Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje do tego niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Jednym ze szczególnie istotnych elementów jest wapń. Za co dokładnie odpowiada i dlaczego jego suplementacja jest tak istotna? Dowiedz się więcej!
Jakie znaczenie dla organizmu ma wapń?
Wapń to jeden z kluczowych pierwiastków dla poprawnej pracy organizmu. Jest budulcem zębów i kości i bierze udział w ich mineralizacji. Uczestniczy w procesie skurczu mięśni, również mięśnia sercowego. Jest ponadto niezbędny do prawidłowego przekazywania impulsów nerwowych. Co więcej, jest aktywatorem dla enzymów, które odpowiadają za krzepnięcie krwi. Ma też znaczenie dla regulacji niektórych hormonów.
Jak rozpoznać niedobór wapnia?
Z racji tego, że wapń odpowiada za wiele istotnych procesów w organizmie, jego niedobór może wiązać się z bardzo negatywnymi skutkami. Może wywołać ból i skurcze mięśni. Nierzadko pojawia się również nieprzyjemne mrowienie, problemy ze stawami oraz drętwienie kończyn. Niedobór wapnia można rozpoznać po uzębieniu – z czasem mogą pojawić się w nim ubytki. Często występuje też próchnica. Jeśli poziom wapnia jest zbyt niski, jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju urazy. Kości są bowiem bardzo słabe i podatne na złamania. Możemy również doświadczyć trudności z chodzeniem. U niektórych osób powstają też zaburzenia rytmu serca. Utrudniony może być ponadto proces krzepnięcia krwi – częściej możemy doświadczać na przykład krwotoków z nosa. Niedobór wapnia jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Może bowiem sprawić, że ich prawidłowy rozwój zostanie zaburzony.
Nadmiar wapnia – czy jest szkodliwy?
Nie bez powodu mówi się, że “co za dużo, to niezdrowo”. Ma to znaczenie również w suplementacji wapnia. Okazuje się bowiem, że nadmiar wapnia może stać się źródłem bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Co więcej, trzeba szczególnie uważać na nadmiar wapnia, ponieważ nierzadko jest on spowodowany przez poważne schorzenia, jak nawet nowotwór czy nadczynność przytarczyc. Jeśli zauważymy podobne objawy u siebie, warto udać się na stosowne badania. Nadmiar wapnia przejawia się przede wszystkim bólem brzucha i problemami z układem trawiennym, takimi jak zaparcia, nudności oraz wymioty. Wywołuje ponadto silną senność. Może również przyczynić się do powstania kamicy nerkowej.
Jak przyjmować wapń?
Zanim zdecydujemy się na suplementację jakiegoś składnika, musimy upewnić się, że wiemy, jak prawidłowo go przyjmować. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na jego najbardziej efektywne działanie. Tak samo wygląda to w przypadku wapnia. Źródła wskazują, aby wapń suplementować w trakcie posiłków. Najlepszy efekt zapewnia jednorazowe przyjmowanie około 500 mg wapnia. Aby zagwarantować skuteczne wchłanianie wapnia, najpierw należy zatroszczyć się o zachowanie odpowiedniego poziomu witaminy D. Warto też wiedzieć, jakie składniki odżywcze wpływają na zwiększone wchłanianie tego elementu. Jest to między innymi kwas mlekowy, kwas cytrynowy, laktoza oraz lizyna. Oprócz tego pozytywne efekty może zapewnić jednoczesne przyjmowanie witaminy A oraz boru. Unikać trzeba za to żelaza i cynku, które obniżają wchłanianie tej substancji.
Jakie produkty są bogate w wapń?
Musimy pamiętać, że głównym źródłem wapnia jest pożywienie. Dlatego tak ważne jest to, aby w swojej diecie uwzględnić produkty, które są bogate w ten pierwiastek. Znajdziemy go między innymi w sardynkach, ciemnozielonych warzywach, takich jak szpinak czy jarmuż, roślinach strączkowych, migdałach, orzechach laskowych, nasionach chia, tofu oraz suszonych owocach takich jak figi, morele i rodzynki. Oprócz tego świetne źródło wapnia to też produkty mleczne, takie jak jogurty, śmietana, kefir, ser feta oraz ser żółty. Badania wskazują, że to właśnie z tych artykułów przyswajalność wapnia jest najwyższa. Niestety, osoby z nietolerancją laktozy muszą ograniczyć się do niemlecznych źródeł wapnia.
Kto powinien zadbać o suplementację wapnia?
Odpowiedni poziom wapnia ma znaczenie dla każdego, są jednak przypadki, w których należy szczególnie zadbać o suplementację tego składniku. Mowa między innymi o dzieciach, dla których wapń odgrywa istotną rolę w procesie prawidłowego rozwoju. Niedobór wapnia u najmłodszych może doprowadzić do rozwoju wad postawy, zaburzeń wzrostu, zwiększonej łamliwości kości, zaburzeń krzepnięcia oraz bólów stawowych i próchnicy zębów. Odpowiedni poziom wapnia jest szalenie istotny również dla kobiet w ciąży. Jego zbyt niski poziom może przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu. Co więcej, suplementacja wapnia powinna być stosowana również przez kobiety karmiące piersią. Niedobór tego pierwiastka zwiększa szanse na spadek gęstości kości i spotęgowanie ryzyka złamań u dziecka. To kluczowe przede wszystkim w przypadku dzieci, które ze względu na alergię pokarmową nie mogą przyjmować nabiału, cennego źródła wapnia. W tym wypadku mamy powinny zatroszczyć się o to, aby maluch przyjmował wapń w inny sposób.
Takie osoby powinny zadbać o swoje samopoczucie w kompleksowy sposób. Poza suplementacją niezbędnych elementów muszą pamiętać też o regularnym wypoczynku. Jakość snu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Z tego względu warto zadbać się o komfortowe otoczenie snu, które umożliwi nam wypoczynek na najlepszym poziomie. W tym celu konieczny będzie wybór odpowiedniego materaca. Sprawdźmy opcje dostępne na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-160×200/, a do tego udajmy się do sklepu stacjonarnego Lublin, aby odnaleźć idealny model dla siebie.
Wapń odpowiada za wiele istotnych funkcji w naszym organizmie. Bierze udział w mineralizacji tkanki kostnej, wpływa na pracę mięśni poprzez pobudzanie ich do skurczu, jest niezbędny do prawidłowego krzepnięcia krwi. Z tego względu utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia ma szczególne znaczenie.
Przeczytaj także: Sennik ślub – zagłębiamy się w tajemniczy świat marzeń o ślubie