowia będzie także picie kawy — jednak w umiarkowanych ilościach, najlepiej bez dodatku śmietany czy cukru. Dla ograniczenia ryzyka występowania deficytów energii do działania warto kontrolować poziom stresu. Medytacja, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz wyciszające aktywności — takie jak joga — mogą znacznie wspomóc funkcjonowanie. Nie można też zapominać o tak podstawowej czynności, jaką jest nawodnienie organizmu! Picie minimum 1,5 litra wody w ciągu dnia to podstawa i nie można jej bagatelizować, gdyż bardzo szybko odbije się na codziennym funkcjonowaniu.
Napoje energetyczne są popularne od wielu lat i goszczą na stałe w diecie wielu osób. Istnieje jednak wiele alternatywnych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest zwiększenie ilości energii i zmniejszenie odczucia zmęczenia. Warto z nich korzystać, aby nie narażać swojego organizmu na uszczerbek na zdrowiu.