Urządzenie sypialni wiąże się z nie lada wyzwaniem finansowym i projektowym. Bo choć wnętrzarskich inspiracji nie brakuje, to nie wszystkie odpowiadają naszym gustom oraz założonemu budżetowi. Często jest tak, że gdy przychodzi moment podjęcia najważniejszych decyzji np. zakupu łóżka to zupełnie nie wiemy, który z modeli będzie najlepszy. W tym artykule podpowiemy, jak dobrać łóżko drewniane do sypialni, dlaczego warto postawić akurat na taki materiał i jakie opcje mamy do wyboru, biorąc pod uwagę aktualna ofertę producentów łóżek.
Co jest podstawą dobrze urządzonej sypialni? Oczywiście odpowiedniej wielkości łóżko. Rozmiar ma w tym przypadku duże znaczenie. Bo tylko sporej wielkości łóżko, o odpowiedniej szerokości i długości sprosta oczekiwaniom dwóch osób wypoczywających w jednej sypialni.
Tymczasem wielkości łóżek drewnianych są różne. Największe mają zwykle od 200 do 220 cm szerokości i długości. Łóżka pojedyncze nie przekraczają zwykle wymiarów 120 x 200 cm.
Wybierając łóżko warto zastanowić się nad optymalną wielkością mebla, ale nie tylko ten aspekt na duże znaczenie. Dobre łóżko należy dobrać z odpowiednim materacem oraz pościelą. Im dokładniej skupisz się na zestawieniu tych wszystkich komponentów, tym Twój sen będzie zdrowszy i bardziej komfortowy.
Czy łóżko drewniane sprawdza się w sypialni najlepiej? Wiele osób uważa, że tak. Bo choć koszt takiej inwestycji jest dość duży to tak porządnie wykonany mebel posłuży nam na długie lata. Sen na łóżku drewnianym jest komfortowy, pewny, a aranżacja sypialni z takim meblem prezentuje się wyjątkowo. Sprawdźmy, dlaczego tak wiele osób decyduje się na wybór drewna zamiast innych popularnych materiałów.
Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?
Wielu producentów, ale i osób zajmujących się produkcją łóżek uważa, że jak najbardziej. Łóżko drewniane to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o aranżację Twojej sypialni. Za wyborem łóżka drewnianego przemawia nie tylko wyjątkowa solidność tego materiału, ale przede wszystkim możliwość wkomponowania takiego mebla w dowolną aranżację wnętrza.
Łóżka dębowe to ucieleśnienie klasyki, ale również bardzo eleganckie nawiązanie do nowoczesności. Łóżko z brzozy o dość nietypowym zabarwieniu i bardzo naturalnym usłojeniu pięknie zaakcentuje wnętrza skandynawskie. Mebel wykonany z drewna egzotycznego to natomiast idealne odzwierciedlenie stylistyki kolonialnej. Łóżko w takim wnętrzu prezentuje się bardzo dostojnie i stanowi główny element wyposażenia.
Trudno nie stwierdzić zatem jednoznacznie, że łóżko drewniane pasuje do każdego wnętrza, a co więcej można je wkomponować w różnorodne zestawy z innymi meblami. Wystarczy kupić komodę lub szafę z podobnego drewna, by uzyskać w sypialni bardzo spójną i pełną aranżację.
Drewniane łóżka to także inwestycja na lata. Ten komponent uchodzi za jeden z najwytrzymalszych, łatwych w konserwacji, a co ważne także trudny do zarysowania, czy zniszczenia. Nawet jeśli na drewnianej ramie występują określone sęki lub ubytki po sękach, czy inne miejscowe nierówności to nie należy traktować ich jako wadę, ale nieodłączny i piękny element charakterystyczny mebla.
W ogromnym asortymencie dostępnych łóżek drewnianych znajdziemy różne modele. Dzięki tak różnorodnej ofercie i dziecko i osoba dorosła znajdą łóżko idealne dla siebie. Warto przyjrzeć się dodatkowym funkcjonalnościom mebla, jak chociażby wysuwana szuflada lub schowek na pościel. Dzięki nim nasza sypialnia zawsze będzie odpowiednio uporządkowana.
Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?
Najczęstszy podział łóżek drewnianych dotyczy materiału, w którego są wykonane. Zgodnie z nim, za najbardziej solidne, popularne i modne od bardzo długiego czasu są łóżka dębowe. Można śmiało stwierdzić, że to klasyk wśród łóżek, a co najważniejsze jeden z najtwardszych materiałów. Łóżko dębowe prezentuje się bardzo tradycyjnie, a co za tym idzie, można go spokojnie umieścić w niemal każdym wnętrzu. Każde łóżko dębowe będzie przede wszystkim bardzo solidne, trwałe i stabilne nawet kilka lat po zakupie. Łóżko dębowe będzie miało odcień brązowo-zielonkawy lub brązowy. Takie łóżko idealnie będzie prezentować się w sypialni urządzonej w stylu vintage lub rustykalnym.
Innym materiałem dość popularnie wykorzystywanym w produkcji łóżek do sypialni będzie drewno bukowe. Ten rodzaj drewna można umieścić niemal na równi z dębowym. Świetnie nadaje się do obróbki. Bukowina jest bowiem bardzo sprężysta i posiada kolor jasnobeżowy lub lekko wpadający w róż. Łóżka wykonane z drewna bukowego mają zwykle bardzo fantazyjny wzór, idealnie odzwierciedlający styl naturalny lub boho.
Kolejnym rodzajem drewna stosowanego do tworzenia łóżek będzie drewno olchowe oraz orzechowe. Olcha to komponent lekki i wykazujący cechy plastyczne. Łatwo się go obrabia, a co ważne ma naprawdę przyjemny, jasny kolor. Sypialnia zaakcentowana łóżkiem wykonanym z olchy będzie miała wyraźnie przytulny charakter. Drewno orzechowe to także materiał łatwy do obróbki. Podobnie jak buk ma właściwości ułatwiające tworzenie z niego fantazyjnego wezgłowia. Łóżka z orzecha szybko rozpoznasz po ich fantazyjnej formie.
Czy w ofercie polskiego drewna mamy coś jeszcze do dyspozycji? Okazuje się, że tak. Bo do sypialni dziecięcych lub przeznaczonych dla osób borykających się z różnymi alergiami można zastosować łóżka wykonane z sosny. To właśnie odporność na osadzanie się kurzu jest w tym przypadku szczególnie ważna, a samo łóżko wykonane z tego kompozytu nie jest też tak drogie, jak chociażby dębina. Na uwagę zasługuje także drewno brzozowe, które ma wyjątkowo naturalny wygląd i delikatnie mieni się złotem. Łóżko brzozowe doskonale będzie pasować do sypialni urządzonych w stylu art deco.
Jeśli żaden z rodzimych gatunków drewna nie spełni Twoich oczekiwań to pozostaje do wyboru także drewno egzotyczne, które dość popularnie stosuje się podczas produkcji łóżek wykończonych w stylu kolonialnym.
Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?
W przypadku łóżek wykonanych z drewna trudno nie zaakcentować przede wszystkim zalet zastosowania takiego rozwiązania. Łóżka drewniane są dla sypialni wspaniałą dekoracją i meblem, który akcentuje i podkreśla określony styl.
Łóżko drewniane wygląda dobrze niezależnie od kolorystyki oraz dekoracji we wnętrzu. Łatwo się je komponuje z określoną pościelą, czy dowolnym kolorem farb na ścianie.
Drewno zastosowane jako materiał wykończeniowy ramy jest bardzo solidne, a pieniądze wydane jednorazowo na zakup takiego mebla to inwestycja na wiele lat.
Łóżko drewniane wykonane z trwałych gatunków rodzimego drewna jest zwykle odporne na zarysowania, czy uszkodzenia. Masywna i ciężka konstrukcja może być użytkowana przez lata, bez obawy o jej stabilność. Co więcej, ten rodzaj łóżka jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu w czystości niż popularne łóżka tapicerowane. Drewnianą ramę łóżka wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ściereczką.
Czy łóżko drewniane jest dla Ciebie? Tak, jeśli lubisz inwestować swoje pieniądze w solidne produkty z tzw. wyższej półki. Drewniane łóżko możesz wybrać jako dominujący mebel we wnętrzu, a następnie dobrać do niego inne elementy wyposażenia. Dzięki temu uzyskasz spójną aranżację wnętrza i przekonanie, że w Twojej sypialni panują idealne warunki do wypoczynku.