Nawet najlepszy, starannie dobrany materac nie zapewni nam komfortu snu, jeśli będziemy używać nieodpowiedniej poduszki. Źle dopasowana może powodować dolegliwości bólowe oraz uczucie niewyspania się, co niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Jak więc wybrać dobrą poduszkę i o czym należy pamiętać przy jej zakupie?

Dobra poduszka do spania – czym się cechuje?

Choć dobór materaca jest bardzo istotnym elementem aranżacji sypialni, dużą uwagę powinniśmy przywiązywać też do wyboru odpowiedniej poduszki, która wpisuje się w nasze potrzeby i upodobania. Tylko wtedy uda nam się stworzyć takie miejsce do spania, które zapewnia komfort wypoczynku oraz rzeczywiście pozwala nam się wysypiać. Czym cechuje się dobra poduszka do spania? Powinna ona przede wszystkim:

  • mieć odpowiednią twardość, wielkość, kształt i wysokość;
  • mieć wysokiej jakości wypełnienie oraz pokrowiec;
  • zapewniać optymalne podparcie dla głowy, szyi i ramion;
  • sprzyjać prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa;
  • dopasowywać się do pozycji snu użytkownika;
  • być przewiewna, umożliwiać cyrkulację powietrza i odprowadzać wilgoć;
  • mieć dodatkowe właściwości, w tym antyalergiczne lub prozdrowotne.

Co się stanie, jeśli będziemy używać źle wybranej poduszki? W takiej sytuacji często pojawiają się kłopoty ze snem, problemy z kręgosłupem szyjnym i przeciążenie odcinka piersiowego. Może także dochodzić do nocnych wybudzeń oraz występowania bólów głowy czy problemów skórnych. Niewłaściwa poduszka nie pozwala też na wykorzystanie potencjału materaca – to z kolei sprawia, że mimo starannie dobranego podłoża po przebudzeniu możemy odczuwać dolegliwości bólowe i uczucie niewyspania.

Rodzaje poduszek – którą najlepiej wybrać?

Najwygodniejsze poduszki do spaniaDobra poduszka jest w sypialni tak samo ważna, jak solidne łóżko czy odpowiedni materac. Zapewni nam wygodę, podniesie jakość snu i pomoże nam się wysypiać, co nie pozostanie bez wpływu na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dla każdego jednak najlepsza poduszka do spania może oznaczać coś innego – wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Poszczególne rodzaje poduszek mają nieco inne właściwości, a tym samym wpisują się w oczekiwania innych użytkowników. Czym różnią się od siebie poduszki? Przede wszystkim wypełnieniem – biorąc pod uwagę ten aspekt, możemy je podzielić na:

  • poduszki z wsadem naturalnym,
  • poduszki z wsadem syntetycznym,
  • poduszki z wsadem specjalistycznym.

Poduszki z wypełnieniem naturalnym

Poduszki naturalne to w głównej mierze modele, których wkład tworzy puch lub pierze. Poduszki puchowe produkuje się z najdelikatniejszej części piór, zazwyczaj pochodzących od kaczek lub gęsi. Natomiast w poduszkach z pierzem obecne są również stosiny pióra – to powoduje, że mimo zastosowania naturalnego materiału modele te cechuje nieco większa twardość niż ma to miejsce w przypadku produktów z puchu.

Poduszki z wsadem naturalnym od lat należą do najchętniej wybieranych przez polskich konsumentów, którzy cenią je za wyjątkową trwałość, miękkość i sprężystość. Do zalet naturalnych poduszek zaliczamy też możliwość ich dowolnego składania i układania, co ułatwia dostosowanie ich do pozycji snu. Istotną cechą modeli naturalnych jest także zdolność do odprowadzania wilgoci i termoregulacji – możemy więc korzystać z nich zarówno latem, jak i zimą. Jakie natomiast mają one wady? Co bardzo ważne, puch i pierze mogą silnie uczulać, przez co nie stanowią dobrego rozwiązania dla alergików. Poduszki naturalne są przy tym stosunkowo trudne w utrzymaniu w czystości oraz mają dość wysokie ceny.

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym

Często tańsze, a przy tym odpowiednie dla alergików, są za to poduszki syntetyczne wykonywane z materiałów, które nie wywołują uczuleń – włókien poliestrowych oraz pianek lateksowych i termoelastycznych. Poduszki z wkładem syntetycznym są przy tym znacznie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości – w większości przypadków można je po prostu prać w pralce. Pamiętajmy tylko o wcześniejszym sprawdzeniu zaleceń dotyczących konserwacji, bo w przeciwnym razie ryzykujemy uszkodzenie poduszki.

Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie poduszki syntetyczne są dokładnie takie same. W zależności od zastosowanego do produkcji materiału mogą w pewnym stopniu różnić się właściwościami oraz jakością. Za nieco słabsze jakościowo uznaje się zwykłe poduszki z włókien poliestrowych, wyróżniające się atrakcyjną ceną. Ich wadą jest fakt, że szybciej mogą tracić sprężystość i puszystość – taka poduszka będzie więc nadawała się do wymiany po krótszym czasie. O wiele lepszą jakością cechują się poduszki z włókien poliestrowych pokrytych silikonem. Co prawda należą do droższych, ale często stawia się je na równi z modelami naturalnymi.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też poduszki syntetyczne z pianki lateksowej. Ich największą zaletą jest to, że doskonale podpierają one głowę, szyję i ramiona, zapewniając komfort i spokojny, nieprzerwany sen. Poduszki lateksowe są także świetnym wyborem dla alergików – materiał ten nie wchłania kurzu oraz ogranicza osadzenie się mikroorganizmów. Tę grupę produktów uzupełniają poduszki z niewielkimi lateksowymi wypustkami, które masują kręgi szyjne w czasie snu.

Wysoką jakość wypoczynku zapewni nam również poduszka z pianki termoelastycznej. Jej cechą charakterystyczną jest zdolność do reagowania na ciepło wydzielane przez ciało człowieka, a w efekcie dopasowywania się do pozycji, jaką przyjmuje on w trakcie snu. Dzięki temu poduszki syntetyczne z pianką termoelastyczną, której użyto na przykład w modelu Hilding Visco Balance, znakomicie podpierają głowę i kark oraz redukują bóle szyi i kręgosłupa. Rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest też poduszka Hilding Antistress Carbon, w której wsad wykonano z pianki termoelastycznej z dodatkiem włókien węglowych. Eliminują one ładunki elektryczne z powierzchni naszego ciała, skutecznie łagodząc napięcie mięśniowe, a także zmniejszając stres.

Poduszki z wypełnieniem specjalistycznym

Poduszki specjalistyczne to propozycja przede wszystkim dla osób o wyjątkowych potrzebach i wskazaniach zdrowotnych. Są produkowane z lateksu lub pianki termoelastycznej i wyróżnia je bardziej zbita forma oraz specjalne profilowanie. Skutecznie odciążają odcinek szyjny, dostosowują się do kształtu głowy i zapewniają jej odpowiednie podparcie, nie ulegając przy tym odkształceniom. Są polecane zwłaszcza w przypadku bólów pleców, ramion i kręgosłupa, spięcia mięśni oraz powtarzającego się uczucia niewyspania.

Wkłady specjalistyczne powszechnie stosuje się w poduszkach medycznych o dodatkowych właściwościach prozdrowotnych. Wspomagają one regenerację układu kostno-szkieletowego i efektywnie redukują napięcie mięśni w okolicy karku oraz szyi. Poduszki medyczne pomogą nam także uporać się z uczuciem drętwienia i mrowienia oraz przyniosą ulgę w dyskopatii. To świetny wybór również dla osób cierpiących na migrenowe i napięciowe bóle głowy. Dla podniesienia wygody można zdecydować się na poduszkę specjalistyczną z masującymi wypustkami, na przykład Hilding Visco Prime, która ułatwia utrzymanie prawidłowej pozycji kręgów szyjnych.

Dodatkowe wskazówki dotyczące wyboru poduszki

Ważnym aspektem, na jaki trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, jest też wielkość poduszki. Zgodnie z rekomendacjami specjalistów, najlepsza poduszka do spania to taka o prostokątnym kształcie oraz rozmiarze zbliżonym do 40 x 70 cm. Odradzają oni natomiast bardzo popularne w naszym kraju poduszki o wymiarach 70 x 80 cm lub 70 x 70 cm. Dlaczego? Ich zdaniem niekorzystnie wpływają na kręgosłup i mogą powodować dolegliwości bólowe.

Istotną kwestią jest również wysokość poduszki, którą należy dobierać między innymi do najczęściej przyjmowanej podczas snu pozycji. Dla osób najchętniej śpiących na boku najlepsze są poduszki o wysokości 10 cm lub wyższej. Ci, którzy zazwyczaj leżą na plecach, powinni wybrać model o wysokości około 8 cm, a sypiający na brzuchu – do 5 cm. W kontekście wysokości poduszki ważnym kryterium jest też twardość materaca. Ogólna zasada mówi, by do twardych materacy dobierać wyższe poduszki, a do miękkich – niższe. W ten sposób zachowamy odpowiednią odległość pleców od głowy i unikniemy wykrzywienia kręgosłupa.

Aspekt, którego nie możemy pominąć podczas zakupów, to także pokrowiec poduszki, od którego w dużym stopniu uzależniona jest jakość i trwałość produktu oraz higiena snu. Najczęściej poduszki mają poszycia bawełniane i poliestrowe. To popularne i cenione rozwiązania – pierwsze gwarantują swobodną cyrkulację powietrza, drugie są bardzo łatwe w czyszczeniu. Jeśli od pokrowca poduszki oczekujemy jeszcze więcej, zdecydujmy się na model Hilding Visco Green. Jego poszycie zawiera domieszkę naturalnego włókna bambusowego, które izoluje roztocza i inne mikroorganizmy oraz zapobiega powstawaniu przykrych zapachów.

Najlepsze poduszki w Lublinie – jak znaleźć ten idealny model?

Poszukiwania dobrej poduszki w Lublinie mogą wymagać poświęcenia pewnej ilości czasu. By podjąć odpowiednią decyzję, warto bowiem porównać co najmniej kilka wariantów i ocenić, który najlepiej wpisuje się w nasze oczekiwania. To samo możemy jednak zrobić, nie wychodząc z domu i nie spędzając wielu godzin na wędrówkach po sklepach stacjonarnych. Jak? Kupując poduszkę przez Internet.

To bardzo wygodna opcja. Wszystkie modele znajdziemy w jednym miejscu, a każdy z interesujących nas wariantów możemy bez pośpiechu przeanalizować pod kątem parametrów czy właściwości. Jeśli okaże się, że potrzebujemy porady, do naszej dyspozycji pozostają konsultanci, z którymi skontaktujemy się telefonicznie lub za pośrednictwem czatu. Nie musimy też obawiać się, że wybierzemy niewłaściwy model – w takiej sytuacji skorzystajmy z możliwości zwrotu lub wymiany produktu na lepiej spełniający nasze oczekiwania.

Mamy idealnie dopasowany, wysokiej jakości materac, a mimo to wciąż budzimy się niewyspani i obolali? W takim przypadku problemem może być poduszka – jeśli jest źle dobrana, może przyczyniać się do występowania dolegliwości bólowych. By tego uniknąć i zapewnić sobie maksymalną wygodę, zadbajmy o jej odpowiedni wybór, uwzględniając jej wypełnienie, rozmiar oraz wysokość.