Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że włosy stanowią zrogowaciały twór naskórka, które swoją budową przypominają nitki. W dużej mierze składają się z protein, wody, pigmentów, minerałów i lipidów. Rosną niemalże na całej powierzchni ciała, w tym na głowie. Pełnią funkcję ochronną oraz estetyczną. Na współczesnym rynku znajdziesz liczne kosmetyki, które mają poprawić ich stan oraz kondycję – w tym odżywki i maski. Czym wyróżniają się te produkty? 

Jak dbać o włosy?

Podstawowym krokiem pielęgnacji włosów jest ich rozczesanie. Umożliwia to nie tylko pozbycie się kołtunów, ale także wygładza łuski, przez co są bardziej lśniące i odbijają światło. Co więcej, poprzez układanie włosów szczotką, możesz dodać im również objętości. W ten sposób również oczyszczasz skórę głowy. Następnie przychodzi czas na mycie. Stosuje się tutaj odpowiednie szampony, przeznaczone do Twojego typu włosów oraz skóry głowy. Pozwala to na usunięcie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Do innych, mniej problematycznych czynności odpowiadających za świadomą pielęgnację włosów zalicza się niespanie w mokrych włosach, związywanie ich do spania oraz zabezpieczenie końcówek. Warto jednak wiedzieć, że współczesny rynek oferuje Ci także odżywki i maski do włosów, czyli produkty kosmetyczne, które mają za zadanie dostarczyć cennych związków, które wnikają w głąb struktury włosów. A czym one się różnią?

Czym są odżywki do włosów?

Odżywka do włosów – jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie odżywić włosy. Jej głównym celem jest regeneracja zniszczonych pasm oraz ochrona przed uszkodzeniem, np. na skutek warunków atmosferycznych lub przeprowadzanych zabiegów. Co więcej, odpowiada za:

 • miękkość,
 • gładkość,
 • naturalny połysk,
 • ułatwienie rozczesywania,
 • ułatwienie układania włosów.

Powinny być one nieodłącznym elementem mycia głowy i być używane po każdym myciu. Są dostępne w różnych formach oraz z możliwością stosowania na suche i mokre włosy, więc na pewno znajdziesz idealny produkt do codziennego używania.

Kiedy stosować maski do włosów?

Maska do włosów jest często mylona z odżywką. Istnieje jednak kilka podstawowych różnic, przez co charakteryzują się wyższym stężeniem substancji aktywnych, inną konsystencją, intensywnością działania oraz częstotliwością stosowania. Wnikają w głębsze warstwy włosów, przez co mogą utrzymywać się w nich aż do następnego mycia. Co więcej, ich efekty utrzymują się o wiele dłużej. W sklepach znajdziemy m.in. produkty:Najlepsze sposoby pielęgnacji włosów - poznaj odżywki i maski!

 • głęboko nawilżające,
 • zmniejszające wypadanie włosów,
 • stymulujące porost włosów,
 • nadające objętość,
 • zagęszczające włosy,
 • odbudowuje uszkodzone łuski włosów.

Poznaj inne czynniki, które wpływają na kondycję Twoich włosów

Niezaprzeczalnie odżywki i maski do włosów to podstawa przy codziennej pielęgnacji włosów. Nie są to jednak jedyne czynniki odpowiadające za odpowiednią kondycję włosów. Jak się okazuje, jest ich więcej, a oto cztery najważniejsze!

Temperatura wody

Lubisz brać gorące lub zimne prysznice? A czy zastanawiałeś lub zastanawiałeś się, jak temperatura wody wpływa na Twoje włosy? Jak się okazuje, gorąca woda nadmiernie otwiera łuski, przez co włosy są bardziej podatne na uszkodzenia. Z drugiej strony – zimna, wręcz lodowata woda zapobiega przechylaniu się łusek, przez co wartościowe składniki szamponu, maski lub odżywki nie wnikają w strukturę włosa. Może również doprowadzić do uszkodzenia cebulek włosów.

Ręcznik

Umyte włosy wyciera się ręcznikiem, w celu odsączenia nadmiaru wody i ułatwienia procesu suszenia. Jednak, czy niszczy on strukturę włosów? Jak się okazuje, mogą się przyczynić do uszkodzenia pasm, jeśli pocieramy nim włosy. Produkty te są produkowane z różnych tkanin. Warto zwrócić uwagę na ręcznik z bawełny egipskiej lub innego rodzaju bawełny.

Dieta

To, co jesz, w znacznym stopniu wpływa na cały Twój organizm, w tym włosy. W końcu to właśnie z pokarmu pozyskujesz cenne składniki odżywcze, witaminy (np. A, E czy z grupy B) oraz minerały (np. cynk, żelazo, miedź czy krzem). Odpowiadają one za zdrowie, piękne i lśniące włosy.

Materac do spania

Wysokiej jakości materac do spania to produkt, który jest niezbędny w każdej sypialni. Odpowiada przede wszystkim za stabilizację sylwetki w czasie snu oraz efektywny wypoczynek. Jest to ważne, gdyż zdrowy sen umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia, a także przyczynia się do zmniejszenia wypadania i łamliwości włosów. Jest to spowodowane lepszym dopływem krwi do mieszków włosowych.

Zdrowe, lśniące i gęste włosy są wizytówką każdego człowieka. Dodają pewności siebie i umożliwiają eksperymentowanie ze wglądem w postaci zmiany fryzury lub koloru. Zatem już dziś zadbaj o swoje włosy, wykorzystując przy tym odżywki i maski, a także dbając o komfortowy sen.