W dzisiejszym niezwykle dynamicznym świecie trudno tak naprawdę znaleźć czas na właściwy i regenerujący odpoczynek. Jednak czy to ten brak czasu faktycznie jest powodem naszego chronicznego zmęczenia i braku energii? Okazuje się, że źródło problemu może leżeć gdzieś zupełnie indziej, gdyż nawet mimo odpowiednio długiego wypoczynku rzadko kiedy możemy cieszyć się pokładem sił i dobrym samopoczuciem. Przez to nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia i nawet najprostsze czynności przychodzą nam z wielkim trudem. Co zatem może stanowić przyczynę ciągłego zmęczenia i jak rozwiązać ten uciążliwy problem? Tego dowiesz się w tym artykule!

Ciągłe zmęczenie – czym się objawia?

Choć zmęczenie to naturalny stan, który ma prawo się pojawić, gdy dopada nas wir pracy i faktycznie nie mamy czasu na odpoczynek, to jednak chroniczne zmęczenie towarzyszące nam już dłuższy okres może budzić wątpliwości. W takim przypadku nie mamy siły na wykonywanie żadnych obowiązków i nawet od razu po przebudzeniu odczuwamy brak energii. Co więcej, zmęczenie towarzyszy też, kiedy nie jesteśmy do niczego zobowiązani. Zmagając się z tym stanem, najchętniej całe dnie przeleżelibyśmy w łóżku, niekiedy nie mając nawet ochoty na ulubione czynności oraz realizowanie swoich zainteresowań. Osoby cierpiące na ten problem często opisują go jako uczucie „bycia wyssanym z energii” lub „ciągłego niedoboru paliwa”. Mają trudności z koncentracją, nie cieszą się dobrym nastrojem, brakuje im motywacji do działania i nawet ich pamięć ulega osłabieniu.

Ciągłe zmęczenie a niedoczynność tarczycy

Ciągłe zmęczenie: gdzie szukać przyczyn i jak rozwiązać problem?Ciągłe zmęczenie ma wiele potencjalnych przyczyn, tak też więc diagnoza tej dolegliwości może być złożona i wymagać podejścia od różnych stron. Obecnie jednak najczęściej okazuje się, że chroniczne zmęczenie stanowi następstwo zaburzeń hormonalnych, w głównej mierze tych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jest to bowiem gruczoł, który kontroluje wiele zmian zachodzących w organizmie, a w tym tempo przemiany materii oraz poziom energii. Gdy więc tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, a także zmagać się z przyrostem masy ciała, uczuciem zimna czy wahaniami nastroju. Dlatego też tak ważna jest regularna kontrola swojego stanu zdrowia, która pozwala odpowiednio wcześniej wykryć ewentualnie niezgodności. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z nieprawidłowym funkcjonowaniem hormonów tarczycy. Być może ten problem dotyczy też Ciebie?

Ciągłe zmęczenie a cukrzyca

Kolejną przyczyną chronicznego zmęczenia może być też występowanie cukrzycy. Jest to schorzenie metaboliczne, które charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W przypadku cukrzycy typu 1 organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, hormonu odpowiedzialnego za przekazywanie glukozy do komórek, podczas gdy w cukrzycy typu 2 organizm nie może efektywnie wykorzystać insuliny. W obu przypadkach dochodzi do zaburzenia przemiany glukozy, co może prowadzić właśnie do uczucia przewlekłego zmęczenia. Organizm nie jest w stanie wykorzystywać glukozy jako źródła energii, dlatego też nieustannie towarzyszy nam osłabienie oraz brak sił do wykonywania nawet najprostszych zadań. Jedynym rozwiązaniem wydaje się tutaj być sen, lecz szybko okazuje się, że nawet długi wypoczynek nie jest w stanie zadowolić naszego organizmu.

Ciągłe zmęczenie a choroby serca

Poszukując powodu swojego ciągłego zmęczenia, warto też zwrócić uwagę na ewentualne choroby serca. Niewydolność serca, arytmie czy choroba wieńcowa mogą prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi i utrudniać sercu dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek i narządów. Ten brak odpowiedniego zaopatrzenia może skutkować właśnie ciągłym zmęczeniem i spadkiem energii. Poza tym osoby z zaburzeniami serca szybciej się męczą i charakteryzują mniejszą wydolnością, co jeszcze potęguje istniejący już problem. Nic więc dziwnego, że wykonywanie wszelkich czynności fizycznych przychodzi im z tak dużym trudem.

Ciągłe zmęczenie a problemy emocjonalne

Ciągłe zmęczenie może być również przyczyną problemów o podłożu emocjonalnym. Trudno jednak zaprzeczyć, że stres, lęki czy depresja odbierają wszelką radość z życia i sprawiają, że nie mamy siły wstać z łóżka. Za ten stan odpowiada wówczas funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz hormony stresu, takie jak kortyzol. Ciągłe zmęczenie w tym obszarze często jest też spowodowane występowaniem trudności z zasypianiem i utrzymaniem głębokiego snu, przez co osoba chora budzi się rano niewypoczęta, a problemy emocjonalne dodatkowo zniechęcają ją do wykonywania jakichkolwiek zadań. W ten sposób tworzy się więc błędne koło – ciągłe zmęczenie może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu i lęku, co z kolei może nasilać zmęczenie poprzez wpływ na jakość snu oraz funkcjonowanie układu nerwowego.

Jak rozwiązać problem chronicznego zmęczenia?

Pozostaje tylko pytanie: jak rozwiązać problem chronicznego zmęczenia? Wszystko zależy tak naprawdę od przyczyny tej dolegliwości. Każda może uciekać się do zupełnie innego toku leczenia oraz stosowania innych medykamentów. Osoby zmagające się z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać regularnej kontroli hormonów oraz podjęcia się zdrowego stylu życia, podczas gdy cukrzycy powinni monitorować poziom cukru we krwi oraz stosować odpowiednią dietę. Z kolei osoby posiadające problemy natury psychicznej i emocjonalnej mogą potrzebować wsparcia terapeutycznego. W przypadku chronicznego zmęczenia, niezależnie od jego przyczyny, warto jednak wyposażyć się w wygodny materac dostosowany do indywidualnych potrzeb, który doskonale zadba o jakość naszego wypoczynku. Nie zapominajmy też o odpowiedniej poduszce, której zadaniem jest zapewnienie stabilności karku oraz głowy podczas snu. Duży wybór akcesoriów sypialnianych znajdziemy w sklepach w Lublin.

Ciągłe zmęczenie może być bardzo uciążliwym problemem, lecz istnieją różne sposoby na skuteczną walkę z tą dolegliwością. Ważne jest zrozumienie potencjalnych przyczyn i podejmowanie odpowiednich działań w celu poprawy jakości życia i odzyskania energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania. Jeśli jednak problem ciągłego zmęczenia utrzymuje się pomimo podejmowanego wysiłku, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki i leczenia.

Przeczytaj także: Jak wybrać idealny materac do spania?