Zdecydowana większość osób nie przepada za obecnością owadów. Kiedy widzimy je na zewnątrz, możemy się wzdrygnąć czy przestraszyć, ale zazwyczaj po prostu przechodzimy dalej. Owadów, które trafiają do naszego domu, nie powinniśmy bagatelizować, szczególnie wtedy, gdy znajdują się w sypialni. Jak się ich pozbyć i zadbać o spokojny sen? Poznaj sprawdzone sposoby!

Co wpływa na pojawienie się owadów?

Należy liczyć się z tym, że nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nasz dom jest idealnie posprzątany, możemy znaleźć tam owada. To coś normalnego, nad czym często nie jesteśmy w stanie zapanować. Warto przygotować się, że szczególnie latem będziemy narażeni na obecność tych małych intruzów. Wynika to z tego, że z powodu wysokich temperatur często mamy otwarte okno lub drzwi. To świetna okazja dla owadów, aby dostać się do naszego domu. Co więcej, lato to czas, kiedy bardzo duża część owadów ożywa i staje się bardzo zauważalna. W porównaniu do zimy ich liczba znacznie wzrasta. Nie tylko pora roku ma wpływ na pojawienie się insektów – okazuje się, że takie czynniki jak ciepło, dostęp do pokarmu, wilgoć czy brud również mogą przyczynić się do nieprzyjemnych spotkań z owadami.

Wiele insektów może znaleźć się w domu z naszego powodu. Mowa o sytuacji, w której kupujemy stare lub używane meble i wstawiamy je do wnętrza bez wcześniejszego oglądu. Nierzadko w takich obiektach gromadzą się pluskwy, mole czy prusaki. Wprowadzając się do nowego mieszkania, należy uważnie sprawdzić przestrzeń. Niezbędne będzie zwrócenie uwagi na wszelkie odchodzące listwy czy szczeliny, bo to właśnie przez takie miejsca owady dostają się do środka. Przed użyciem jakichkolwiek materiałów należy je wyprać, a meble czy inne przedmioty dobrze wyczyścić.

Jakie owady są w domach?

Co zrobić, aby w sypialni nie było owadów?Owady w domu to nic przyjemnego. Nawet pojedyncze zetknięcie się z robakiem może wzbudzić w nas dyskomfort. Jakie insekty najczęściej możemy znaleźć w mieszkaniu? Okazuje się, że są to gatunki takie jak:

  • pluskwy,
  • rybiki,
  • mole,
  • pająki,
  • komary,
  • muchy.

Żaden z tych owadów nie jest zbyt lubiany. Komary oraz muchy dokuczają nam szczególnie latem. Komary są szczególnie uciążliwe, jako że nie dość, że wydają nieprzyjemne buczenie, to jeszcze gryzą, co wywołuje silne swędzenie. Można natrafić na nie wieczorową porą. Lgną do różnych źródeł światła. Z tego powodu, gdy mamy w sypialni otwarte okno, a nasza lampa jest oświecona, gwarantowane jest to, że pojawią się komary. Ich obecność może niekorzystnie wpłynąć na nasz wypoczynek – ciągłe próby pozbycia się ich i odgonienia nie pozwalają nam się zrelaksować, za to ślady po ugryzieniu powodują nieprzyjemne wrażenia. Muchy mogą być równie irytujące. Ich bzyczenie jest znacznie głośniejsze, co również może utrudniać zrelaksowanie. Muchy znajdują się najczęściej w pobliżu jedzenia. Pluskwy czy mole za to gnieżdżą się w meblach lub tkaninach. Wywołują zniszczenia, a pluskwy domowe, które ulokowały się w łóżku, mogą nawet ugryźć.

Sposoby na pozbycie się owadów

Nikt z nas nie chce, aby w jego domu znajdowały się owady. Jest to szczególnie nieprzyjemne w przypadku sypialni, w której chcemy się zrelaksować i odprężyć. Gdy komar albo mucha bzyczy nam nad głową, nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Do trudności ze snem mogą przyczyniać się też pluskwy domowe, które wywołują nieprzyjemne ugryzienia, które są widoczne na ciele jako swędzące, niemiłe w dotyku ślady. Jak uniknąć tych przykrych konsekwencji?

Świetnym sposobem na pozbycie się znacznej części owadów będzie zamontowanie moskitiery w oknach. To coś, co zdecydowanie powinno się znaleźć w naszej sypialni. Moskitiera nie przepuści insektów do środka. Przydatne może być też zainwestowanie w rośliny takie jak bergamotka, pelargonia, mięta czy kocimiętka – komary nie przepadają za ich zapachem, podobnie jak za lawendą. W przypadku moli niezbędne będzie regularne wietrzenie szaf czy komód. Możemy je przeczyścić wodą z octem. Warto też włożyć do nich specjalne woreczki z lawendą czy goździkami, ponieważ te zapachy są dla nich nieprzyjemne. Zarówno w razie obecności moli, jak i rybików, przyda się pochłaniacz wilgoci z pomieszczenia. Dobrze wiedzieć, że pająki nie lubią zapachu naturalnych olejków eterycznych zawierających lawendę, drzewo sandałowe czy kasztany. Jeśli chodzi o pluskwy domowe, do zupełnego ich pozbycia się stosuje się generator zimnej pary, który sprawia, że umierają. Gdy domowe sposoby zawodzą, można sięgnąć po różnego rodzaju preparaty chemiczne. Znajdziemy takie przeznaczone do konkretnych owadów lub takie, które pomagają pozbyć się różnych insektów na raz, jak na przykład lampy owadobójcze czy wkłady do kontaktu.

Jak jeszcze poprawić wypoczynek?

Może się okazać, że nawet wtedy, gdy pozbyliśmy się wszelkich owadów z naszej sypialni, wciąż odczuwamy dyskomfort. Przyczyną może być źle dobrany materac – nieodpowiednio dostosowana powierzchnia snu może utrudniać zaśnięcie i wywoływać ból pleców. Dlatego materac powinien być dopasowany do naszego ciała – https://abcsnu.pl/36-materace-90×200 sprawdzi się najlepiej dla osoby śpiącej w pojedynkę. Jeśli uważamy, że to nie materac jest przyczyną, być może musimy sprawdzić, czy nasze łóżko jest dobre. Gdy okaże się, że trzeba je wymienić, zapoznaj się najpierw z poradnikiem na witrynie https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Rodzaje-lozek-i-ich-charakterystyka. Resztę artykułów sypialnianych będziesz mógł odnaleźć na stronie https://abcsnu.pl/.

Komary, meszki, pająki… To nie jest coś, za czym przepadamy. W wielu osobach owady mogą wzbudzać obrzydzenie. Gdy znajdują się w naszej własnej sypialni, oprócz tego wywołują też silny dyskomfort – często zakłócają spokojny sen i utrudniają zaśnięcie. Rozpraw się z nimi sprawdzonymi sposobami, a w końcu będziesz mógł komfortowo się wyspać.