Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin dziennie, co oznacza że aż 1/3 życia spędzana jest w łóżku… To sporo, biorąc pod uwagę, dzisiejsze tempo życia codziennego oraz fakt, że zdrowy odpoczynek bardzo często jest na dalszy plan. Warto pamiętać, że podczas snu regeneruje się cały organizm – dzięki czemu maleje napięcie mięśniowe oraz spada poziom stresu. Dlatego odpowiednio dobrany model materaca spowoduje, że sen stanie bardziej jakościowy, a kondycja kręgosłupa będzie świetna przez długie lata.
Czym jest twardość materaca?
Materac to nie tylko praktyczny dodatek do łóżka, spełnia on szereg funkcji mających ogromy wpływ zarówno na zdrowie, jak i na dobre samopoczucie. Zatem jak dobrać twardość materaca, aby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem? Zadaniem materaca jest zapewnienie podparcia dla kręgosłupa – aby tak było podłoże musi zostać dobrane pod kątem wagi ciała oraz wzrostu użytkownika.
Powszechne przekonanie, że im materac twardszy, tym zdrowszy nie powinno stanowić wytycznej przy zakupie. Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest waga właśnie. Dla osób cięższych miękki materac może okazać się niewystarczającym podparciem. Zasada jest dość prosta: im człowiek lżejszy tym może sobie pozwolić na bardziej miękki materac.
Na rynku dostępne są materace twarde, średnie oraz miękkie. Twardość materaca określana jest w skali i oznaczane literą „H” (od angielskiego słowa hardness). Użytkownik może napotkać twardość materaca h1, h2, h3 lub h4, która zawsze jest wymieniana w opisie danego produktu.
Jakie są stopnie twardości materaca?
Stopień twardości materacy jest pomocny w określeniu, dla kogo dany produkt będzie odpowiedni. Jak wspomniano powyżej w powszechnym użyciu jest czterostopniowa skala:
- H1 to materace miękkie dla osób do 60 kg oraz dzieci,
- H2 to materace średnio miękkie, dla osób w przedziale wagowym 60-80 kg,
- H3 to materace średnio twarde, dla osób które ważą około 80-100 kg,
- H4 to materace twarde, dla osób których waga przekracza 100 kg.
Wszystkie te informacje znajdują się w poniższej tabeli:
Twardość materaca
Skala twardości materaca to kryterium, jakie powinno zostać dobrze przeanalizowane przed wyborem. Jeśli waga użytkownika znajduje się na granicy, najlepiej sprawdzić, który materac będzie lepiej dopasowany. Można to określić wykonując tak zwany „test płaskiej ręki”. Należy położyć się na wybranym materacu, a następnie umieścić dłoń tak, aby znajdowała się pomiędzy plecami a powierzchnią wkładu. Jeśli materac jest zbyt miękki, ręka napotka wyraźny opór. Jeśli natomiast materac jest zbyt twardy, wytworzy się spora przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem.
Oczywiście są to bardzo podstawowe kryteria wyboru, ponieważ najważniejszy jest nacisk miejscowy – inaczej rozkłada się waga 100 kg przy osobie o wzroście 160 cm, a inaczej przy osobie mającej 180 cm. Inne twardości materaca mogą być zalecane również dla osób, które borykają się ze schorzeniami lub zwyrodnieniami kręgosłupa – w takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą.
Jak poprawnie dobrać twardość materaca?
Jaka twardość materaca jest odpowiednia dla danej kategorii wagowej użytkownika, zostało wyjaśnione szczegółowo powyżej. Dobór twardości powinien uwzględniać także indywidualne preferencje oraz schorzenia (bóle kręgosłupa, wady postawy, itp.), jeśli występują.
Pozostaje zatem pytanie – jechać do sklepu czy dokonać zakupu przez internet? Sklepy internetowe posiadają niezwykle szeroką gamę produktów, często niedostępną w salonach, co stanowi ich zdecydowaną przewagę. Oferują również różnego rodzaju promocje, które pozwalają zakupić idealny materac w bardzo atrakcyjnej cenie. Mimo że podczas przeglądania materacy w internecie nie można bezpośrednio przetestować i sprawdzić twardości konkretnego modelu, użytkownik zyskuje możliwość zapoznania się z wyczerpującą specyfikacją techniczną produktów oraz opiniami innych klientów, którzy dokonali zakupu danego modelu. Obok wizualizacji i zdjęć, wszystkie prezentowane w sklepie internetowym materace posiadają również szczegółowe i przejrzyste opisy dotyczące wypełnienia wkładu, jego struktury, zastosowanych do produkcji technologii oraz innych właściwości, w tym wentylacyjnych oraz zdrowotnych. Użytkownik ma również możliwość skonsultowania się online, dzięki specjalnym okienkom czatu dostępnych na większości stron producentów.
Szukając uniwersalnego materaca o wysokiej jakości zastosowanych komponentów warto zwrócić uwagę na Hilding Melody. To antybakteryjny i przeciwgrzybiczny materac lateksowy, który sprawdzi się między innymi w przypadku par (również o dużej różnicy wagowej), osób z problemami kręgosłupa, jak i seniorów. Produkt posiada siedem stref twardości, dzięki czemu dopasowuje się do każdej z partii ciała. Model Melody zalicza się do twardych materacy (H3), lecz jednocześnie jest bardzo elastyczny, w związku z czym bez wątpienia będzie dobrym wyborem w przypadku osób o podwyższonej wadze (nawet do 140 kilogramów!). Materac jest dwustronny, antyalergiczny, a jego wkład posiada specjalne profilowanie i nacięcia zapewniające optymalną wentylację, co skutecznie uniemożliwia gromadzenie się szkodliwych bakterii i wilgoci w materacu. Na stronie producenta materac dostępny jest w różnych rozmiarach, co jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę zakupu. Dla łóżka jednoosobowego, w którym odpowiedni będzie wkład o wymiarach 90×200 cm, koszt zakupu to 1429,00 PLN. Z kolei za materac w rozmiarze 160×200 cm, czyli rekomendowany dla par, trzeba będzie zapłacić 2439 PLN. Zdecydowaną zaletą jest tutaj 15-letnia gwarancja udzielana przez producenta. Decydując się na zakup, użytkownik ma również do wyboru są dwa pokrowce (Hybrid lub Italiano) z wygodnymi uchwytami pomagającymi odwrócić materac na drugą stronę. Pokrowiec Hybrid wykonany jest z dzianiny z dodatkiem stretchu, jest odporny na mechacenie oraz gwarantuje doskonałą wentylację. Pokrowiec Italiano niweluje nieprzyjemne zapachy i posiada właściwości antyalergiczne.
Należy pamiętać, że zadaniem materaca jest zapewnienie zdrowego snu przez długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby nie decydować się na pierwszy lepszy model, lecz przeanalizować dostępny w danym sklepie (online lub stacjonarnym) asortyment i dopasować podłoże do własnych potrzeb. Zakup powinien być przede wszystkim inwestycją w zdrowie!
Rekomendowany przez nas producent materacy Hilding ma w swojej ofercie nowoczesne materace piankowe (termoelastyczne, wysokoelastyczne i medyczne), materace sprężynowe (kieszeniowe typu multipocket oraz interactive), jak również materace nawierzchniowe i te dedykowane najmłodszym użytkownikom. O wysokiej wykonania produktów świadczą liczne atesty, w tym certyfikat Oeko-Tex®, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka oraz otrzymanie przez wybrane modele statusu produktów medycznych.