Nie tylko ciąża, ale także połóg to szczególny i być może trudny czas w życiu wielu kobiet. To okres, który następuje bezpośrednio po porodzie i obfituje w wiele niespodzianek, niestety w głównej mierze tych nieprzyjemnych dla świeżo upieczonej mamy. Temat połogu jest często bagatelizowany, przez co kobieta nawet nie wie, co ją czeka i jak się na ten czas przygotować. Świadomość oraz wiedza są zatem tutaj na wagę złota. Oto siedem faktów o połogu, z którymi powinien zapoznać się także każdy przyszły ojciec!

Poród to nie meta, a dopiero start

Każda kobieta w ciąży czeka na finał, jakim jest poród oraz moment, w którym będzie ona mogła wziąć w ramiona swoje dziecko. Większość z nas nie myśli jednak o tym, co będzie po porodzie i jak będzie wyglądać dalsze życie. Myśl o narodzinach dziecka zajmuje cały nasz czas. Często dotyka nas strach, towarzyszą nam obawy związane z tym, jak dokładnie będzie wyglądać poród i czy uda się go przeprowadzić bezboleśnie. W tym wszystkim zapominamy o tym, że nie jest on metą, a dopiero początkiem, startem nowego etapu w naszym życiu, jakim jest połóg. Niestety wiele kobiet, zwłaszcza jeszcze tych dość młodych, nie zna nawet terminu połogu i nie wie, z czym wiąże się kilka pierwszych tygodni po ciąży. Nierzadko też młodym mamom wydaje się, że jeśli ciąża była dokuczliwa i męcząca, to po porodzie będzie już tylko lepiej. Niekoniecznie. Choć jest to indywidualna sprawa każdej kobiety, to może spotkać ją duże rozczarowanie. Poród to dopiero początek i brama do dorosłego życia, w którym jesteśmy odpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za dziecko.

Zmienność w długości połogu

7 rzeczy, których nie wiedziałeś o połoguStandardowo mówi się o około 6 tygodniach połogu, lecz prawda jest taka, że każdy połóg może mieć różną długość. Zależy to nie tylko od indywidualnych cech organizmu kobiety, ale także przebiegu ciąży oraz tego, jak wyglądał sam poród. Niektóre z nas mogą potrzebować więcej czasu na regenerację i dojście do siebie, zaś inne będą doskonale czuć się już w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Zmienność w długości połogu występuje nawet przy kolejnych dzieciach. Jeśli pierwszy połóg kobiety trwał dość krótko, nie oznacza to niestety, że za kolejnym razem będzie wyglądało to identycznie. Może być znacznie dłuższy i bardziej dokuczliwy.

Każdy połóg boli inaczej

Każdy połóg jest inny, także pod względem bolesności. Wiele kobiet jest zaskoczonych, że po narodzeniu dziecka zmaga się jeszcze z dolegliwościami bólowymi (przecież ból miał się skończyć w momencie porodu). Pierwsze tygodnie po ciąży rzadko są cukierkowe, ponieważ w organizmie młodej mamy ponownie zachodzi wiele zmian fizycznych. Połóg to często jedno wielkie zmęczenie, któremu towarzyszy potliwość, krew i łzy. Na początku, tuż po narodzinach, naturalnie kobieta odczuwa ulgę, lecz z kolejnymi godzinami i dniami może zauważać, że ciało się jej nie słucha. Po porodzie organizm musi się także oczyścić – nazywamy to lochią, czyli wydzieliną poporodową składającą się z krwi, śluzu i resztek tkankowych. Proces oczyszczania trwa kilka tygodni i może objawiać się dolegliwościami bólowymi oraz sprawiać, że kobieta nie czuje się komfortowo.

Samopoczucie psychiczne może się znacznie pogorszyć

Narodziny to najczęściej chwila szczęścia i radości, lecz wraz z kolejnymi upływającymi dniami młode mamy ogarnia szereg negatywnych emocji. Wiele kobiet po porodzie zmaga się z wahaniami nastroju, przez co połóg jest nierzadko przytłaczającym przeżyciem, nawet na granicy depresji. Bywa też tak, że kobieta ,,nie kocha” swojego dziecka i chce wrócić do dawnego życia (przynajmniej tak zakłada). Tego typu doświadczenie określa się jako ,,baby blues”. Jest to część połogu, w którym młoda mama jest nerwowa, płaczliwa i sfrustrowana, a emocje te mogą pojawiać się naprzemiennie z radością i poczuciem szczęścia, jakie daje rodzicielstwo. Warto dać sobie czas, uzbroić się w cierpliwość oraz szukać wsparcia u partnera czy bliskich. Nie bez znaczenia pozostaje też zdrowy sen, którego odpowiednia ilość i wysoka jakość pozwalają lepiej zadbać o samopoczucie emocjonalne. Każda kobieta powinna rozważyć zakup materaca, takiego jak SleepMed. Na blogu ABCSnu znajdziesz wiele porad związanych z doborem idealnego podłoża do snu. Możesz także wybrać się do salonów stacjonarnych z materacami w Lublin, aby dowiedzieć się, który produkt najlepiej spełni twoje potrzeby.

Problemy z wypróżnianiem

Nie wiele osób jest też świadomych, że połóg to okres, w którym kobieta może mieć problemy z wypróżnianiem, zwłaszcza jeśli ma ona założone szwy lub odbyła cesarskie cięcie. Młode mamy często zmagają się z niekontrolowanym oddawaniem moczu, a pierwsze wypróżnienie może nastąpić nawet po kilku dniach od porodu. Oprócz tego kobieta może doświadczyć trudności z zaparciami i innymi problemami jelitowymi. Pomocne powinny być ćwiczenia mięśni Kegla oraz odpowiednia dieta.

Duży brzuch po porodzie

W czasie ciąży brzuch kobiety rośnie do naprawdę sporych rozmiarów, dlatego też trudno oczekiwać, że po narodzinach szybko wróci on do swojej dawnej formy. Niestety w wielu przypadkach sylwetka mamy nadal wygląda tak, jakby była ona w zaawansowanej ciąży (choć oczywiście są kobiety, które szybko mogą cieszyć się płaskim brzuchem). Nie nastawiajmy się jednak, że od razu po narodzinach wszystko wróci do normy. Macica potrzebuje czasu, aby się obkurczyć, a organizm musi zaadaptować się do nowych warunków. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, daj sobie na wstrzymanie z ćwiczeniami fitness do momentu, w którym poczujesz się lepiej fizycznie.

Poznawanie swojego dziecka

W czasie połogu normalne jest też to, że dopiero poznajesz swoje dziecko i nie zawsze będziesz wiedzieć, dlaczego ono płacze. Nie da się w 100% zaplanować swojego modelu macierzyństwa i tak samo nie da się nauczyć rodzajów płaczu. Może to potrwać kilka tygodni, zanim przywykniesz do opieki nad dzieckiem i poznasz jego potrzeby. Istotne jest to, że starasz się, jak możesz, żeby mu pomóc (a przy tym sama zmagasz się z własnymi problemami). Nie daj sobie wmówić, iż jesteś złą matką, jeśli nie potrafisz uspokoić swojego dziecka.

Połóg to tak naprawdę złożony okres w życiu kobiety. Nie zawsze wygląda on tak samo i w niektórych przypadkach może być niesamowicie bolesny, zaś w innych mieć łagodny przebieg. Jedno jest natomiast pewne – warto mieć pewną świadomość, aby móc odpowiednio przygotować się na ten trudny czas. Indywidualne podejście i cierpliwość są kluczem do zdrowego powrotu do formy sprzed ciąży.

Przeczytaj także: 5 kreatywnych sposobów na ozdobienie ścian w sypialni